Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

V Písku se bude válčit

rok při městských slavnostech v Písku měli návštěvníci možnost ochutnat něco ze středověké historie, tentokrát se historický program posouvá o něco více do současnosti. Novověk a 18. století je doba, kdy vznikla tradice městské slavnosti a písečtí si už 12. a 13. června připomenou, jak se to asi tehdy odehrálo.
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Dotkni se Písku 2009
pátek 12. června 2009 09:00
(konec +- sobota 13. června 2009 03:00)
Písek
Písek (CZ)
V letech 1741 a 1742 byl Písek postižen válkou, kdy zde byla umístěna francouzská okupantská posádka. Francouzi vykořisťovali mírumilovné obyvatelstvo a tato doba nebyla pro Písek příliš veselá. Proti vojenské posádce z jihu vyrazilo rakouské vojsko. Písečtí se báli, že bude město opětovně dobyto, vypáleno a zničeno a slíbili Panně Marii, že když bude město ušetřeno, budou každoročně provozovat městskou slavnost. Písek vydržel a od té doby musí starostové města dodržovat slib, který za ně jejich předchůdce dal.

Při letošní městské slavnosti Dotkni se Písku se předvede několik klubů vojenské historie události z poloviny 18. století. „Chceme popsat tyto události expresivním způsobem, nejde ovšem o přesné historické rekonstrukce. V prvním dnu to bude krutovláda francouzů a příchod rakouských vojsk pod městské hradby. Ve druhém dnu pak osvobození města rakouskou armádou,“ popisuje krátce historický program Petr Mach, jeden z pořadatelů slavností.


Ležení vojenské jednotky Francouzů bude umístěno na Havlíčkově náměstí, naproti tomu druhá armáda se usídlí v Palackého sadech. V obou táborech vyrostou velké stany a budou hlídané dokonce dělem. Samozřejmostí budou drobnosti dokreslující historii. Vojáci budou v táborech opravdu žít jako tehdy, spát budou na slámě, jíst tradiční vojenský komisárek pečený z ručně mleté mouky s příměsí písku a ve velkých kotlích se bude vařit guláš, na který zvou i návštěvníky slavností. Během pátku budou francouzské jednotky chodit městem, ale když zjistí, že pod hradby přitáhli Rakušané, začnou se připravovat k boji.

V sobotu se pak odehraje velká bitva, kdy se obě armády střetnou na Velkém náměstí a budou bojovat o píseckou radnici. Pokud zvítězí rakouská armáda, do města by měla přijet i sama Marie Terezie a převzít kapitulaci Francouzů. Armády vojsk je jednoduché od sebe rozeznat. Rakousko a jeho spojenci budou válčit v bílých kabátcích s barevnými výložkami a Francouzi v té době bojovali v modrém.

Kompletní program a více informací najdete na www.dotknisepisku.cz

Zdroj: TZ Petr Mach
.Štěpán
(Štěpán Prachař)
pondělí 8. 6. 2009 08:00
Prachař, Štěpán. 2009. V Písku se bude válčit. Vychytané.cz. [Online] 8. 6. 2009. [Citace: 28. 11. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=2082. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/V-Pisku-se-bude-valcit
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.063s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 100.24.118.144
Serverový čas: pondělí 28. listopadu 2022 09:19