Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Hradhouse 2009 – MINIMÁLNĚ MAXIMÁLNÍ KLIKA STAGE

Přinášíme vám příjemný rozhovor s osmi djs letošního ročníku legendárního festivalu Hradhouse. Enjoy :)
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Hradhouse
sobota 8. srpna 2009 21:00
(konec +- neděle 9. srpna 2009 04:00)
Hrad Boskovice
Boskovice (CZ)
1. Ahoj, začalo léto, jak máš v plánu jej trávit?

ALA: Ahoj, jelikož mám dovolenou až po prázdninách, léto budu trávit v týdnu převážně pracovně a o víkendu převážně na festivalech :-). Ale určitě se dostane i na nějaké ty výlety, chvíle relaxu a válení se někde u vody. Jsem trochu akční typ, takže i když mám volno, pořád musím něco vymýšlet a rozhodně nemůžu sedět doma na zadku. V září si pak jedu na dva týdny odpočinout hodně daleko odsud. Už se na to moc těším :-)

KAISERSOZE: Rád bych byl u moře, třeba na Ibize, pokud to dobře půjde, tak se tam podívám koncem léta, pak na horách a udělám si i pár výletů na nejlepší světové festivaly.

MULLI: Léto zbožňuju. Je to mé nejoblíbenější období. Díky rozsáhlé rekonstrukci bydlení si ho letos moc neužiju.

RADIOACTIVE_TUNES: Ahoj, oba letos asi budeme bohužel trávit léto pracovně, ale snad zbude trochu času i na letní radovánky.

SHALA: Ahoj, užít si hezké počasí, koupání, grilování a celkově zábavy jak jen to půjde.

SONJA: Původně jsem měla v plánu jej téměř celé strávit v zahraničí, leč plány se změnily a tak mé léto bude spíše pracovní v kombinaci s mým největším koníčkem – hudbou. Rozhodně chci navštívit pár festivalů a možná se ještě někam podívat za hranice pokud tomu čas dovolí.

SUBSIST: Hraním, sportem a dovolenou:-) Ve chvíli, kdy píšu odpovědi, tak už stříhám metr do dovolené. Pravidelně si beru tři týdny, protože jedině tak může člověk vypnout a užít si aspoň části léta. Moc se těším na týden strávený nedaleko Neapole, návštěvu Pompejí či na to vidět mýtický Vesuv. Jinak jsem vášnivý cyklista (momentálně vede bike), takže jak jen je to možné, beru kolo a užívám si toho nádherného relaxu, který mi pobyt v přírodě, na čerstvém vzduchu a propocené triko, přináší. No a v neposlední řadě hraní. Těším se na všechny v mém kalendáři, bez rozdílu. První dva openy už mám za sebou a další báječné před sebou – trenčínská Pohoda, Hradhouse, Summer of Love či unikát v Hořickém lomu. Plus nějaké klubovky.

PETER WÜNSCH: Ahoj, no léto začalo v plném proudu, tak se snažím omezit práci a maximálně si ho užít, což se zatím ale moc nedaří. Takže kromě naplánovaných hraní po klubech a festivalech si ještě s přítelkyní zaletíme někde na dovolenou a zbytek necháme náhodě.

2. Éra minimalismu nezasáhla jen hudbu, ale i architekturu, design a další odvětví. Vnímáš minimal jako módní vlnu? A kdy myslíš, že nastane její vrchol?

ALA: Ano, to máš pravdu, minimalismus není jen o hudbě. Je skoro všude kolem nás a co se týče hudby, není to jenom elektronická hudba ve které se minimalismus projevuje.
Pojem jako takový tady teď určitě prožívá veliký boom, ale kdo z těch lidí, co o minimalu mluví, opravdu ví co to je? Osobně to jako módní vlnu nevnímám, minimalismus tady je 60 let a určitě tady ještě déle bude. Jen se o tom najednou před nedávnem začalo mluvit. Paradox je ten, že se o tom nejvíce začalo mluvit právě v souvislosti s elektronickou hudbou a vlastně minimal v pravém slova smyslu tady nehraje skoro nikdo, kdo je označen za minimalového Dje. Těch opravdových minimalistů je bohužel hodně málo. V minimalismu nejsou určeny možnosti ani hranice a proto myslím, že minimalismus nikdy vrcholu nedosáhne. V tomto směru bude vždycky co objevovat. Vždy se najde někdo, kdo bude chtít dostat z minima maximum a udělá to po svém.

