Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Setkání 2009 Stretnutie uzavře Národní divadlo Praha

Pátý festivalový den, sobota 23. května, přinese v hlavním programu dvě inscenace. Nejen na divadelním nádvoří je připraven rozsáhlý off program pro malé i velké. Patrony posledního dne budou Gustav Řezníček a Dušan Sitek.
Přidat na Facebook
Odpolední představení ve 14 hodin se uskuteční ve Studiu Z. Diváci uvidí inscenaci NORDOST v podání Činoherního studia Ústí nad Labem, kterou režíroval Filip Nuckolls. NordOst je napsán podle skutečné události z října 2002, kdy zaútočilo 42 Čečenců na moskevské divadlo Na Dubrovce. Autor Torsten Buchsteiner získal za tuto hru prestižní cenu Else Lasker-Schüler-Dramatikerpreis 2005 a hra již byla přeložena do 8 jazyků. „Jednou z dramaturgických linek Činoherního studia je uvádění „politických“ textů nebo textů, které se přímo či nepřímo politického dění dotýkají. Jsou to texty, které se vyjadřují k událostem, jež považujeme za nutné připomenout, nebo nechceme, aby zůstaly nezkomentovány a nepovšimnuty. K takovým textům patří hra NordOst. Hra nikoho nesoudí a neurčuje, kdo je viníkem, ani my tak v inscenaci nečiníme. Ale už pouhým faktem, že je uvedena, spoustu současného (lidského i politického) dění kolem nás komentuje, a tím nutí k zamyšlení…třeba i nad otázkou, kdo je viník…,“ přiblížila dramaturgyně Johana Součková.
V inscenaci hrají: Zuzana Onufráková, Nataša Gáčová, Marta Vítů.

Slavnostní ukončení festivalu se uskuteční v 19 hodin ve Velkém sále. Na jevišti se představí Národní divadlo Praha s incenací MIKVE v režii Michala Dočekala. „Hra Hadar Galron je ryze ženská. Vystupují v ní samé ženy, je zasazena do prostředí vyhrazeného pouze ženám, ženské mikve. Svět mužů - přikázání, zákonů, pravidel a norem - je ve hře přítomen jako vnější dramatická okolnost. Je to ale okolnost všudypřítomná, diktující a silná. Přestože bylo téma hry, kterou autorka napsala v roce 2005 v Izraeli, vnímáno kontroverzně, o skutečně demokratickém, autenticky pluralitním prostředí svědčí, že její drama bylo poctěno cenou za nejlepší hru roku. V českém, nábožensky spíše vlažném prostředí nebude jistě považována za rouhavou. Hra Hadar Galron má ale obecnější rovinu, je o ženách spoutaných světem mužů. Kdyby nám toto téma nebylo blízké, nebály by se české ženy, že budou označeny za feministky. Samo prostředí mikve má metaforickou sílu. Mikve je místo sesterského společenství, místo, kde ženy ponořením do očistných vod regenerují svou životadárnou ženskost,“ uvedla dramaturgyně Daria Ullrichová.
V inscenaci hrají: Iva Janžurová, Vanda Hybnerová, Jana Boušková, Eva Salzmannová a další.

Pro rodiče s dětmi je určen venkovní off program nazvaný VELKÁ POHÁDKOVÁ SOBOTA. Na nádvoří divadla se odehrají celkem tři krátká pohádková přestavení, po nichž budou vždy následovat tři tvořivé dílny. V 10 hodin vystoupí Divadlo Kufr Brno s pohádkou VELKÝ FUK autorů Petra Chudožilova a Adély Kratochvílové. Děti jsou v tomto představení interaktivně vtahovány do příběhu – prolézají komínem, zpívají písničku, spolupracují na tvorbě příběhu. Malí diváci se poté mohou zapojit do dílny Divadla Kufr Brno ŽONGLUJEME S ADÉLKOU. V rychlosti se seznámí s výrobou míčků, budou jim představeny jednotlivé žonglérské pomůcky, uvidí ukázky žonglování s míčky, šátky, kruhy, kužely, točení talířů, točení s tyčí, kontaktního žonglování, swingování, základy s flowerstickem a další žongléřské dovednosti. A také si samozřejmě něco z toho na vlastní kůži vyzkouší.
V 11.15 hodin začne druhá pohádka s názvem ČERVENÁ KARKULKA ANEB TANEČNICE, kterou zahraje THeatr ludem Ostrava. Příběh je určen nejmladším divákům, ale i jejich rodičům. V interaktivní inscenaci se hraje s mnoha plošnými loutkami, muppetovou loutkou vlka a přímo se komunikuje s dětmi. Na představení naváže dílna THeatru ludem Ostrava VYRÁBÍME LOUTKY S TOMÁŠEM. Děti si budou moci vyrobit jednoduché loutky na špejli a potom si pod vedením zkušeného výtvarníka Tomáše Volkmera a loutkoherečky Hany Galetkové vyzkoušet, jak se s takovými loutkami hraje.
Ve 12.30 hodin čeká na děti třetí představení, a to od autorky Barbory Červenkové TŘI NEZBEDNÉ POHÁDKY, jež připravilo Pidivadlo, scéna Vyšší odborné školy herecké Praha. Po představení se mohou ti nejmenší vydovádět v malém divadelně-výtvarném ateliéru MALUJEME S HANKOU, který povede scénografka a výtvarnice Hana Knotková a v němž se neztratí ani loutky, které si děti připraví v loutkářské dílně.
Po celou dobu Velké pohádkové soboty budou probíhat na nádvoří divadla dětské soutěže a bude zajištěno i občerstvení.

Letos poprvé čeká festival sportovní zpestření: od 15 do 17 hodin svedou DIVADELNÍCI NA PÍSKU velké sportovní bitvy. Pro festivalové hosty jsou v uvedené době rezervovány kurty na plážový volejbal v areálu Zelené. Soutěžit mezi sebou budou tříčlenná družstva z těch, kteří chtějí na chvíli vystřídat divadelní „stretnutie“ sportovním střetnutím. V recepci divadla je umístěn seznam, do kterého se soutěžní týmy mohou zapisovat.

Pro ty méně sportovně založené nabídne v 15.30 hodin Divadlo Malá scéna Zlín v prostorách Malé scény inscenaci NEIDENTIFIKOVATELNÉ LIDSKÉ OSTATKY A SKUTEČNÁ PODSTATA LÁSKY autora Brada Frasera v režii Rada Mesarče. Festivalový off program vyvrcholí koncertem kapely KVĚTY v 17.30 hodin na divadelním nádvoří. Skupina hraje v současnosti ve složení Martin E. Kyšperský (zpěv, kytary, mandolína, kontrabas, baskytara aj.), Aleš Pilgr (bicí, perskuse, harmoniky, xylofonbalafonvibrafon, mandolína, klávesy, zpěv aj.), Ondřej Čech (baskytara) a Albert Novák (housle).

TZ Městské divadlo Zlín
Verushka
(Veronika Jarešová)
pátek 22. 5. 2009 11:00
Jarešová, Veronika. 2009. Setkání 2009 Stretnutie uzavře Národní divadlo Praha. Vychytané.cz. [Online] 22. 5. 2009. [Citace: 6. 12. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=2012. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Setkani-2009-Stretnutie-uzavre-Narodni-divadlo-Praha
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.083s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 44.197.101.251
Serverový čas: středa 6. prosince 2023 12:53