Line-up největšího českého multižánrového festivalu se začíná rýsovat. Pořadatelé O2 Sázavafestu slibují pořádně silný závěrečný den.
Alef Zero
Tato kapela je postavená na živých muzikantech s taneční, punkovou, rockovou i jazzovou zkušeností. Stylově lze naši hudbu zařadit mezi lámané beaty jako je drum´n´bass či breakbeat. Jednotlivé tracky však nejsou postaveny čistě tanečně, skupina ALEF_ZERO klade důraz na živé nástroje a muzikanty s nimi spojené, takže nečekejte hodinový DJ set. Nechuť členů kapely uzavřít se v jednom jednoduše definovatelném stylu dala tedy vzniknout osobité taneční hudbě s prvky jiných stylů (jazz, punk, rock) a proto koncertní podoba jejich skladeb slibuje pořádný
řez .
Kapela se začala formovat na jaře r. 2004, kdy ve studiu vznikly první 4 skladby. Na podzim 2004 se sešla celá koncertní sestava, aby nazkoušela hodinový program pro živá vystoupení. Úspěšný premiérový koncert proběhl 26. 11. 2004 v klubu Žlutý pes v Pardubicích, v Praze pak 21. 2. 2005 v klubu Roxy. Členové skupiny mají velké zkušenosti s živým hraním v klubech po celé republice i na všech podstatných festivalech (Jelení Příkop, Go Planet Roxy, Creamfields, Summer Of Love, Zámostí, Rock For People, atd.), hudebníci tvořící dechovou sekci hrají ve swingových a jazzových projektech, duchovní otec kapely -
Teochar Bakardžiev byl snad u všeho, co se v hudbě odehrálo.
Bad Ass Honkies
Dalším novým jménem, které se představí v pelotonu kapel letošního O2 Sázavafestu, je pražská formace Bad Ass Honkies.
Základními stavebními kameny její hudby jsou
hip-hop a funk . Posilují je rázná rytmičnost a zajímavé vícehlasy, stejně jako skutečnost, že pódiová prezentace staví na kouzlu možného, tedy živých nástrojích doplněných scratchem z gramofonů. Formace se hlásí k odkazu Beastie Boys, Red Hot Chili Peppers nebo Jamese Browna. V červnu ji čekají koncerty v Praze a Brně.
Členy skupiny jsou Eliška Lapková (zpěv), Viktor Žák (kytara a zpěv), Jiří Matys (basa a zpěv) a Dan Hruška (bicí).
Bullerbyne
Elektroničtí pionýři Bullerbyne vstoupili do povědomí českých posluchačů již v roce 1996 svou deskou Crappy Crispy Magic Music, díky které si vysloužili u kritiků přezdívku
"čeští Underworld" . Dnes už se zdaleka nedají tak jednoduše zařadit. I díky svým remixům (např. pro Priessnitz) se zapsali do širšího povědomí nejen fanouškům elektroniky. Jejich hudba by se v současnosti díky více kytarovému soundu a výborným anglickým textům dala zařadit ke stylům jako electropop či electropunk. Skutečně silné melodie ve spojení s moderními elektronickými aranžemi - to jsou Bullerbyne. Naživo jsou samply podpořeny regulerní nástrojovou sestavou, která obohacuje koncerty o obrovské množství energie (muzikanti mají zkušenosti z kapel jako Mechanický pomeranč, Mashy muxx, Radium.nfo apod.). Základním stavebním kamenem zůstává inteligentní a chytlavá píseň.
V listopadu 2007 vyslo skupině nové album s názvem
My Private Revolt .
Letošní O2 Sázavafest nabídne i vystoupení
Dana Bárty .
Die Happy
Kapela se zastaví na O2 Sázavafestu v rámci svého letního turné a předvede sobě vlastní ostré rockové kousky, které násazela na svých dosud deset vydaných studiových počinů, budeme-li mezi ně počítat i ty vydané v polovině devadesátých let minulého století ve vlastní produkci.
Skupinu založili v roce 1993 v německém Ulmu Marta Jandová s kytaristou Thorstenem Mewesem. Od prvních chvil se pohybovali v ranku spojujícím pop a rock, postupně se však jejich sound přiostřoval, až se kapela mohla na přelomu tisíciletí směle postavit velkým německým konkurentům
Guano Apes . Její popularita se především v německy mluvících zemích zvyšovala, kapela pronikala se svou hudbou i na pódia dalších států a dobré zázemí získala i u nás.
Ukázalo se totiž, že Marta Jandová je nejenom skvělá zpěvačka studiová, nýbrž i koncertní. A tak se u nás náruživě poslouchala alba Supersonic Speed (2000), Beautiful Morning (2002), The Weight Of The Cirstumstances (2003), Bitter To Better (2005), Four And More Unplugged (2006), No Nuts No Glory (2006) i VI (2008). Skladby Supersonic Speed, The Ordinary Song nebo Wanna Be Your Girl se staly velkými hity.
Spolu s Jandovou a Mewesem v sestavě jsou baskytarista Ralph Rieker a bubeník Jürgen Stiehle. V létě společně seskupí nejlepší okamžiky své kariéry na výběrové CD a DVD Most Wanted 1993 – 2003.
Na kolekci budou vedle největších hitů také tři nové verze skladeb, jedna raritní pecka, dále
koncertní DVD a samozřejmě všechny videoklipy. Kapela slibuje, že na albech bude možno velmi dobře vysledovat vývoj, kterým ona prošla. Na začátku devadesátých let totiž velmi vážně koketovala s plochým popem, teprve později se přiklonila k tvrdému rockovému vyznění
Dying Passion
V rámci tvrdší scény O2 Sázavafestu, konaném na přelomu července a srpna ve středočeském Kácově, se představí i řada tvrdších kapel. Mezi zahraničními jmény nechybí ani šumperská formace Dying Passion.
Vědí, jaké je mít nominaci v žánrových cenách
Anděl, váží si své umělecké nezávislosti a na své cestě překonávají mnohé stylové překážky i názorové střety. Dying Passion jsou svébytnou a originální kapelou. Umí být náladoví, zahrát na city či se opřít do strun; současně jsou však hraví a uvolnění. Pohybují se v ranku emotivního metalu a patří v něm k nejlepším v zemi.
Velkou devizou je výrazný alt Zuzany Lípové. Jejím prostřednictvím melancholické, rozmáchlé melodie expandují z původního gothic/doom metalového základu do mnoha směrů i výrazů.
Kapela se postupně více smířila s rockovým zvukem a to skvělé, co je schopna vytvořit, nahrála i na své dosud poslední album
Relief z roku 2007.