Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

LFŠ09 - Výstavy spojené s Letní filmovou školou

Přinášíme přehled toho, co bude možné shlédnout v rámci výstav pořádaných v rámci LFŠ09.
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Letní filmová škola 2009
pátek 24. července 2009 21:00
(konec +- sobota 25. července 2009 04:00)
Uherské Hradiště
Uherské Hradiště (CZ)
Idea doprovodného programu v oblasti výtvarna je zcela jednoduchá, má název Open space a jejím cílem je opustit přítmí sálů a galerií a dotknout se veřejného prostoru, dotknout se na deset dní města a jeho lidí. Každý má právo poznat, že se účastní něčeho neobvyklého a ojedinělého, něčeho, co má svůj neoddiskutovatelný význam. Doprovodný program chce překročit svým dopadem rámec akreditovaných účastníků - dotýká se všech.

Libreto výstav vychází tématicky z programu a filmové skladby letošního ročníku LFŠ. Na každé z témat se pokouší reagovat a bude mezi nimi hledat průsečíky a možnosti přesahu.

Témata a konkrétní realizace


Rakousko
K přehlídce rakouského filmu, která je svým pojetím a šířkou záběru ojedinělou a objevnou událostí pro českého filmového diváka, je připravena výstava rakouské umělkyně Mary Mattuschky. Vídeňská performerka, malířka, zpěvačka a v neposlední řadě také autorka experimentálních krátkých filmů je dnes již uznávanou celebritou a exportním výstavním artiklem experimentální rakouské scény. Ve filmové sekci budou představeny její krátkometrážní filmy. Na výstavě bude prezentována její malířská tvorba. Není bez významu, že to bude její první výstava v Česku.

Komiks
Tento fenomén, který se i u nás stává etablovanou uměleckou disciplínou, bude zastoupen čelními představiteli české komiksové scény. Instalace výstav proběhnou v místních kavárnách a veřejných prostorách. V celkové koncepci je připraveno 6 autorských výstav v šesti zcela odlišných prostorách (T-Box, Karel Jerie, Alois Nebel, Tomáš Kučerovský, Jaromír Plachý ad.).

Migrace
Na téma migrace je připraven komorní prostor bývalého jezuitského kláštera, dnes městského kulturního centra Reduta. Migrace jako středobod současného chvění Evropy bude zastoupena autorskou výstavou Karla Cudlína s tématem Zahraniční dělníci, další fotografická výstava klade důraz na syrovost a konkrétnost osudů štvanců. Jsou to reportáže fotografa MF Dnes Jana Karáska z česko-slovenského pomezí z doby pořádání honů na nelegální přechod běženců z Východu. Propojení na komiks bude ozvučeno ve výstavě s názvem Czech made?, kterou uspořádalo v Praze a v Brně ve veřejných prostorách Multikulturní centrum Praha. Další a poslední zastávka těchto komiksů, zabývajích se problematikou osudu imigrantů u nás, proběhne v ambitu kláštera na LFŠ.

Zamrzlý obraz
Dalším rozměrem komiksů je jeho prezentace, ať už v jakékoliv podobě, ve veřejném prostoru, třeba i jako součást street artové scény. K prezentaci je k dispozici 60 metrů dlouhá zeď (pozůstatek dnes již neexistujích kasáren přímo v centru města), která bude v době konání LFŠ proměněna v zamrzlý obraz. K realizaci je přizvána současná česká street artová scéna.

Promítání zevnitř ven
Promítání ve veřejném prostoru bude probíhat nepřetržitě po celou dobu konání LFŠ, a to z výloh kamenných obchodů v centru města. Na smyčkách, které budou z velkorozměrných monitorů promítány z výlohy ven na ulici pro náhodné kolemjdoucí - pasanty, bude představena nejmladší generace umělců, jak z nezávislé scény, tak i z řad studentů uměleckých škol. Formální záběr klipů je od videoartových děl až po krátké komiksy či animované minipříběhy. V tomto okamžiku se v objetí filmového umění ocitá celé město, každý se ocitá v kině a má možnost se na chvíli zastavit a být potěšen.
.Štěpán
(Štěpán Prachař)
pondělí 20. 7. 2009 08:00
Prachař, Štěpán. 2009. LFŠ09 - Výstavy spojené s Letní filmovou školou. Vychytané.cz. [Online] 20. 7. 2009. [Citace: 2. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=2204. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/LFS09---Vystavy-spojene-s-Letni-filmovou-skolou
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.131s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 3.236.65.63
Serverový čas: pátek 2. prosince 2022 03:12