Aktuální akce
pátek 6. prosince 2019
Beth Hart
21:00 Forum Karlín, Praha 8 - Karlín
Beth Hart
JUMANJI: DALŠÍ LEVEL
21:00 Multikino Golden Apple Cinema, Zlín
sobota 7. prosince 2019
PAT A MAT: KUTILSKÉ TRAMPOTY
15:00 Multikino Golden Apple Cinema, Zlín
Jordan Mackampa
21:00 Café V lese, Praha
Jordan Mackampa
LET IT SNOW CARNIVAL
23:00 Roxy, Praha
neděle 8. prosince 2019
Skindred

21:00 Lucerna - Music Bar, Praha
Skindred

pondělí 9. prosince 2019
HRABĚ ORY
18:00 Multikino Golden Apple Cinema, Zlín
Jim Jefferies
21:00 Kongresové centrum Praha, Praha 4
Jim Jefferies

LFŠ09 - Visegrádský horizont

V roce 2009 LFŠ program zaměřený na tvorbu visegrádských zemí rozšířila a pojmenovala jej Visegrádský horizont..
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Letní filmová škola 2009
pátek 24. července 2009 21:00
(konec +- sobota 25. července 2009 04:00)
Uherské Hradiště
Uherské Hradiště (CZ)
Tento horizont by měl nabízet průhledy do minulosti a současnosti jednotlivých visegrádských kinematografií (České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska) v podobě retrospektiv osobností a tématických programů, ale také představit současné snímky, které tento horizont překračují do budoucnosti.

Letošní rok nabízí výrazný program jubilujících tvůrců (Věra Chytilová dokumentární, Ondrej Šulaj, Peter Solan), ale také mladší generaci filmařů středoevropských zemí (Magdalena Piekorz, György Pálfi). Současnou tvorbu zastupují například novinka Jerzyho Skolimowskeho Čtyři noci s Annou, kterou režisér natočil po sedmnáctileté pauze, maďarská existenciální detektivka Vyšetřovatel a také výrazný výběr výjimečných filmů z Čech a Slovenska posledního (školního) roku.

Cybulski jako synonymum polského filmu


K loňskému výročí 100 let polské kinematografie jsme se rozhodli letos na LFŠ připravit medailon ikony polského filmu, herce Zbyszka Cybulského. Cybulski se stal i díky nejasným okolnostem své smrti (o kterém pojednává Wajdův film Vše na prodej) i díky svým jedinečným schopnostem legendou a symbolem jedné dekády. Byla po něm pojmenována herecká cena, vycházejí desítky publikací, DVD edicí. Na LFŠ představíme výběr filmů, ve kterých Cybulski ztvárnil významné role (Salto, Jowita, Jak být milovaná, Na shledanou zítra), jenž uvede a přednáškou doplní přední polský filmový historik Tadeusz Lubelski.

Slovensko – filmová velmoc


Slovenská kinematografie bude jako každý rok tvořit výraznou součást programu 35. ročníku Letní filmové školy. Ve spolupráci s tradičními partnery, Asociáciou slovenských filmových klubov a Slovenským filmovým ústavom, je připraveno několik retrospektiv slovenských tvůrců. V Uherském Hradišti však bude uveden i zajímavý výběr nové slovenské tvorby, která v celoevropském měřítku zažívá nebývalý vzestup (úspěchy filmu Slepé lásky, který byl promítán na LFŠ 2008, to jen potvrzuje).

„Úzká spolupráce slovenských a českých filmových klubů není založena jen na propojení historických a kulturních kořenů. Od rozpadu federace se stalo důležitým posláním filmových klubů prezentovat zdánlivě známou, přesto mnohdy skrytou rozmanitost obou kinematografií. Jsme proto rádi, že právě Letní filmová škola může být festivalem, který představuje významné osobnosti a klíčové filmy, ale i pestrou novou tvář slovenské kinematografie,“ říká Pavel Bednařík, umělecký ředitel LFŠ. A dodává: „Spolupráce AČFK a ASFK, stejně jako některých festivalů, se odehrává i v rovině distribuce evropských a světových filmů, stejně jako ve výměně zkušeností. Například s kinematografickým zákonem je Slovensko daleko vyspělejší, než Česká republika.“

Na LFŠ budou uvedeny retrospektivy jubilantů Ondreje Šulaje a Petera Solana, výběr ze současných slovenských filmů (Jak se vaří dějiny, Koliba, Velký rešpekt, Pokoj v duši), pásma novinek z filmových škol v Bratislavě a Banské Bystrici. Společně s projekcí televizního pásma o Romech v Evropě Děti větru bude představena nová publikace o režiséru a etnografovi Martinu Slivkovi Ostáva človek – Martin Slivka.
.Štěpán
(Štěpán Prachař)
úterý 7. 7. 2009 08:00
Prachař, Štěpán. 2009. LFŠ09 - Visegrádský horizont. Vychytané.cz. [Online] 7. 7. 2009. [Citace: 6. 12. 2019.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=2197. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/LFS09---Visegradsky-horizont
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.097s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2019
Vaše IP: 3.94.129.211
Serverový čas: pátek 6. prosince 2019 07:29