Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

COLLABS 3000 live – a technaři kolabují

Pokud se zamyslíte, kolik je v současné době na taneční scéně skutečných, vícečlenných projektů, věřím, že byste došli k číslu nepřesahujícímu počet prstů vaší jedné ruky.
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Apokalypsa - Techno Energy
pátek 20. listopadu 2009 21:00
(konec +- sobota 21. listopadu 2009 04:00)
BVV
Brno (CZ)
Navíc – pokud se u daného výsledku pozastavíte, kolik z těchto „uskupení“ si za několik let své existence vybudovalo opravdové jméno a renomé, budete váhat, zda-li vůbec někoho pojmem „respektovaný vícečlenný elektronický projekt“ můžete označit.

Když se ovšem někoho, kdo se na taneční scéně orientuje, zeptáte, kdo je skutečně uznávanou dvojicí – navíc na poli techna – je téměř absolutně jasné, že odpověď bude znít takto: Chris Liebing a Speedy J, vystupující pod společnou „značkou“ COLLABS 3000.

Collabs 3000 je v rámci světového techna opravdový pojem. Každý, kdo propadl kouzlu jejich velmi specifického a dynamického zvuku mi dá za pravdu: Collabs 3000 je fenomén, který se zkrátka jen tak nevidí – a hlavně neslyší.

Oba z této dvojice, Chris Liebing i Speedy J, jsou postavy, které si nejprve coby sólové projekty vydobyly velký úspěch. Ale začneme postupně…Němec Chris Liebing se prosadil jako talentovaný producent, který během své kariéry získal několik rezidentur v uznávaných klubech po celém světě (za zmínku jistě stojí legendární frankfurtské kluby – Omen a později U60311 a samozřejmě i prestižní klub Privelege na Ibize, kde měl Chris, společně s Maurem Picottem rezidentní noci Meganite). Chris Liebing je také zakladatelem několika labelů – mezi známé „hlavičky“ světových vydavatelství se zařadily právě Chrisovy značky Stigmata, nebo CLR. Velkou zajímavostí je (zejména pro „novou“ generaci clubberů), že právě Liebingovo jméno bylo dlouhou dobu spojeno s konkrétním slovem „schranz“, jehož je právě Chris „vynálezcem“. A i když dnes nemá Liebingův schranz s tím dnešním nic společného, faktem zůstává, že pojmem „schranz“ kdysi Chris Liebing označil svůj absolutně netypický, hutný a tvrdý zvuk. Že se později schranz stal samostatným stylem elektronické hudby, od kterého se Chris veřejně distancoval, je už záležitostí dalších producentů, kteří si Leibingův schranz přetransformovali do velmi rychlého techna, často přesahujícího BPM 155. A jak Chris říká „Rychlost neznamená tvrdost!“

Z úhlu pohledu mnoha překotných změn, které potkaly obecně celou taneční scénu (ať už DJe, kteří neustále mění svůj sound, nebo techniku, kdy laptopy a CD playery pomalu vytěsnily gramofony), je Chris Liebing světlou výjimkou: má už po mnoho let svůj styl, který si dokáže udržet na velmi vysokém standardu. A právě proto je jeho jméno dodnes zárukou kvality.

Nicméně velmi podobným charakterem, vkusem, ale hlavně cílevědomostí, pílí a ctižádostí, „oplývá“ i Liebingův dlouholetý kamarád Jochem Paap alias Speedy J, se kterým tvoří již výše zmíněný projekt Collabs 3000.

Speedy J, původem z Holandska, je z hlediska samostatné kariéry taktéž zásadní postava světového techna. Už počátkem 90. let Joachim vydával své tracky na takových zvučných labelech, jako jsou Novamute, nebo Warp. Jedním z jeho průlomových singlů byl track Pullover, který vyšel už v roce 1991 a záhy se stal obrovským hitem. Pro Speedyho byl stejně, jako pro Liebinga, vždy naprosto charakteristický vlastní, velmi hutný a dynamický zvuk, který se stal později i hlavní dominantou většiny vydaných desek na Speedyho vlastním labelu Electric Deluxe.