KAISERSOZE: Pokud bych měl vnímat minimalismus jako módní vlnu, pak by to byl hodně vytrvalý trend, protože se mu věnuji už zhruba deset let. Na druhou část otázky nedovedu odpovědět a divil bych se, kdyby to někdo dokázal :)

MULLI: Minimal se bohužel stal módní vlnou. Mrzí mě, že někteří Dj´s ho hrají jen proto, že je prostě teď in. Ve světě už svého vrcholu dosáhl. Kdy u nás...

RADIOACTIVE_TUNES: Určitě je to v jednání.

SHALA: Rozhodně ano a musím říct, že se mi tento styl zamlouvá nejen v hudbě. Co se ale týče vrcholu, v hudbě už je za zenithem. Do jiných odvětví tolik nevidím, ale celkově v designu je to myslím pořád hodně oblíbené, ne?

SONJA: Ještě než jsem se setkala s minimalem jako s elementem v elektronické hudbě, učarovala mi hudba Phillipa Glasse, jednoho ze zakladatelů tohoto hudebního směru. Tehdy bych nikdy nečekala, že budu jednou tento styl také aktivně prezentovat. Minimalismus je propojen v hudbě, designu, médiích...a to aniž by si to člověk kolikrát vlastně uvědomoval... a to souvisí i s jeho boomem, možná tzv. boom dávno nastal, ale my o něm vlastně ani nevíme?! A v tom je kouzlo minimalismu – na první pohled velmi nenápadný, ale vnitřně strašně bohatý…

SUBSIST: Ano, minimal je v současnosti dosti módní záležitost, ale nikterak výhradně. Řekl bych, že současnost je ve znamení mnoha trendů, které se vzájemně ovlivňují. Lidé si obecně pak už jen vybírají, kam se přiřadí či co odsoudí. Minimal tu už dávno byl a zase se jen vrací v pozměněné podobě, ale v principu stejný. Tyto stále opakující se cykly myslím můžeme dávno pozorovat. Vždyť i elasťáky jsou už zase in:-)) Vrchol minimalu i kdyby nastal, tak jej myslím nezpozorujeme, právě proto, že těch vlivů, které se společně mísí, je víc a dost možná mezi nimi těžko rozlišujeme či děláme nějaké hranice. Však i škatulkování muziky už lidi přestalo bavit. Čím dál častěji už jen hodnotí muziku na dobrou (zajímavou) či špatnou (nezajímavou).

PETER WÜNSCH: Já osobně minimal jako módní vlnu nevnímám. Je to součástí mého životního stylu. V jednoduchosti je krása, akorát dnes si to moc lidí není schopno uvědomit, jelikož jsou zaslepeni každodenní přeplácaností na každém rohu. Pro mě tedy pomyslný vrchol tohoto bude, až si to lidé uvědomí.

3. Kdyby byla vinylová deska stejně drahá a dostupná jako empétrojka na Beatportu, z čeho bys radši hrál(a)?

ALA: Vždycky jsem hrál desky, hraju desky a změnu určitě neplánuju. Kdybych se někdy rozhodl hrát empétrojky, desky stejně budu kupovat i kdyby jedna stála tisícovku. Mám v tom velikou sběratelskou zálibu a určitě se jí nehodlám vzdát. I v dnešní době cédéček a různých úložišť hudby, je deska pořád nejtrvanlivější a zvukově nejkvalitnější nosič. Jediná situace, kdy hraju empétrojky nastává při společném vystupování se Subsistem.
Tam je ale to hraní zase úplně jinak udělané a celkově je o něčem úplně jiném.

