Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Dj Wehbba– “Mám rád melodie”

Rodolfo Wehba, vystudovaný zubař, majitel fialového pásu Jiu Jitsu, potápěč s licencí a jeden z nejvýznamnějších brazilských techno producentů.
Přidat na Facebook
Dvě stomatologické praxe v Sao Paulu mu byly málo, proto se přestěhoval přes oceán až do Sydney, kde ve volném čase, mezi studiem angličtiny a kurzy potápění, začal přemýšlet o kariéře DJe a producenta. Po opětovném návratu do Brazílie začíná vypilovávat svůj osobitý techno sound, kterým doslova nastolil nový trend groovy techna.

V roce 2004 vydal své první album s názvem Revoltin, díky kterému dosáhl velkého úspěchu a zároveň dostal šanci zahrát si na jednom z největších brazilských festivalů Skol Beats. Od této chvíle se dá o Wehbbovi mluvit ve světovém měřítku. Jasným důkazem tohoto faktu je nastartování spolupráce se jmény jako Christian Fisher, DJ Link, Stephane Signore a vydávání tracků na labelech Global Underground, Great Stuff, Get Physical, Jesus Loved You, Primate, Craft Music, Yinyang, Relic, Concept, Titanium, Amigos, a mnoha dalších.

Roku 2006 Wehbba vydává na německém labelu Killa Beat Rec. své druhé album s názvem Flapin' my Pie Hole, kterým na sebe okamžitě upoutal pozornost nejen od lidí, jako jsou DJ Hell a Felipeho, ale také v médiích.
Svým vybroušeným stylem mixu a kvalitní produkcí se začátkem roku 2007 stává známý a žádaný po celé Evropě. Loni založil vlastní label 82 Recordings, kde dává šanci i mladým, talentovaným techno producentům.
Všestrannost Wehbby, jak v osobním, tak v hudebním světě nezná hranic, což z něj dělá jednu
z nejvýraznějších osobností současné techno scény.

Ahoj Rodolfo, doufám, že se máš fajn a díky za poskytnutí rozhovoru. Přejdeme hned k první otázce… Před tím, než jsi se začal na 100% soustředit na práci DJe a producenta, věnoval jsi se oboru, který s hudbou moc společného nemá, a to stomatologii. Co způsobilo, že jsi odložil všechny ty děsivé zubní vrtačky a vydal jsi se za profesionální kariérou DJe?
Ahoj! Elektronická hudbě mě zajímala už dříve, než jsem začal studovat všechny moje budoucí profesní aktivity. I když jsem pracoval a věnoval se věcem, které s hudbou moc nesouvisely, tajně jsem vždy doufal, že se stanu DJem. Později jsem si uvědomil, že taneční hudba se pomalu stává mou vášní a že je správný okamžik začít si realizovat sen, a to stát se DJem a producentem.

U tvé původní práce bych ale ještě chvíli zůstala… Co tě tolik fascinovala na práci zubaře, že jsi si vybral zrovna tuto profesi? Byl to tvůj sen už od dětství?
Nebyl jsem přímo „klasickým zubařem“, ale pracoval jsem v oblasti, která je součástí stomatologie. K rozhodnutí studovat tento obor jsem dospěl během středí školy, která byla zaměřená na biologii. Vždy jsem se zajímal o medicínu, zdraví lidí, ale zároveň jsem si byl jistý, že se nechci stát lékařem. Proto jsem hledal povolání, které by bylo blízko medicíně, ale zároveň by mi umožňovalo věnovat se i dalším aktivitám, jako byla třeba právě hudba.

Zpátky ale k hudbě a hraní… Později, když už jsi věděl, že hraní a produkce je přesně to, co tě baví a naplňuje, přišlo další velké rozhodnutí ve tvém životě, a to odchod do Evropy. Důvodem bylo – stejně jako u mnoho jiných brazilských DJů – nedostatek realizací v oblasti DJingu?
Přesně tak. Se stylem taneční hudby, který mě bavil a zajímal, bylo těžké se na brazilské taneční scéně prosadit. V rozhodnutí odejít z Brazílie mě podpořilo mnoho přátel v Evropě, kteří mi usnadnili začátky. Myslím, že pro práci DJe není lepší místo, než Evropa, kde je obecně hodně příležitostí – ve srovnání se zbytkem světa.

Na jaké úrovni je podle tvého názoru taneční scéna v Brazílii? Pro mnoho z nás se spíš Brazílie jeví jako země s velmi rozvinutou kulturou – a to ve všech oblastech a obecně, Brazilci působí jako lidi, co se rádi baví…
Brazílie – ačkoliv má velmi bohatou kulturu a svůj typický folklór – nemá až tak rozvinutou taneční scénu. Většina stylů elektronické hudby je u nás v pozadí, své místo v klubech má často jen komerční hudba. Navíc, uplatnění v Brazílii často najde hodně cizích DJů, jen proto, že jsou zkrátka cizinci. Místní DJ, i když je velmi talentovaný, většinou není až tak zajímavý, než právě cizinec. Bylo by dobré, kdyby elektronickou hudbu třeba víc podporovala rádia, ale v celé zemi je jen několik málo stanic, ze kterých můžete slyšet něco jiného, než komerci, nebo folklór.

