Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

O2 Sázavafest od R po X

V poslední části informačního seriálku o účinkujících letošního O2 Sázavafestu, který se bude konat 30. 7. v Kácově si představíme účinkující od písmene R po X.
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
O2 Sázavafest 2009
čtvrtek 30. července 2009 18:00
(konec +- pondělí 3. srpna 2009 12:00)
Areál Sázavafest Kácov
Kácov (CZ)
Rybičky 48
Pop-punková partička Rybičky 48, která pochází z Kutné Hory, patří mezi největší současné objevy české hudební scény. Dokazuje to množství koncertů, na které je kapela žádána, ale i podpora jejich fanoušků v televizních, rádiových i internetových hitparádách.

Baskytarista Kuba Ryba se společně se svými partnery kytaristou Petrem Lebedou a bubeníkem Ondřejem Štorkem sešli ve skupině Banánový Rybičky na podzim roku 2002. Název museli časem z důvodu stejnojmenného televizního pořadu změnit na Rybičky 48, který si vybrali fanoušci kapely na internetových stránkách.

Necelý měsíc po vzniku kapely už kutnohorské trio stálo na pódiu a hrálo. Rozhodli se, že se „prokoncertují” někam výš. V roce 2003 vydala kapela dvě demo CD po třinácti písničkách, v následujícím roce přibylo ještě jedno demo, které bylo pro kapelu zlomové. Ze skladeb byl znatelný vliv amerických pop-punkových kapel a správný směr kapele ukázalo přes 2 000 prodaných desek pouze na koncertech a přes e-shop na stránkách skupiny.

Díky CD zaslaným do několika soutěží si Rybiček 48 začali všímat pořadatelé letních festivalů. Kapela v těchto letech absolutně vyhrála například soutěž s názvem Udělej si sám, kterou pořádá Rock for People či O2 Sázavafest Battle. První videoklip k písničce Plovárna začal být vysílán v českých televizích včetně hudební TV Óčko.

V září 2005 kapele přišla nabídka od folkového zpěváka Luboše Pospíšila, který zprostředkoval spolupráci s vydavatelstvím Supraphon. Do konce roku Rybičky 48 nahrály první tři singly: Reality show, Sexuální akrobat a Vocode? Vydavatelství se tvorba kapely zalíbila a v březnu 2006 vydala její debutové album Adios Embryos! Od té doby kapele přicházejí nabídky na 70 koncertů ročně a víc. Nového žánru vznikajícího v Česku a talentu Rybiček 48 si začala rázem všímat média.

Dva roky po debutovém albu následovala druhá oficiální deska nesoucí název Amores Perros, voe!plná ještě více návykovými hity než její předchůdce. Klip k parodické písničce Ooou se ujal ve všech televizních hitparádách. Na nejsledovanější české televizi Nova se před prázdninami umístil pětkrát po sobě na první příčce. Možná i proto stoupnul zájem o rozhovor s Rybičkami 48 v televizních pořadech, kam je kapela zvána, aby reprezentovala sama sebe a svou tvorbu, ale například i velké hudební akce mezi něž patří i O2 Sázavafest. Pro Českou televizi kapela exkluzivně přepracovala do punkovější verze i píseň Být stále mlád od Karla Gotta.

Během roku 2008 si kapela několikrát vyzkoušela hrát před několikatisícovým publikem, ať už to bylo na festivalu Votvírák či například Benátské Noci. Jejich turné se začalo nenápadně rozšiřovat o zahraniční koncerty především na Slovensku a v Německu, odkud pochází jejich nový koncertní partner, držitel ceny MTV ROCKZONE - BEST NEW ROCKER 2005, Green Frog Feet. Němečtí kolegové na O2 Sázavafestu zahájí své evropské turné k desetiletému výročí.
Během koncertní pauzy, kdy se kapela rozhodla začít skládat materiál na novou desku, i její druhý singl z alba Amores Perros, voe! zvítězil pětkrát v řadě v hitparádě ESO - a začalo se psát o hegemonii Rybiček 48!

V současnosti Rybičky 48 nahrávají svou třetí oficiální desku. Na O2 Sázavafest si připravují speciální překvapení.

Support Lesbiens
Kapela Support Lesbiens vznikla roku 1992. Na trh se dostává se svým debutovým albem "So, What?". Skupina ve stejném roce reprezentuje pražskou hudební scénu na prestižním hudebním kanálu MTV v pořadu "120 Minutes Paula Kinga"a dostala se do semifinále soutěže Marlboro Rock-in, kde získala smlouvu u Sony Music. Skupina se rozpadla v roce 1996, ale o dva roky později se zase sešla.

V roce 2001 vychází deska Regeneration?, která znamená průlom v posluchačské oblibě. Singl Bet my soul začínají hrát rozhlasové stanice v nejvyšších rotacích. Na úspěch této desky navázalo album Tune Da Radio, které definitivně skupinu zařadilo mezi nejpopulárnější hudební skupiny v České republice.

Významý podíl na úspěchu obou desek měl producent a kytarista Jaromír Helešic. Po natočení prvního živého DVD záznamu koncertu v březnu 2004 však dochází ve skupině k překvapivým personálním změnám. Odchází tvůrčí duch skupiny Helešic, kterého nahrazuje kytarista René Rypar a zároveň se stávají oficiálními členy i baskytarista Jan Daliba a bubeník Tomáš Novák. Skupina se začíná prezentovat v pěti.

