Reklama. Chcete ji také?
Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Sympozium o fenoménu města Zlín

Sympozium o fenoménu města Zlín nabídne komentované procházky, filmové noci i koncerty již od zítřka
Přidat na Facebook
Komentované procházky povedou v Praze k Obchodnímu domu Baťa na Václavském náměstí, ve Zlíně pak například na všechna architektonicky důležitá místa, do budovy bývalé obuvnické továrny, budovy č. 21 (bývalého vedení sídla firmy Baťa), do Obuvnického muzea, do stálé expozice v původním baťovském domku, do zlínských filmových ateliérů a dále i do Otrokovic – Baťova.

Jedna z exkurzí zavede účastníky do vily Tomáše Bati, kde sídlí Nadace Tomáše Bati a „Klub absolventů Baťovy školy práce“. Klub dodnes pečuje o památku firmy a organizuje kulturní a společenské aktivity absolventů. Pro mnoho bývalých zaměstnanců, kteří dnes žijí po celém světě, představuje doba v Baťově škole a v podniku jednu z nejvýraznějších zkušeností jejich života. V rozhovoru s „absolventy", jejich vnuky, kteří pečují o zachování tohoto dědictví, a bývalými zaměstnanci ze satelitních měst ožijí vzpomínky na okamžiky ze života a práce v tehdejším Zlíně.

Sympozium „neusne“ ani večer – dvě noci ve Velkém kině budou věnovány filmům - výběru historických dokumentárních, reklamních a trikových filmů, doplněném aktuálními pracemi mladých absolventů zlínských filmových škol. Pestrý kaleidoskop filmových momentek ukazuje moderní Zlín a aktuální pohled na město v mnohovrstevné a zábavné konfrontaci. Spolek Hucot, který se věnuje podpoře současné audiovizuální kultury, připravuje spolu se zlínskými studenty noc koncertů a VJingu v 6. patře bývalého obilného sila.

Britské umělkyně Karen Guthrie a Nina Pope představí v průběhu sympozia projekt „Bata-ville: We are not afraid of the future" („Bata-ville: budoucnosti se nebojíme") z roku 2005, kdy filmově zdokumentovaly autobusovou cestu bývalých zaměstnanců baťovských satelitů z East Tilbury a Maryportu do Zlína. Součástí jejich prezentace budou ukázky archivního materiálu z baťovských spolků ve Velké Británii a promítání pasáží z filmu. Přítomni budou i někteří z aktérů filmu.

Sympozia, jehož hlavní část bude tvořena přednáškami, se zúčastní renomovaní čeští a zahraniční odborníci – mimo jiné urbanisté, architekti, sociologové, kulturologové a historikové. Program bude členěn do čtyř tematických celků: „Fenomén Baťa a moderna“, „Sociální utopie/Městské utopie“, „Moderna a urbanita: Protiklad?“ a „Marketing sociální utopie“.

Sympozium je určeno studentům, pedagogům, vědcům a všem zájemcům o fenomén města Zlín a účast je bezplatná. Více informací a podrobný program je možné nalézt na www.projekt-zipp.de/cz, přihlášky pak zaslat na e-mail zlin@projekt-zipp.de. Přednášky budou tlumočeny dle potřeby do češtiny a angličtiny.
Akci pořádá Zipp – česko-německé kulturní projekty, iniciativa německé Spolkové kulturní nadace, společně s Domem umění města Brna, Krajskou galerií výtvarných umění ve Zlíně a Národní galerií v Praze, ve spolupráci s nadací Stiftung Bauhaus Dessau, Bauhaus Kolleg. S přátelskou podporou Zlínského kraje a statutárního města Zlína.

Výstava Fenomén Baťa – zlínská architektura 1910 – 1960, kterou připravila Národní galerie v Praze ve spolupráci s Krajskou galerií výtvarného umění ve Zlíně, přitahuje pozornost odborné veřejnosti. V 1. patře Veletržního paláce ji návštěvníci mohou zhlédnout do 31. 5. 2009 Kurátorky výstavy: Radomíra Sedláková, Ladislava Horňáková.
Jouseph
(Josef Kaňa)
neděle 17. 5. 2009 15:35
Kaňa, Josef . 2009. Sympozium o fenoménu města Zlín . Vychytané.cz. [Online] 17. 5. 2009. [Citace: 26. 3. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=1994. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Sympozium-o-fenomenu-mesta-Zlin-
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.094s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 44.200.168.16
Serverový čas: neděle 26. března 2023 14:44