Tvoje vlastní produkce je poměrně specifická, řekla bych, že na taneční scéně rozhodně nepatříš do „mainstreamu“, tvůj sound je hodně funky, groovy, emotivní – je to tak?
Myslím, že moje produkce, zaměřená víc na tvrdší a funky techno, pochází z dřívější doby, dnes se obecně snažím orientovat na širší škálu techna. Sám bych svůj styl popsal jako vyvážená směs prolínající house a techno. Celým smyslem mého hraní a produkce je bavit lidi, chci je vidět tančit, takže se snažím dát ji vždy to, co je baví – samozřejmě v ohledu na můj vkus. Určitě se moje hudba nedá zařadit pod nějaký běžně zavedený styl, některé mé tracky jsou víc zabarvené do houseu, jiné do tvrdého techna, mám rád melodie…

Pokud by ses měl ohlédnout za svou dosavadní DJskou kariérou, jaký moment byl pro tebe vůbec nejzásadnější?
Řekl bych, že to bylo mé první evropské turné začátkem roku 2007. Tím se odstartovala má nová kariéra. Nemůžu jmenovat jeden klub, nebo party, která byla pro mě během tohoto období nějak zásadní, protože všechno, každé hraní, každá vydaná deska, měla a má pro mě obrovský smysl.

Jako producent jsi velmi aktivní…kolik vydaných tracků máš ve své diskografii? A který považuješ ty sám za ten „nejvydařenější“?
Nikdy jsem to přesně nepočítal, ale věřím, že to bude určitě víc než 100 tracků. Asi nejvíc si vážím mé první desky, která vyšla na mém vlastním labelu 82 Recordings, jmenovala se Cava EP. Byla takovým mým snem, který se stal skutečností.

Vydal jsi album Revoltin, které ale vyšlo v rámci jednoho ze tvých původních projektů. Neplánuješ vydat nějaké nové, autorské album – coby DJ Wehbba?
Je pravda, že už dlouho uvažuju o tom, vydat své vlastní album. Jenže stále čekám na to, až si sám nějak uzavřu celý koncept, podobu, kterou by to album mělo mít. Dnes spadá většina alb, co vychází, do oblasti komerce, a tomu já chci rozhodně předejít.

Jak už jsi prozradil, založil jsi své vlastní vydavatelství 82 Recordings. Jaké je jeho hlavní zaměření?
Hlavním cílem mého labelu je přinášet nový a velmi specifický sound, který ostatní překvapí a uchvátí. Zároveň chci prostřednictvím tohoto vydavatelství představit zajímavé producenty, které jsem potkal.

8.srpna budeš hrát na hlavním pódiu festivalu Hradhouse. Zkus už nyní pozvat fanoušky na svůj set… Čím nás překvapíš?
Každý, kdo přijde na Hradhouse, si může být jistý, že dám do svého hraní absolutní maximum, protože se na tento festival skutečně těším. Třeba už jen z toho důvodu, že v Čechách jsem hrál na open-airu naposledy na festivalu Creamfields, který se mi smutně vryl do paměti. Mí fanoušci se tedy můžou těšit na směs tech-houseu, houseu a techna, přesně tak, jak jsou ode mě už zvyklí.

Festival Hradhouse se koná na starém hradě v Boskovicích, čím je celý tento open air velmi unikátní, prostředí hradu mu dodává na svém kouzlu… Musím se tě proto zeptat, máš rád historii, hrady, zkrátka památky obecně…?
Historii miluji! Mám rád zámky a hrady, takže když na jednom z nich můžu ještě hrát, je to pro mě výjimečné. Česká republika má navíc velmi mnoho památek, které stojí za to vidět. Já kdekoliv jsem a mám trochu času, vždy si rád jdu prohlédnout okolí a památky.

A moje poslední otázka – jaké jsou tvé plány pro nejbližší budoucnost?
Plně se soustředím na svůj label 82 Recordings a plánuji nové tour. Poslední dobu jsem totiž hodně trávil ve studiu, takže už se nemůžu dočkat, až zase budu bavit lidi z pódia. Jinak si rozhodně nenechejte ujít mé nové tracky na labelech Tronic, BluFin a samozřejmě, 82 Recordings.


Zdroj: Dalin Vajčner (Hradhouse)


EdVance
(Jakub Vyoral)
úterý 2. 6. 2009 08:00
Vyoral, Jakub . 2009. Dj Wehbba– “Mám rád melodie”. Vychytané.cz. [Online] 2. 6. 2009. [Citace: 28. 11. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=2048. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Dj-Wehbba–-“Mam-rad-melodie”
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.141s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 100.24.118.144
Serverový čas: pondělí 28. listopadu 2022 09:47