Přinášíme vám další čerstvé informace k mezinárodnímu sympoziu o fenoménu města Zlín
Moravské město Zlín má dnes dvojí podobu: je nejen historicky významnou stavební památkou, ale také dynamickým městem s živým společenským životem a Univerzitou Tomáše Bati s deseti tisíci studenty. Zlín, zbudovaný Baťovým obuvnickým koncernem ve dvacátých letech 20. století jako tovární město, v němž se měly život a práce spojit v dokonalé symbióze, v sobě chová významné architektonické a duchovní dědictví, které je zde všude přítomné a zřetelné. Při pohledu na budovy bývalé továrny ve středu města je zřejmé, že tu svorně vedle sebe působí minulost, přítomnost a budoucnost moderního místa vzdělání a služeb. Vedle někdejšího firemního sídla podniku, „Jednadvacítky“, dnešního sídla krajského úřadu Zlínského kraje, stojí bývalé tovární budovy, které na své nové využití a opravu teprve čekají. Nová budova univerzity v centru se začleňuje do celku města, které má díky přísné řadové zástavbě a standardizovaným fasádám baťovských staveb nezaměnitelný charakter.
Vedle moderní architektury se funkční oddělení městských částí určených k bydlení, práci, odpočinku a dopravě a úprava obytných čtvrtí ve Zlíně křížilo s pokrokovým nasazením moderních masových médií ke vzdělávacím a propagandistickým účelům. Zlín navíc nebyl jen centrem sériové průmyslové práce – město samo se sériově rozmnožovalo. Baťa nechal všude ve světě vystavět „malé Zlíny“, nová satelitní města podle předobrazu Zlína, na základě týchž architektonických zadání. Město se tak očividně stalo také Baťovou „corporate identity“ - firemním stylem postaveným z betonu a cihel. Rozvoj značky Baťa je pro současnost rozhodně poučný: není nepodobný dnešním strategiím šíření značek, brandingu. Rovněž technicky pokročilý způsob využití masové reklamy a propagandy přesahuje dobu vzniku města a také vzdělávací systém ve Zlíně je pro následující generace z mnoha hledisek exemplární.
Zipp – česko-německé kulturní projekty
Iniciativa německé Spolkové kulturní nadace
Iniciativou Zipp – česko-německé kulturní projekty pokračuje německá Spolková kulturní nadace v sérii bilaterálních programů spolupráce se zeměmi východní Evropy. Zipp se soustřeďuje na vybraná témata a otázky, které jsou v obou zemích společensky relevantní, jako je dědictví demokratických hnutí, zacházení s historickými traumaty, zkušenost ekonomických transformačních procesů po roce 1989 nebo budoucnost našich měst. V rámci tematických okruhů „1968/1989“, „Utopie moderny: Zlín“, „Světy života“ a „Kafka“ budou v nadcházejícím roce a půl realizovány projekty v oblasti divadla, filmu, rozhlasu, práce na poli architektury, výtvarného umění a soudobých dějin.
V roce 2009 mezi
další připravované projekty v rámci „Zipp“ patří: projekt
„Breathless“, v rámci něhož vzniká ve spolupráci Institutu dokumentárního filmu Praha a DOK Leipzig (Mezinárodní lipský festival dokumentárního a animovaného filmu) šest dokumentárních filmů českých a německých tvůrců. Na podzim 2009 bude v Staatschauspiel Dresden (Státní činohře Drážďany) a poté v Praze Národním divadlem a Pražským divadelním festivalem německého jazyka uveden projekt divadelní skupiny
Rimini Protokoll (Helgard Haug, Daniel Wetzel) s pracovním názvem
„Vyhledávač“. V roce 2009 vznikne v rámci projektu
„rádia d-cz“ také pět rozhlasových prací, exkurzů do česko-německých světů života, a to ve spolupráci s Českým rozhlasem a německými veřejnoprávními rozhlasovými stanicemi. Jejich autory jsou například: Peter Cusack, Steffen Irlinger, Marek Janáč, Werner Pöschko, Kateřina Šedá, Rolf Simmen, Jáchym Topol, Miloš Vojtěchovský a další.
Více informací na
www.projekt-zipp.de/cz
Zdroj: Jiří Sedlák - ArtsMarketing.CZ
Jouseph(Josef Kaňa)
čtvrtek 16. 4. 2009 08:00
Kaňa, Josef . 2009. Mezinárodní sympozium o fenoménu města Zlín.
Vychytané.cz. [Online] 16. 4. 2009. [Citace: 19. 4. 2025.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=1876. ISSN 1802-2677.
link na článek:
http://clanky.vychytane.cz/Mezinarodni-sympozium-o-fenomenu-mesta-Zlin