Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Erich Mendelsohn

Dynamika a funkce - Vize kosmopolitního architekta - Prodlouženo do 26. 7. 2009
Přidat na Facebook
Ostravská výstava díla Ericha Mendelsohna je první výstava tohoto umělce v naších zemích a svým rozsahem se jedná o zatím největší architektonickou výstavu v Ostravě. Obsahuje dvacet tři modelů nejvýznamnějších staveb a přes pět set padesát skic, plánů a fotografií.

Výstava je vytvořena německým Institutem pro zahraniční vztahy (IFA), kurátorkou Reginou Stephan. Od roku 1999 putuje po světě a představuje dílo světoznámého německo-židovského architekta Ericha Mendelsohna (1887–1953) prostřednictvím skic, plánů, fotografií a modelů. Její repríza je pořádana Galerií výtvarného umění v Ostravě a SPOK www.trojhlavydrak.com – spolkem pro ostravskou kulturu, ve spolupráci s Goethe-Institutem Praha a pod záštitou generální ředitelky Národního památkového ústavu Nadi Goryczkové.Erich Mendelsohn – Dynamika a funkce (Úvodní slovo kurátorky pro český katalog)

Výstavu jsme se rozhodli uvést dvěma pojmy, které daleko lépe, než rozsáhlé popisy vystihují specifičnost Mendelsohnovy architektury: dynamika a funkce. Rozuměl tím jak ono umělecké, iracionální a svobodné, tak i racionální, analytické. „Jistě“, napsal Mendelsohn v roce 1923, „primárním prvkem je funkce, ale funkce bez smyslového proudění zůstává pouhou konstrukcí. Více než jindy si stojím za svým programem usmiřování. Obojí je nutné, obojí je třeba najít. … Základním postulátem je funkční dynamika.“

Mendelsohnova cesta k architektuře se vyznačuje stejně jako jeho stavby neobyčejnou blízkostí k umění. Úplně na začátku, ještě před první světovou válkou, se v Mnichově přátelil s umělci kolem expresionistické skupiny Modrý jezdec (Der Blauer Reiter). Zde je třeba hledat kořeny jeho nadšení pro barevnost, jak ji známe z jeho prvních návrhů. Mendelsohnovu architekturu ovlivňovala rovněž jeho výrazná afinita k hudbě, převším Johanna Sebastiana Bacha. Ta se pro něj stala důležitým, ne-li nejdůležitějším zdrojem inspirace, a její vliv se odráží v celé řadě projektů. Ty se výrazně lišily od prací ostatních architektů té doby, kteří se řadili k proudu Nové architektury (Neues Bauen). Jejich stavby se daleko více zaměřovaly na funkci. Mendelsohnovy stavby požadavek funkce splňují úplně stejně, ale navíc se vyznačují specifickým výrazem. Všechny Mendelsohnovy budovy jsou jedinečné, navržené přímo pro konkrétní místo, přizpůsobené klimatickým podmínkám a postavené ze stavebních materiálů typických pro danou lokalitu.

Erich a Luisa Mendelsohnovi se po celý život intenzivně přátelili s umělci, básníky, vědci, s nimiž diskutovali o aktuálních politických i uměleckých otázkách. Do tohoto pozoruhodného okruhu Mendelsohnových přátel patřil Albert Einstein, Lili Kraus a Oskar Beyer, Amedée Ozenfant a Serge Chermayeff, Salmann Schocken nebo Chaim Weizmann, Frank Lloyd Wright a Richard Neutra. Jako prominentní Žid, neboť jako takový byl uveden v adresáři Berlína, Mendelsohn vytušil, jaký osud Židy v nacistickém Německu čeká a zemi opustil již v březnu 1933. Svou poslední zakázku na obchodní dům v Moravské Ostravě tak sám již nedokončil a přenechal ji svým věrným kolegům, spravujícím za něj berlínskou kancelář, která ještě několik let před tím patřila mezi největší v Evropě. Mendelsohn putoval přes Holandsko, jižní Francii a Velkou Británii do Palestiny, aby se nakonec v roce 1941, po osmi letech hledání, usadil v USA.

Výstava pořádaná Institutem pro zahraniční vztahy byla od roku 1999 postupně k vidění v různých evropských i mimoevropských státech, mimo jiné i v zemích, kde Mendelsohn pobýval – ve Velké Británii, Izraeli, Nizozemí, Norsku, Polsku, Rusku a USA. Máme radost, že nyní může být hostem také v Ostravě, ve městě, v němž stojí nákupní dům Bachner, který je poslední budovou projektovanou Mendelsohnovou berlínskou kanceláří.

Více informací naleznete na : www.trojhlavydrak.com
Jouseph
(Josef Kaňa)
středa 1. 7. 2009 08:00
Kaňa, Josef . 2009. Erich Mendelsohn. Vychytané.cz. [Online] 1. 7. 2009. [Citace: 26. 11. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=2190. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Erich-Mendelsohn
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.074s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 3.229.117.149
Serverový čas: sobota 26. listopadu 2022 23:27