Přinášíme vám další část biografií účinkujících letošního ročníku festivalu O2 Sázavafest. Tentokrát se jedná o účinkující od písmene E po J :)
Eternal Seekers
Lenka Dusilová, několikanásobná držitelka výročních hudebních cen Anděl, není zvyklá stagnovat a opakovat se. Stal se z ní mimořádný úkaz české hudební scény: z pozice rockové a popové hvězdy putuje k osobnímu vyjádření, jež svobodně přijímá impulzy z nejrůznějších stylů a mimohudebních zážitků. Projekt Eternal Seekers, v němž těsně spolupracuje s Clarinet Factory a Beatou Hlavenkovou, je dalším významným krokem na téhle cestě.
S Eternal Seekers přichází překvapivá, ale naprosto přirozená syntéza všech těchto inspirací. O texty Dusilová tentokrát požádala především básníka Bogdana Trojaka, laureáta Ceny Jiřího Ortena a výroční literární ceny
Magnesia Litera. Zazní tu však – pro někoho překvapivě – i jiné, dost rozdílné inspirace: verše Františka Halase a nikdy nenahraná píseň, se kterou patnáctiletá Lenka Dusilová začínala svou dráhu s pražskou rockovou kapelou Sluníčko. S Eternal Seekers Lenka Dusilová znovu ukazuje, že je jí vlastní odvaha, sugestivnost i srozumitelnost.
Překlad názvu nové desky Eternal Seekers se dá interpretovat jako
Věční hledači. Společný projekt těží z různorodých přístupů k hudbě a zároveň snahy o vstřebání postupů z jiných hudebních žánrů. Jazz se proplétá s folkem, muzikanti hledají tu nejvhodnější melodickou kombinaci. Clarinet Factory, kvarteto složené ze tří klarinetistů (Jindřich Pavliš, Vojtěch Nýdl, Luděk Boura) a basklarinetisty (Petr Pepino Valášek), se pohybuje na hranicích klasiky, jazzu, elektronické hudby a ethna. Aktivity Beaty Hlavenkové jsou rozptýleny mezi několik hudebních formací vyznávajících vážnou i jazzovou hudbu. A když se k nim přidá muzikantský „samorost“ v podobě zpěvačky a textařky Lenky Dusilové, vznikne multižánrová deska, která nesnese žádnou předem připravenou škatulku.
Fakt, že je deska Eternal Seekers kvalitní, dokládají i pozitivní ohlasy hudebních kritiků. „Čirou krásu netřeba pitvat“ či „V případě Eternal Seekers se vskutku zrodila „nová hudba”, zaznělo z úst Ondřeje Bezra (Idnes) a Milana Tesaře (Reflex). Není se tedy čemu divit, že za tento počin získala Lenka Dusilová Anděla v kategorii
zpěvačka roku 2008.
Ewa Farna
Ewa se narodila 12. 8. 1993 v Třinci. Žije ve Vendryni a navštěvuje 1. ročník Gymnázia s polským jazykem vyučovacím v Českém Těšíně. Hudbě se věnuje od dětství, 5 a půl roku navštěvovala ZUŠ v Třinci (hra na klavír). Dále navštěvovala 2 roky základní pohybové výchovy (soubor Rytmika při HV PZKO Český Těšín). Ráda sportuje, byla členkou oddílu sjezdového lyžování Ski Beskyd Velká Rača (3 sezóny). Má ráda hudbu, tanec, herectví, ráda zpívá, fotí, nakupuje a také si s chutí vyrazí někam s kamarádkami. Mezi její oblíbené interprety patří PINK, Lady Gaga, Anastacia, Katy Perry, Linkin Park, David Koller, Kelly Clarkson, Avril, Lenny Kravitz, U2, Kevin Rudolf, Miley Cyrus, Nickelback, Doda, Kasia Kowalska, Dave Navarro, John Mayer, Foo Fighters, Alanis Morissette. Od doby, co ji objevil její producent Lešek Wronka vydala alba -
Měls mě vůbec rád (2006), Ticho (2007) a Sam na sam (2007) - polská verze jejího debutu. Ewa, jako historicky nejmladší zpěvačka, vyrazila se svojí kapelou De Rocx na samostatné koncertní turné po České republice a zastavila se v 18 městech. Z turné bylo vydáno živé DVD a CD Blíž ke hvězdám, které bylo oceněno Deskou roku 2008 za nejprodávanější DVD u nás. Na jaře 2009 Ewě vyšlo polské album Cicho.
Gerda Blank
Dalším novým jménem ze zahraničí pro letošní O2 Sázavafest v Kácově je novozélandská alternativně-experimentální skupina Gerda Blank. Do svého názvu si dala jméno ženy zastřelené při pokusu dostat se v dobách normalizace přes
Berlínskou zeď.