Chris Liebing a Speedy J tvoří již několik let projekt Collabs 3000, který byl jen logickým vyústěním jejich dřívější producentské spolupráce.
Když sledujete jejich společné vystoupení, chvílemi až nemůžete uvěřit, jak se tito dva, až neuvěřitelně podobní chlápci, naprosto a dokonale doplňují. Tak dokonalá symbióza se totiž opravdu jen tak nevidí a pokud jste se o ní ještě na vlastní oči nepřesvědčili, brzy budete mít jedinečnou šanci – 20.listopadu v Pavilonu P na brněnském výstavišti, na Apokalypse 10 Years Anniversary!Pojďme se ale z blízka podívat na jejich společnou show:

Nejdříve ze všeho je velmi důležité zmínit, že vystoupení projektu Collabs 3000 není pouze „nějaký back2back set“, nebo hra ze 4 gramofonů (nebo CD playerů), jak si někdo z vás – na základě jiných, dvoučlenných DJ projektů - může myslet.
I když mají totiž Chris Liebing i Speedy J v rámci svého sólového hraní svou typickou techniku i sound, tak show Collabs 3000 je něco naprosto unikátního a jedinečného, co vzniklo propojením dvou talentů, kteří se dokáží tak dokonale doplňovat, až si říkáte, že si snad vzájemně čtou myšlenky.

První zajímavostí je, že Collabs show není klasické „DJ vystoupení“, jak už jsme zmínili výše. Proto vás při pohledu na technický set-up obou pánů jistě upoutá absence základních DJských „přehrávačů“ – tedy gramofonů, nebo CD playerů. Veškerou potřebnou techniku si Chris a Speedy na své vystoupení vozí sami.
Pro každou svou show si Collabs 3000 tedy zapojují vlastní technickou sestavu, skládající se ze 4 laptopů, kontrolerů, mixážních pultů, speciálních „drummachines“ a také externích efektorů.

Dalším pozoruhodným faktem je, že Chris i Speedy jdou v ohledu technických nároků s dobou, a to doslova.
Jedním z typickým „rysů“ projektu Collabs je totiž záruka toho, že zvuk, který slyšíte, vzniká prostřednictvím nejnovější a nejmodernější dostupné techniky. Z tohoto důvodu není nikdy dopředu jasné, co přesně si Chris a Speedy pro svůj set-up dovezou – jednotlivé kousky, ze kterých hrají, totiž obměňují a střídají téměř „jako ponožky“. Mimochodem – je to právě Chris Liebing, kterého běžně oslovují prestižní značky vyrábějící DJ techniku, aby se podílel na vývoji a inovaci jednotlivých prvků. Za zmínku jistě stojí, že Chris se spolu s Richiem Hawtinem podílel na testování a vývoji mixů Allen & Heath.

Co vás ovšem bude zajímat nejvíc (hlavně, pokud jste Collabs 3000 nikdy neslyšeli) je jistě jejich zvuk.
Věřím, že nemusíte ani patřit k milovníkům techna, ale sound Collabs 3000 vaši pozornost zaujme. Jeho hlavním rysem je totiž neuvěřitelná „hutnost“, které oba DJové docílí použitím mnoha zmíněných technických elementů. Dalším prvkem je dynamická basová linka, kterou často prolínají nejrůznější perkuse.

Techno, které Collabs 3000 hrají, je velmi specifické a rozhodně nepodléhá žádným moderním trendům. Collabs 3000 je totiž něco, jako synonymum pro čisté, opravdové techno, které se dnes už jen tak neslyší. Těžko popisovat slovy, kdo neslyšel, neuvěří… Přijďte se 20.listopadu na Apokalypsu přesvědčit!

Na závěr je nutné zmínit, že Collabs 3000 live in concert uslyšíte poprvé v ČR!


Videa:
Collabs 3000 LIVE at Mayday 2009 http://www.youtube.com/watch?v=-zO-kG9qt7M&feature=related


Chris Liebing:
http://www.myspace.com/chrisliebing
http://www.cl-rec.com/cl.php?lang=de
http://en.wikipedia.org/wiki/Chris_Liebing
http://www.discogs.com/artist/Chris+Liebing

Speedy J
http://www.myspace.com/jochempaap
http://www.speedyj.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Speedy_J
http://www.discogs.com/artist/Speedy+J
Missquire
(Michaela Chovancová)
úterý 1. 9. 2009 08:00
Chovancová, Michaela. 2009. COLLABS 3000 live – a technaři kolabují. Vychytané.cz. [Online] 1. 9. 2009. [Citace: 25. 9. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=2467. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/COLLABS-3000-live-–-a-technari-kolabuji
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Všechno nejlepší!!
Dnes slaví narozeniny člen redakce! Redakce Blahopřeje! ;) 
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.115s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 44.197.111.121
Serverový čas: pondělí 25. září 2023 13:04