Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Speedy J: Na SOL to nebyl Collabs 3000, ten zažijete na Apo!

Jochem George Paap aka Speedy J stál u zrodu evropského techna. Na přelomu 80. a 90. let minulého století patřil k vůbec prvním producentům ze zemí Beneluxu.
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Apokalypsa - Techno Energy
pátek 20. listopadu 2009 21:00
(konec +- sobota 21. listopadu 2009 04:00)
BVV
Brno (CZ)
V rozhovoru odhaluje své úplné začátky a především mluví o technologii budoucnosti - částicích a zvukové manipulaci. Rozebírá projekt Collabs 3000, přemýšlí kam bude směřovat jeho příští produkce. Svůj megahit Pullover by už rozhodně nepředělával. proč, to se dozvíte v rozhovoru, který s ním telefonicky vedl Peter P.!

Ahoj Speedy J, jak se daří?
Daří se perfektně, díky!

Přicházíš v dnešní době vůbec ještě do styku s vinylovými deskami?
V současnosti už skoro vůbec. Rozhodně je nepoužívám při své produkci. Vlastně jsem nikdy nehrál z vinylů, když pominu konec osmdesátých a první léta devadesátých let. Tehdy jsem se zajímal o DMC, takže jsem zkoušel hip hopové skrečování, cutování a podobný styl - v téhle oblasti je vinyl jediným nástrojem. A jakmile jsem začal vydávat desky a přeorientoval se víc do danceflooru, přestal jsem z desek hrát. Své skladby jsem vždy prezentoval pomocí mašinek - sekvencerů, bicích automatů a podobně, takže jsem vždy hrál jako live-act, tam jsou mé kořeny :). I když teď zase hraju DJ set, používám digitální technologie. Už asi šest let hraju z Traktoru či Abletonu.Právě teď jsem si vytvořil vlastní styl hraní. Je založen na používání smyček. Ty můžeš vrstvit přes sebe, používat čtyři šavle a do toho třeba samply, zvukové efekty a tak. V poslední době začíná být běžné, že DJs přecházejí na Traktor. Já už v něm jedu vlastně od doby, co vyšel. Takže vinyl v reálu nikdy nepatřil do mé výbavy, ale rozhodně se ho úplně nezříkám. Nic proti němu nemám, miluju to médium! Desky si už dlouhá léta kupuju, sbírám je. Jen prostě vinyl není mým nástrojem.

Toho se týká moje další otázka, mohl bys ve stručnosti představit právě ideu digitálního DJingu a zvukové manipulace?
Ano to s předchozí otázkou souvisí. Někdy hrávám skladby od jiných lidí, jaké hrávají i ostatní DJs, ale k tomu si vytvářím své vlastní "parts", tedy jakési "oholené" verze mých skladeb. Ty obsahují vždy jen část zvuků, které tvoří skladbu. A já je přehrávám odděleně. Tím dociluju téměř nekonečných možností jak kombinovat jednotlivé části a mohu živě aranžovat výsledný mix a stavět nové verze skladeb. Možností je opravdu hodně a tím pádem mě to hodně baví! O synchronizaci všech částic se stará hudební software a já se můžu naplno ponořit do jakéhosi "skládání za běhu", používání efektů a podobně. Vidím, že lidi na to reagují, protože někdy třeba rozpoznají část tracku a něco očekávají, slyší to jinak. A mně se tím pádem líp reaguje na dav před sebou. Třeba cítím, že to chce breakdown - tak si ho vyrobím v té chvíli, kdy má přijít. Anebo když víš, že by se hodil nějaký nástup, prostě ho v tu chvíli vyrobíš.
Prostě máš dynamiku celé skladby v konečcích svých prstů.

To zní hodně dobře! Takže při společném hraní s kolegou Chrisem Liebingem jako Collabs 3000 používáš právě tuhle metodu?
Ano! Já a Chris děláme věci hodně podobně, co se týče stylu DJingu a hraní před lidmi. Chris začal používat Traktor ve stejné době jako já. On má své kořeny v DJingu, já v živém hraní, v současnosti ale používáme oba stejné vybavení. Takže když hrajeme spolu, vlastně jamujeme. Už spolu hrajem nějakých pět let. Na začátku jsme potřebovali poznámky, víš co, domlouvali jsme se: "OK,teď budu tohle hrát já, pak ty tamto..." :). Ale po pár letech společného vystupování už jsme tak sehraní, že tohle nepotřebujeme řešit. Znovu a znovu nás to překvapuje, jak přirozeně to funguje, ačkoli oba hrávám něco jiného než když hrajem každý svou sólo show. Chris má svůj styl, já zase svůj. Když hrajem společně, nezní to ani jako já, ani jako Chris, je to něco úplně jiného. Riskujeme, je to nebezpečné, originální a nevyzpytatelné. Baví nás to takhle hrát. Fakt jsme vždycky překvapení :). Nikdy nevíme, co se stane příště.

Na festivalu Summer of Love jste ale nehráli jako Collabs...
To je pravda, tam jsme si to užili zase jinak! Nejdřív hrál dvě hodiny Adam Beyer, pak dvě hodiny já, pak jsme do toho šli s Chrisem společně a nakonec hrál Chris sám. Tohle bylo něco jiného než Collabs, protože na to se připravujeme, chystáme odlišný materiál - něco takového zažijete na Apokalypse. Na Summer of Love to bylo hodně spontánní a, nic jsme si dopředu nechystali — nebyl to zvuk Collabs 3000.