KAISERSOZE: Ta představa je fakt zajímavá, každopádně, já bych už zůstal u digitálního hraní, je zábavnější, kreativnější a ekologičtější.

MULLI: Byl jsem milovníkem vinylů a dlouho jsem odolával digitalizaci. Nedalo se tomu ale zabránit. Na vinylech vychází velmi málo muziky. Mp3ka byla tedy jasná volba. Dnes už jsem si cd playery oblíbil natolik, že bych neměnil. Navíc digitální zvuk zní velmi příjemně.

RADIOACTIVE_TUNES: Adam: Já bych volil vinyl, ale mp3 se nebráním.
Filip: Určitě mp3 (když není wav) a ableton , potom zbývá více prostoru pro mix, ale deskám se nebráním.

SHALA: Já kult vinylu nevnímám tak zarytě jako jiní, co by za desku položili život. Jasně, má lepší zvuk, ale v praxi, pro mě osobně, má víc negativ. Nejde jen o cenu, jde také o škrábance, které úplně znehodnotí desku, těžké nepohodlné kufry, čekání než dojde, přeskakování... pro mě by cena neměla žádný význam. V digitalizaci vidím budoucnost hraní.

SONJA: Během mých úplných začátků jsem byla zarytým zastáncem vinylu, bohužel doba digitalizace je neúprosná, a i já jsem jí podlehla a musím říct, že bych už asi neměnila... je to nejpohodlnější a nejrychlejší cesta, jak se k vybrané hudbě dostat, a to mi naprosto vyhovuje.

SUBSIST: Empétrojku a nestydím se za to! I toto je dnes celkem trendy téma a vedou se věčné žabomyší dohady, kdo je větší borec. Já jsem názoru, že jsme v roce 2009 a nevidím jediný důvod, proč bych se měl stranit novým technologiím. Je dnes spousta mašinek, které nám umožňují dát dingu nový rozměr a já jsem těmto věcem velice otevřen. Navíc je to moc senzační vědět, že za půl roku mohu zkusit třeba za něco nového. Sám používám střídavě Serato, kde prostě stále pracuji s gramci, na kterých jsem před 11 lety vyrostl a Midi mixpult Allen & Heath Xone 3D, který mi umožňuje zažít úplně jiný a pestřejší způsob djingu a vůbec se nestydím za to, že zde používám synchronizaci, která mi umožňuje pracovat s trackama daleko rychleji, dynamičtěji a plně se soustředit na aranže efektů a loopů. Mimochodem za 11 let jsem se bpm na gramofonech narovnal až až:-)

PETER WÜNSCH: Já osobně využívám při hraní MACBOOK PRO s TRAKTOR SCRATCH PRO, který mám propojený přes gramofony. I když poslední dobou se již poohlížím po nějaké konzoli, která by mi gramofony, jakožto ovládací prvek, plně nahradila. Mám tak prakticky neomezené možnosti a jsem schopen plně vytvářet nové zvuky a mixy. Občas si ještě z nostalgie do sbírky koupím nějaký vinyl, ale založím ho pouze do poličky. Já osobně bych tedy již zůstal u „digitálu“.

4. Čím jsi v civilním životě a čím jsi chtěl(a) být, když jsi byl(a) ještě dítě?

ALA: Mám na starosti pobočku jednoho mobilního operátora. Jako dítě jsem chtěl být parašutista :)

KAISERSOZE: Jsem rozhlasový zprávař a věčný student, chtěl jsem být kombajnérem a potápěčem.

MULLI: Pracuji v automobilovém průmyslu v jedné nástrojárně. Jako dítě jsem určitě chtěl řídit nákláďák.

RADIOACTIVE_TUNES: Adam: V civilním životě jsem vařič dobrého jídla a jako malé děcko jsem chtěl být popelářem.:)
Filip: Já tvrdě dřu a jako dítě jsem chtěl jsem být kosmonautem, což se mi asi nevyplní.

