Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Vsetínsko je v kalamitním stavu

Téměř celý kraj je bez elektrického proudu. Neprůjezdné silnice. Nejezdí vlaky. Firmy počítají milionové ztráty, nefungují školy, školky.
Přidat na Facebook
Téměř celé Vsetínsko od Bystřičky až po Velké Karlovice a Horní Lideč je už od včerejšího večera bez proudu. Řada silnic je neprůjezdných, na některých tratích nejezdí vlaky. Podle informací od tiskové mluvčí skupiny ČEZ pro severní Moravu Alice Lutišanové je přibližně 30 tisíc odběrných míst na Moravě bez elektřiny.


Pod tíhou mokrého sněhu, kterého na některých místech Vsetínska napadlo až šedesát centimetrů, a také vlivem silného větru padají stromy do cest, ale i na vedení elektrického proudu. „Jen během noci jsme přijali více než sto žádostí při odstranění nebezpečných stromů, takže od včerejšího večera máme nasazenu veškerou dostupnou techniku,“ informoval mluvčí zlínských hasičů Štefan Hrtús. I tak ale zůstává i nadále spousta míst neprůjezdných. „Například Soláň je zcela uzavřen a stromy padají stále,“ informoval starosta Velkých Karlovic Miroslav Koňařík.

Podle informací Jaromíra Kořistky ze Správy a údržby silnic Valašské Meziříčí jsou uzavřeny desítky cest, kromě jiného například na Hutisko – Solanec, Rožnov – Valašská Bystřice, Dušná – Bystřička, Pustevny. Uzavřeny jsou také železniční tratě například Rožnov – Valašské Meziříčí a Vsetín - Velké Karlovice.

Podle obyvatel Horního Vsacka po celou noc padal jeden strom za druhým, ať už stromy v lesích, tak i na zahradách. „Všechny ovocné stromy na naší zahradě během pár hodin popadaly a jsou zničené,“ posteskla si jedna z obyvatele Karolinky. Její slova potvrzuje i starosta Halenkova Jiří Lušovský. „Na porostech budou obrovské škody,“ poznamenal.

Řada obcí je zcela bez proudu, některé částečně. „Je to přímo hrůzostrašné,“ komentoval situaci starosta Francovy Lhoty Karel Matůš. Podobně však reagovali další. „Máme v terénu všechny dobrovolné hasiče, všechny, kdo mají ruce a nohy a stále je to špatné. Všichni jsou bez proudu, i domov pro seniory,“ říká starosta Karolinky Tomáš Hořelica. V mnoha obcích už uzavřely školy a školky, v některých se teprve chystají. „Ve školce je patnáct stupňů, takže v poledne končíme,“ uvedl starosta Lušovský.

Obrovské ztráty začaly počítat firmy, které kvůli výpadku proudu nevyrábějí. „Museli jsme zrušit odpolední a noční směnu a teď čekáme, jestli to energetici nahodí, aby aspoň dopolední směna mohla nastoupit,“ uvedl Aleš Šlechta, jednatel společnosti Galvamet. Situaci negativně pociťuje například také pekařství Střelná. "Máme sice agregát, takže částečně pečeme, ale obchody v obcích, kde nejde proud, nám všechno pečivo odřekly," uvedla Ludmila Žídková z pekařství Střelná.

Problémy mají také chovatelé dobytka. „Nedojíme ani nechladíme. Navíc máme dobytek na salaši a ohradníky nefungují, takže vůbec nevíme, zda je tam, kde má být,“ shrnula situaci Ludmila Mužíkovská, jednatelka Agrofyta Horní Lideč.

Před malou chvílí skončil své zasedání krizový štáb v Karolince. „Řešili jsme především technickou pomoc, nasazení plošiny do Velkých Karlovic a dodávku vody,“ informovala vsetínská starostka Květoslava Othová. V 11 hodin pak bude zasedat krizový štáb ve Vsetíně.

Pokud jde o Vsetín, bez proudu jsou stále některá údolí, jako například Jasenice, Červenka, Velký Skalník, Za Díly, Hanžlov a další. Místní komunikace ve městě jsou momentálně sjízdné.

Metorologové nepředpokládají, že by se počasí během následujcích dvou dnů mělo razantně změnit, podle aktuální předpovědi se očekává sněžení i dnes a zítra.

Eva Stejskalová
www.mestovsetin.cz
Hondzix
(Jan Přikryl)
čtvrtek 15. 10. 2009 14:15
Přikryl, Jan . 2009. Vsetínsko je v kalamitním stavu. Vychytané.cz. [Online] 15. 10. 2009. [Citace: 8. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=2524. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Vsetinsko-je-v-kalamitnim-stavu
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.069s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 18.232.127.73
Serverový čas: čtvrtek 8. prosince 2022 19:51