Co jsem četl, byli hodně spokojení. Moje další otázka se ale týká tvého vůbec prvního velkého hitu - Pullover z roku 1991. Když si ho poslechneš dnes, jsi s ním spokojený? Nechce se ti udělat novou verzi?
Jasně, že jsem spokojený, myslím si, že to ve své době byla docela pecka a patří už tak nějak do techno historie :). Hlavně mě ale překvapilo, že se tak proslavil, to jsem vůbec nečekal, víš co, původně to měl být "tool track" (dlouhá neměnná monotónní skladba určená pro hrátky DJe), ale lidi na to hodně dobře reagovali a někdo mi řekl, abych to vydal jako skladbu. A následoval průnik do hitparát a tyhle věci okolo popu :). To s sebou přineslo spoustu remixů a nových verzí včetně house a drum'n'bassu... Mám doma speciální oddíl ve své sbírce desek :).

Myslíš přihrádku "Pullover"?
Jo, přesně :) Tam mám všechny tyhle cover verze a je jich fakt požehnaně. Takže už asi nemá smysl, abych dělal ještě nějakou další verzi, všechny už jsou :). Originál je jenom jeden, jsem rád, jak zní. Nepatřím k těm, co se hrabou v minulosti, vždycky se dívám do budoucnosti.Z tvé produkce mám hodně rád EP Patterns z roku 1997. Obsahuje hodně industriálních zvuků a temných ploch, hluku a samozřejmě i těžký a masívní rytmus. Dnešní doba ale, zdá se, nepřeje takovým experimentům, lidé vyžadují spíš mnohem lehčí zvuk. Myslíš, že se jednou k něčemu podobnému vrátíš?
Před pár lety jsem vydal pár experimentálních a industriálních počinů, jako byly Patterns. Hlavně se to dá říct o mé produkci na labelu NovaMute. Beru to tak, že jsem tím představil určitou svoji tvář. Fakt jsem si to hodně užil a mnoho se při tom naučil. Neříkám, že se k tomu už nikdy nevrátím, ale v současnosti jsem fakt ponořený do toho, co dělám teď. Důvod toho, že si vybírám nový styl, který hraju, není proto, že si myslím, že se to bude líbit lidem. Možná bych měl někdy přemýšlet "komerčněji", ale tak to prostě necítím. Vždy se chci nechat ovlivňovat a inspirovat jen sám sebou. A teď jsem prostě ponořen v "molekulárním DJingu", částicích, smyčkách a tak. Tohle budu nějakou dobu dělat a možná se pak zase vydám na dobrodružnou cestu experimentování na svých dalších albech. Ale teď dělám tohle :).

Na závěr jedna otázka odlehčená: Lidé chtějí vědět, co znamená Speedy J? Jéčko je jasné - Jochem a co "Speedy"? Je to pro tvé DJ skills nebo styl mixování?
Ha, tohle je docela legrační historka. Někdy kolem roku 1987 jsem patřil do takové hip hopové bandy, scratchoval jsem. Samozřejmě jsem se zúčastňoval všech těch soutěží a vedl jsem si, myslím, docela dobře. Většinu holandských DJ bitev jsem vyhrál. Společně s mou hip hopovou skupinou jsme prožívali kulturu té doby, šarvátky o to, kdo je nejdrsnější, to k tomu prostě patří. Já nikdy neměl pocit, že se musím do té branže nějak ponořit, ale jeden z rapperů říkal, že zní fakt divně, když řekne, že s nima hraje "DJ Jochem". Nebylo to prostě cool. Že prý potřebuju nick, který bude znít dostatečně hip hopově. Tak mu říkám: "Fajn, mně je to fuk, nějaký mi vymysli." A on, že když mám tak rychlé scratche, budu "Speedy J". Tak já na to, že tohle zní fakt cool a už to bylo. A pak jsem začal víc dělat dancefloor, skládat a když jsem přišel poprvé do Plus 8 Records, zeptali se mě, zda mám umělecké jméno. Tak jsem řekl, že nevím, ale že jsem předtím nějakou dobu vystupoval jako DJ Speedy J. A oni, že to zní super, že ho použijem. Víš, nikdy jsem nepředpokládal, že budu mít tak dlouhou kariéru v muzice, nějak jsem to neřešil, tak mi to jméno přischlo :).

Díky moc za tvůj čas a skvělé odpovědi. Už se těším na Apokalypsu!
Já děkuju tobě, že jsi mi zavolal a taky se těším a doufám, že to bude skvělá show!

Peter P.

Video :
http://www.youtube.com/watch?v=KisCGEdDoT0
Missquire
(Michaela Chovancová)
úterý 6. 10. 2009 08:00
Chovancová, Michaela. 2009. Speedy J: Na SOL to nebyl Collabs 3000, ten zažijete na Apo!. Vychytané.cz. [Online] 6. 10. 2009. [Citace: 5. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=2491. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Speedy-J:-Na-SOL-to-nebyl-Collabs-3000,-ten-zazijete-na-Apo!
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Všechno nejlepší!!
Dnes slaví narozeniny člen redakce! Redakce Blahopřeje! ;) 
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.092s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 44.197.198.214
Serverový čas: pondělí 5. prosince 2022 18:51