Předáky kapely jsou Rhys Braddock, původem z New Plymouthu, a bubeník a zpěvák Stuart Mills. Dohromady se dali před dvěma lety v novozélandském Aucklandu a brzy vydali debutové album. V červenci následujícího roku se vydali na své první evropské turné a starý kontinent se jim tak zalíbil, že se usadili v Brně. Jejich hudba je velmi emotivní a zajímavá. Kapela má nakročeno k velké budoucnosti.
Green Frog Feet
Německá čtyřka Green Frog Feet patří k několika málo kapelám na světě, která získala cenu MTV Best Newrocker v roce 2005. Letos navíc na O2 Sázavafestu zahájí své evropské turné ke svému desetiletému výročí od založení kapely.
U nás má tato partička z Regensburgu silné fanouškovské zázemí. Ačkoliv si zahráli vedle takových hudebních velikánů, jako jsou Pink, Donots, Beatsteaks, The Hives nebo Simple Plan, do Česka se rádi vracejí. Samozřejmě se znají i se svými německými kolegy Die Happy, kteří stejně jako Green Frog Feet přivezou na O2 Sázavafest novou desku. Ta žabácká se jmenuje On Top of the Bottom.
„Ceníme si všech velkých muzikantů, jako jsou Simple Plan, Pink a podobně, protože každý z nich věnoval život a samozřejmě hodně a hodně práce kapelám, než se stali velkými. Nemyslím si, že je život snadnější, pokud prodáte miliony alb. Já jsem šťastný za to, čeho jsme dosáhli,“ říká kapela, která patří v prodejnosti svých alb do
TOP 40 v Evropě. Jejich CD se prodávají mimo jiné i v Japonsku a USA.
Innocens
Začátkem roku 2006 dostal reálnou podobu projekt Innocens, který by měl být jedním z mnoha příjemných překvapení na letošním letním kácovském O2 Sázavafestu.
S nápadem zkombinovat v tvorbě ženský vokál s akustickým zvukem houslí a samplerem přišel kytarista a skladatel kapely Mimesis Jaroush. Na cestě k jeho uskutečnění potkal vokalistku Katerinu, členku formace Nightwish Revival. Přibyla houslistka Sonja a první společné skladby vyšly v roce 2006 na demosnímku.
Innocens jsou inspirováni
gotickým rockem, který kombinují s lehkým popem i tvrdšími žánry. Zpívá anglicky i česky a první cédéčko vyšlo loni pod názvem Free.
Jimmy Somerville
Jimmy Somerville je úspěšný skotský zpěvák, který se narodil 22. června roku 1961 a vyrůstal ve městě Glasgow. V 80. letech zažíval značné úspěchy jak po boku své kapely Bronski Beat i The Communards, ale i za své sólové kariéry.
Zpěvák založil popovou skupinu
Bronski Beatv roce 1983, kdy hned s hitem „Smalltown Boy“ dominovali v předních britských hitparádách. V klipu si Sommervile zahrál hlavní postavu, která odchází z nepřátelského rodného města do více přátelského prostředí.
Sommervile opustil kapelu Bronski Beat v roce 1985 a založil novou kapelu The Communards s klasicky vyškoleným pianistou Richardem Colesem. Společně vyprodukovali mnoho hitů včetně coververze "Don't Leave Me This Way" od Harold Melvin & the Blue Notes's, který se udržel čtyři týdny na první příčce britské hitparády a v Anglii se stal nejprodávanějším singlem roku 1986. Sommervile také nazpíval back vokály k písni "Suspicious Minds" od Fine Young Cannibals, která byla zařazená v britské Top 10.
The Communards se rozdělili v roce 1988 a Sommervile zahájil jeho
sólovou kariéru. V letech 1989 a 1991 vytvořil mnoho hitů a také zpíval v druhém projektu Band Aid v roce 1989. Po vydání jeho alba z roku 1989 Read My Lips, která obsahuje cover písně od Sylvester's disco classic "You Make Me Feel (Mighty Real)" stejně jako "To Love Somebody" od The Bee Gees. Poté Sommervile odešel do ústraní a po mnoho dalších let nic nového nevyprodukoval.
Jimmy Somerville se vrátil až v roce 1995 s albem Dare to Love, která obsahuje píseň "Heartbeat", která se usazuje na první příčce americké hitparády. Další album, které nese název Manage The Damage, bylo vydáno v roce 1999 a jeho doprovodné remixové album Root Beer vyšlo rok poté. Jeho tanečně laděné čtvrté sólové album Home Again objevilo světlo světa v roce 2005.
V květnu 2009 došlo na nejočekávanější album Jimmyho Somervilla. Album nese název "Suddenly Last Summer" a obsahuje akustické verze písní, které našel ve svém
Ipodu. Album vydal na internetu.
Somerville si také zkusil hereckou kariéru, kterou dokládá ve filmu Orlando na motivy Virginie Woolfové od režiséra Sallyho Pottera z roku 1992, ve filmu Looking for Langston od Isaaca Juliena z roku 1998 nebo v epizodě kultovního televizního seriálu Lexx ("Girltown").