Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Surgeon - legenda temného diktátu se vrací!

Svým technem odkojil celou generaci nejen domácích DJs a partypeople.
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Apokalypsa - Techno Energy
pátek 20. listopadu 2009 21:00
(konec +- sobota 21. listopadu 2009 04:00)
BVV
Brno (CZ)
Geniální kombinací experimentů a především energického a hutného techna dosáhl věhlasu i v americkém Detroitu. DJ s precizní technikou, tvůrce skladeb Badger Bite, Waiting for Me, La Real či Blueprint7 EP se vrací do České Republiky.

Surgeon je pseudonym britského umělce jménem Anthony Child. Tento producent a DJ vydává na vlastních značkách Counterbalance a Dynamic Tension. Světového věhlasu dosáhl ve druhé polovině 90. let svými tracky a remixy na respektovaných labelech Tresor, Soma či Harthouse. Je považován za jednoho z vůbec prvních DJs, kteří začali ve svých setech používat software Ableton Live či systém Final Scratch.Surgeon platí nejen v Čechách či na Slovensku za legendární postavu, která formovala dění na elektronické taneční scéně. Na přelomu tisíciletí snad neexistoval techno DJ set, který by neobsahoval alespoň jednu plochu či charakteristický těžký a temný beat z dílny slavného "chirurga". Společně s kolegou Karl o'Connorem aka Regis patří Surgeon k vlně Birmingham soundu, který zřejmě doživotně poznamenal snad celou generaci techno DJs. Jeho typické smyčky s kovovými a až hrůzu nahánějícími zvuky, temnými plochami a zvláštním "nerytmickým" beatem před několika lety určily jednu z cest, kudy se nyní ubírá současné techno.

Podívejme se ale na začátek, do hrabství Northamptonshire, kde ve vesnici Kislingbury vyrostl Anthony Child. V roce 1989 se stěhuje do Birminghamu, aby zde studoval audio-visuální design. Jeho hudební začátky jsou spojeny s působením v kapele Blim, která hraje fúzi jazzu a rocku. V té době Anthony poznává novou vlnu detroitského techna v čele s Jeffem Millsem a začíná se zajímat o DJing. Jeho učitelem se stal DJ Paul Damage, další legendární postava z Birminghamu, který se v té době věnoval hiphopu i mladičké techno scéně. A jelikož fanouškům nového stylu chybí v Birminghamu domácí klub, nezbývá, než ho založit.U zrodu pozdější undergroundové legendy, klubu House of God, stáli na počátku 90. let právě Anthony Child, Paul Damage či Sir Real. Anthony zde začíná pravidelně hrávat a zároveň netradičním způsobem objevuje svět produkování vlastních skladeb. Do svého malého studia jej totiž jednoho večera zamkne jistý Mick Harris, bubeník slavné metalové kapely Napalm Death a způsobí tak, že se Anthony Child "zblázní" a zrodí se Surgeon. Právě tak se totiž jmenuje první EP, vydané na labelu Downwards, které novému tvůrci zajistí budoucí nehynoucí slávu.

Surgeon se okamžitě zařazuje mezi nejkvalitnější hráče britské útočné řady stylu techno a svou pozici stále více utvrzuje tracky na značkách Soma, Blueprint, Ideal Trax a především Tresor. Zde v roce 1997 vyšla jeho debutová dlouhohrající deska Basic Tonal Vocabulary EP. O rok později vychází Balance a v roce 1999 pak Force & Form.

Přichází doba temna. Naštěstí pro fanoušky tohoto stylu, protože Surgeon potkává ve studiu Regise a rodí se British Murder Boys - kolaborace, která bez kompromisů seznamuje svět s produkcí ještě o řád temnější a industriálnější než všechna doposud vyprodukovaná díla. Jejich tracky svou temnotou znervózňují a tepající beat přesto nutí k tanci. V "klidnějších" pasážích zaznívají výkřiky hrůzy a výjimkou nejsou ani samply chirurgických nástrojů. Nic pro slabé povahy.

Birminghamské temné techno dobývá celý svět a dává vzniknout celé řadě různých odnoží, mezi nimi například slovenské škole, reprezentované labelem Olga + Jozef, která jde ještě dál ve zvukovém minimalismu, ale zároveň i taneční energii, zároveň se rodí techno "nové školy", které více než dusající parket zaujme náročné posluchače v klubech, kteří to mají rádi "temně. V současnosti vystupuje Surgeon kromě DJ setů také jako live-act. Fanoušky jeho společné produkce s Regisem potěšilo zařazení tracku "Bonus Beats" na Surgeonovu kompilaci Resident Advisor 144, nicméně po Regisem ohlášeném konci British Murder Boys se jedná zřejmě o ojedinělý počin.

Surgeon se vrací do Brna, kde před několika lety diktoval bouřící výstavní hale. Máte možnost se znovu zúčastnit seance s nejpovolanějším učitelem temného techna, stačí jen počkat do 20. listopadu a užít si naplno party Apokalypsa!


Surgeon - vybraná diskografie:
Balance (2xLP) - Tresor
Dynamic Tension EP (12") - Ideal Trax
Electronically Tested (12") - Downwards
Basictonalvocabulary (CD) - Tresor
Muggerscum Out (12") - Soma Quality Recordings
La Real (12") - Counterbalance
Midnight Club Tracks I (12") - Counterbalance
Waiting For Me (12") - Counterbalance

Missquire
(Michaela Chovancová)
úterý 13. 10. 2009 08:00
Chovancová, Michaela. 2009. Surgeon - legenda temného diktátu se vrací!. Vychytané.cz. [Online] 13. 10. 2009. [Citace: 22. 9. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=2518. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Surgeon---legenda-temneho-diktatu-se-vraci!
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.089s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 18.206.194.21
Serverový čas: pátek 22. září 2023 01:27