V březnu 2003 získává skupina ocenění Anděl od České hudební akademie za nejlepší album roku 2002 a kapelu roku.

Koncem roku 2004 se díky singlu Cliché stává první českou anglicky zpívající kapelou, jejíž singl se umístil na prvním místě oficiální rádiové hitparády IFPI.

Videoklip k písni Cliché, ve kterém vystupují například i herci Jan Budař, Josef Vinklář, boduje a posléze vyhrává hitparádu World Chart Expres na MTV a zároveň se Support Lesbiens stávají Artist Of The Week televizní hudební stanice MTV.

V říjnu 2005 vychází reedice dvou nejstarších alb skupiny - So What? a Medicine Man. Zatím poslední řadové CD vydala skupina 25. zaří 2006 pod názvem Euphony and Other Adventures. V roce 2007 vydává skupina desku GREATEST HITS 1993 - 2007, která obsahuje nejúspěšnější písně z předchozích alb. V roce 2008 vyšlo dosud poslední studiové album Lick It s jedenácti novými skladbami, dvanáctou bonusovou skladbou je remix staršího hitu "Sweet Little Something".

V květnu roku 2008 je nasazen do rádií singl "Máj", ze stejnojmenného filmu a koncem srpna putuje na rádia i nová písnička "Twice Shy" z alba Lick It a začátkem roku přijímá nabídku ke zkomponování hudby k filmu Máj, režiséra a kameramana F.A.Brabce.

Momentálně kapela hodně konceruje na českých festivalech a k tomu odehrává i několik samostatných vystoupení.The Gathering
The Gathering prožili nejslavnější období ve druhé polovině devadesátých let a při vstupu do tohoto tisíciletí. Tehdy získali neochvějnou pozici ne světové rockové scéně a drží si ji s přehledem dodnes. Patří k hvězdám stylu a svou sílu se rozhodli potvrdit v květnu letošního roku, kdy pár týdnů před svým kácovským zastavením vydají nové album nazvané The West Pole.

Nyní pětičlenná formace na ně nachystala deset skladeb. V roli hostů se na kolekci představí Anne van den Hoogen a Mexičanka Marcela Bovio z kapely Stream of Passion.

Nizozemská formace The Gathering přiveze na letošní O2 Sázavafest muziku ze soudku pro festival poněkud neobvyklého. Pohybuje se v ranku doom metalu spojeného s metalem gotickým a na scéně je už od roku 1989. V Kácově tedy bude slavit dvacet let existence.The Kitchenettes
Další ze zahraničních hvězd, které potvrdily účast na letošním letním O2 Sázavafestu v Kácově, je švýcarská skupina The Kitchenettes. V době rozpuku retra a návratu skupin na celém světě k hudbě let dávných či minulých, je to trefa do černého.

Zpěvačka Nicole Schlachterová i její dvě pomocné vokalistky jako by právě přišly z padesátých let. Jejich pánská doprovodná část si říká The Basement Brothers.

Hudba The Kitchenettes je zaměřena na zmíněné období. Kapela vykazuje velmi úsporný sound, přesto v něm zní nástroje tak, aby písničky netvořily pouze vokální linky, nýbrž aby naopak byly co do zvuku bohatší. V jejich hudbě je soul spojený s jazzem a popem, v jejich písních je energie dávných let, z dnešního pohledu nepatrně naivní, v tehdejších časech bytostně progresivní.

The Kitchenettes mají na svém kontě dvě alba. První je tři roky staré a vyšlo pod názvem Do The Cool Jerk. Aktuální se jmenuje Speak Up! (When You Say Love) a je z loňského roku. Formaci velmi dobře znají fanoušci v německy mluvících zemích. Kromě domovského Švýcarska má na svém kontě řadu úspěšných vystoupení v Německu, Rakousku, ale i loňské vystoupení v Česku.Xandria
Další ze zajímavých zahraničních kapel, které se na přelomu července a srpna představí na letním kácovském O2 Sázavafestu, je německá pětice Xandria. Vznikla před dvanácti lety v Bielefeldu a na evropské scéně patří k uznávaným kapelám, které skloubily symfonický cit pro muziku se základními metalovými prvky. V jejich zvuku je také slyšet řada elektronických prvků a rockových postupů, jimiž se formace hlásí k hudebním osmdesátým létům minulého století.

Charismatickou vokalistkou je Kerstin Bischofová, používající umělecký pseudonym Lakonia. Je to talentovaná diva s velkým hlasovým rozsahem a přesvědčivou interpretací. První album kapela vydala v roce 2003 pod názvem Kill The Sun. Na německé hitparádě zase takovou díru do světa neudělalo, ale o rok později vydaná deska Revenheart si už vedla mnohem lépe a poskočila až na 36. příčku žebříčku.

Kapela pak vydala ještě další dvě řadové desky a to nejlepší z nich vybrala na loňské best of album nazvané Now And Forever. Momentálně pracuje na novém počinu, neboť je v tomto ohledu velmi aktivní.

Missquire
(Michaela Chovancová)
sobota 4. 7. 2009 08:00
Chovancová, Michaela. 2009. O2 Sázavafest od R po X. Vychytané.cz. [Online] 4. 7. 2009. [Citace: 6. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=2177. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/O2-Sazavafest-od-R-po-X
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.084s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 3.236.121.117
Serverový čas: úterý 6. prosince 2022 17:24