LFŠ09 - Jiná Belgie, filmová
Sekce Jiná Belgie představí několik tradic belgické kinematografie, mezi nimi především belgický surrealismus, který má i ve filmové oblasti silné kořeny a historii.
Letní filmová škola 2009pátek 24. července 2009 21:00(konec +- sobota 25. července 2009 04:00)Uherské HradištěUherské Hradiště (CZ)
Výjimečný seznam hostů tvoří provokatéři, snílci, surrealisté, ale i režiséři s jasnou uměleckou vizí. Na LFŠ přijedou osobně režisér a pedagog Thierry Zéno, přední světový animátor Raoul Servais, nezřízený glosátor belgické společnosti Jan Bucquoy a celý cyklus belgické kinematografie doplní známý režisér Jaco van Dormael (Toto hrdina, Osmý den).
Thierry Zéno
Belgický filmový režisér, dokumentarista a pedagog Thierry Zéno se narodil 22. dubna 1950 v hlavním městě Valonska, frankofonním Namuru. Autorsky se podepsal pod jeden z nejbizarnějších a nejskandalizovanějších filmů všech dob: jeho jediný hraný snímek, Svatební váza z roku 1974, je uhrančivou poctou surrealistické poezii odpudivosti a metodě psychického automatismu.
Raoul Servais
Režisér, producent, zakladatel a ředitel animátorské větve na Académie Royale des Beaux-Arts de Gand – se narodil 1. května roku 1928 v belgickém Ostende. Svůj první krátký animovaný snímek Světla přístavu dokončil Servais v roce 1959. Od té doby natočil dalších dvanáct krátkometrážních snímků, za něž sklidil řadu mezinárodních ocenění. Jednaosmdesátiletý animátor vytváří angažované, současně drsné i poetické filmy, jejichž tématem bývají zpravidla manipulace, touha po moci či různé podoby války. Autorův jediný celovečerní snímek Taxandria (1996) je nadčasovou pohádkou pojednávající o podivném totalitním království, kde se zastavil čas. Na letošní Letní filmové škole uvede Raoul Servais svůj celovečerní film Taxandria a kolekci krátkých filmů. Návštěvníkům festivalu bude k dispozici také během exkluzivní přednášky v rámci Lekcí filmu, která se bude týkat technických aspektů použitých metod v jeho filmech.
Jaco van Dormael
Dramatik, scénárista ale především filmový režisér je znám především jako autor filmů, které se věnují mentálně zaostalým lidem (Osmý den). Nejvýraznějším úspěchem však byl v roce 1991 snímek Toto hrdina, který byl uveden i v českých kinech. Van Dormael představí jak oba své celovečerní filmy a krátkometrážní tvorbu, tak i svůj dlouho připravovaný, dosud nedokončený projekt Mr. Nobody.
Jan Bucquoy
Jan Bucquoy začínal jako komiksový autor v osmdesátých letech, svou filmovou dráhu zahájil výrazně surrealistickým snímkem Sexuální život Belgičanů 1950-1978 (1994), ve kterém paroduje a nabourává stereotypy spojené se životem spořádaných Belgičanů. Tento první díl dal vzniknout celé sérii filmů s podtitulem Sexuální život Belgičanů, po první trilogii pokračoval v podobném duchu i v následujících snímcích.
Vedle snímků představených hostů rovněž uvedeme v předpremiéře film Louis Michel (zakoupila společnost Artcam) Benoita Delépina a Gustava Kerverna, dvou známých belgických buřičů. Film Louis-Michel (v hlavních rolích s Yolande Moreau a Mathieu Kassovitzem) přináší ironický pohled na současnou ekonomickou krizi, která má za následky četná propouštění a zavírání celých podniků.
.Štěpán(Štěpán Prachař)
pondělí 6. 7. 2009 08:00
Prachař, Štěpán. 2009. LFŠ09 - Jiná Belgie, filmová.
Vychytané.cz. [Online] 6. 7. 2009. [Citace: 21. 11. 2024.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=2196. ISSN 1802-2677.
link na článek:
http://clanky.vychytane.cz/LFS09---Jina-Belgie,-filmova