Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

O2 Sázavafest od M po P

V předposledním okénku o účinkujících letošního O2 Sázavafestu si představíme účinkující od Mobyho až po Peter Lipa Band.
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
O2 Sázavafest 2009
čtvrtek 30. července 2009 18:00
(konec +- pondělí 3. srpna 2009 12:00)
Areál Sázavafest Kácov
Kácov (CZ)
Moby
Americký muzikant Richard Melville Hall, který dostal po narození 11. září 1965 od svých rodičů přezdívku Moby podle románu Moby Dick, který napsal Herman Melvill patřící do hudebníkova rodokmene, bývá ve své dospělosti přezdíván jako hudební chameleón. Dnes, téměř ve 44 letech tento Američan dokáže zahrát na úctyhodné množství hudebních nástrojů a používá svou přezdívku z dětství jako své umělecké jméno, ačkoliv některé své skladby složil pod přezdívkami Voodoo Child, Barracuda, Brainstorm, UHF, The Brotherhood, DJ Cake, Lopez, Mindstorm, Schaumgummi a Pippy Baliunas.

Před tím, než se Moby dal v osmdesátých letech na DJe, hrál před tím v několika kapelách jako Ultra Vivid Scene, výjimkou nebyla ani punková formace The Vatican Commandos nebo anarchistická skupina Flipper. S příchodem rave party a tanečního stylu se odchýlil od dosavadních partiček a dal se na DJe. Z jeho prvních EP je zajímavé Next is the E, na němž se objevila skladba Thousand, která je zapsaná v Guinessově knize rekordů jako nejrychlejší skladba, ve které zní i 1000 beatů za minutu, tedy okolo 16 úderů za sekundu. Po přesedlání na taneční hudbu bodoval hned se svým prvním singlem Go, jehož úspěch už tehdy reflektovaly britské hitparády, a ne náhodou zazněl i v seriálu Twin Peaks.

Stejně jako muzikantův debut i další dvě alba Early Underground a Ambient vyšla u vydavatelství Instinct Records, od něhož Moby později odešel k větším společnostem. Jeho úspěch v USA i Evropě vygradovalo vydáním čtvrté desky Everything Is Wrong, které v roce 1995 získalo od MTV ocenění album roku. Bylo to první album, které zasahovalo do více žánrů, mezi nimiž nechyběl house, hardcore, rock, ambient, punk nebo jungle.

Následně Moby zremixoval své do té doby nejúspěšnější album a v roce 1996 pod přezdívkou Voodoo Child vypustil do světa taneční hudby The End Of Everything. Kontroverzní byl i následující kytarový počin Animal Right, kde se sám ujal i zpěvu a fanouškům se nesmazatelně vryla do paměti skladba Come On, Baby a That's When I reach For My Revolver.

Návratem na elektronickou scénu se stalo album I Like to Score z roku 1997 a album Play vydané o dva roky později ho katapultovalo na úplný vrchol umocněný 10 milióny prodaných nosičů a bezmála dvouletým turné. Roční práce na tomto albu přinesla v konečném výsledku i zajímavé prvky černošské hudby ze začátku minulého století, hip hopu i instrumentální muziky. Moby dovedl elektronickou hudbu do běžného konzumního života, protože producenti reklam a televizních spotů využili jeho písně ve své tvorbě. Moby ale neposkytnul své skladby všem. Nechtěl, aby se dostaly do rukou takovým korporacím, které podle něj nějakým způsobem škodí.Monkey BusinessNew York ska-jazz Ensemble
Jedním z hostů letošního letního O2 Sázavafestu v Kácově bude ska-jazzová parta z New Yorku s příznačným názvem New York Ska-Jazz Ensemble.

U nás vcelku populární kapela se zformovala v roce 1994 a na jejím vzniku měli zásluhu především tehdejší členové skupiny The Toasters. První studiové album vyšlo už o rok později a na něm i na dalších deskách bylo patrné, že tahle energická kapela zkušených a výtečných muzikantů míchá k základním položkám i další hudební styly.

Zaslechneme od nich dance hall, reggae nebo rocksteady. Pokaždé je ale v jejich kompozicích chytrost a úcta k hudební historii. Dosud poslední album Stepforward vyšlo loni a je jisté, že i z něho zajímavá kapela, kterou české publikum díky několika koncertům z minulosti dobře zná, pár kousků dá.

New York Ska-Jazz Ensemble navštívili už několik prestižních jazzových a ska festivalů, kupříkladu North Sea Jazz Festival, Montreal Jazz Festival, Quebec Festival de Musique, Musiques en Ete (Janov), Bob Marley Reggae Festival a Discover či Bell Atlantic Jazz Festival. Na O2 Sázavafestu budou ale poprvé.Noid (Redone)
Nově vznikající skupina ve složení: Václav Noid Bárta (Doloros Clan, Noid Crew), Miloš Meier (Kamil Střihavka a Leaders!, Michal Pavlíček, Weird Experiment? B.S.P.), Janek Jaryn (K.Střihavka a Ledaers!, Med, ex-Krucipüsk, B.S P.) a Jirka Urban ml. (Aleš Brichta band, Dymytry, ex-Noid Crew) zahajuje svou koncertní činnost na jaře 2009.

Můžete očekávat nové skladby z připravovaného alba tak i skladby od Dolores Clan či Noid Crew.Peter Lipa Band
Petr Lipa je nejvýznamnější osobnost slovenského jazzu. Zpěvák, skladatel, organizátor, moderátor, manažer jazzového seskupení, dlouhodobý dramaturg a promotér předního evropského festivalu Bratislavské jazzové dny. V anketě časopisu Mezinárodní jazzové federace Jazz forum se už v 80. letech pravidelně umísťoval mezi nejlepšími jazzovými zpěvánkami.

Vychází z bluesu, soulu i klasického mainstreamového idiómu. Je velmi flexibilní a má výbornou stylovou orientaci. Jeho rozpětí sahá od klasických jazzových standartů a dixielandu přes latinskoamerický jazz, jazzový chanson a spiritual až po funky a rock. Netají se zalíbením ke zpěvákům jako Jimmy Rushing, Ray Charles, Al Jarreau, Joe Cocker či Bobby McFerrin. Peter Lipa je spontánně improvizační typ. V současné době nedopracoval k „nadstylovému“ písničkářství.

Petr Lipa Band je Lipova vlastní skupina, kterou založil po rozchodu se skupinou T + R Band. Členové kapely jsou: Juraj Lehotský - trubka, Dušan Húščava - saxofon, František Karnok - trombón, Andrej Šebo - baskytara, Paľo Bodnár - klavír, Cyril Zeleňák / Stanislav Cvanciger - bicí.

Missquire
(Michaela Chovancová)
pátek 3. 7. 2009 08:00
Chovancová, Michaela. 2009. O2 Sázavafest od M po P. Vychytané.cz. [Online] 3. 7. 2009. [Citace: 4. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=2176. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/O2-Sazavafest-od-M-po-P
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Všechno nejlepší!!
Dnes slaví narozeniny člen redakce! Redakce Blahopřeje! ;) 
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.109s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 18.207.136.189
Serverový čas: neděle 4. prosince 2022 02:39