SHALA: Pracuji v IT odvětví a čím jsem chtěl být jako dítě? Hmm, zřejmě hasičem, kosmonautem anebo něčím takovým, jak už to u dětí bývá. :)

SONJA: Momentálně studuji posledním rokem Germanistiku na Masarykově univerzitě v Brně a učím na několika jazykových školách německý jazyk, prostě učitelka :)) Když jsem byla malá, přála jsem si být prof. hudebnicí – hrála jsem na housle, a snila jsem o tom, že i já jednou budu učit malé žáčky hrát na tenhle nástroj... hudební styl jsem sice trochu pozměnila, ale hudbě jsem zůstala věrná dodnes a učitelkou jsem také, tak jsem si v podstatě své dětské přání splnila :)

SUBSIST: Pracuji na pozici finanční controlling, ale to o mně není nijak vypovídající. Vím, že to není práce pro mě a je to jen přestupná stanice. Nejsem kancelářský typ, potřebuji něco daleko kreativnějšího a dynamičtějšího, kde mohu uplatnit své nápady a mít také zpětné vazby. Když jsem byl malý, chtěl jsem být pilotem po vzoru svého dědy:-) Mimochodem právě na hradeckém letišti, které je dnes nazýváno festivalparkem a probíhá tam jeden fesťák za druhým, jsem v dobách, kdy tam děda působil jako major, zažil spousty impozantních chvil. Poznal jsem to tam za provozu armády, prolezl letadla, která stála v úlech (tak se říkalo hangárům) a sledoval starty a přistání sovětských stíhaček. No pro malého kluka to byla prostě pecka!:-) A teď se tam budu po mnoha letech vracet jako dj. To je zvláštní pocit a doufám, že mi to děda odpustí:-)

PETER WÜNSCH: V civilním životě se převážně živím jako ekonomický poradce a momentálně ještě
rozjíždím reklamní agenturu, takže práce až až . No a čím jsem chtěl být, jako dítě? Myslím, že jsem chtěl být kdysi voják z povolání a poté úspěšný tvůrce počítačových her.

5. Přibliž nám prosím, co od tebe můžeme na Hradhouseu očekávat.

ALA: Těžko říct, já sám nevím, co od sebe očekávat. Nikdy nevím, co budu hrát ani pět minut před vystoupením natož teď :-). Přijďte se podívat a nechte se překvapit, taky to tak udělám :)

KAISERSOZE: Melodie spíš k tanci, než k poslechu.

MULLI: Uslyšíte hutné beaty okořeněné příjemnými melodiemi i vokály. Určitě to bude veselé.

RADIOACTIVE_TUNES: Na Hradhouse povezeme spousty nového materiálu .

SHALA: Že si s sebou vezmu teplou bundu a nepodcením počasí jako loni. Pak už o dobrou náladu nebude nouze, takže samozřejmě mejdanový set. Těším se.

SONJA: V současné době nejvíce hraji minimalovou produkci především německých producentů, můj set nejspíš nepřesáhne rychlost 126 BPM... víc neprozradím, přijďte si poslechnout ;)!

SUBSIST: Dynamický, energický, místy přiměřeně experimentální, ale zároveň i psychadelický sound. Dnes nemohu říci, že bych byl pure minimal. Baví mě, když se i lidé baví a ne jen čekají. Takže mnohdy to může zavánět i decentním technem, ale v podstatě furt osciluji kolem minimalu:-)

PETER WÜNSCH: Energický set, který komukoliv dokáže, že „minimal“ není „nudná klikačka“.

Díky za rozhovor
Nois
www.myspace.com/djnois
Missquire
(Michaela Chovancová)
úterý 28. 7. 2009 08:00
Chovancová, Michaela. 2009. Hradhouse 2009 – MINIMÁLNĚ MAXIMÁLNÍ KLIKA STAGE . Vychytané.cz. [Online] 28. 7. 2009. [Citace: 5. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=2267. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Hradhouse-2009-–-MINIMÁLNĚ-MAXIMÁLNÍ-KLIKA-STAGE-
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Všechno nejlepší!!
Dnes slaví narozeniny člen redakce! Redakce Blahopřeje! ;) 
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.109s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 44.210.77.106
Serverový čas: pondělí 5. prosince 2022 03:11