Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Obama předskokanem ICE CUBA. Co si ICE CUBE myslí o Americe?

Obama i Ice Cube jsou již v Evropě. Obama ovšem v Praze vystoupí již v sobotu, to Ice Cube až za týden.
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Live Koncert ICE CUBE /LA, usa/
pátek 10. dubna 2009 21:00
(konec +- sobota 11. dubna 2009 04:00)
Incheba Výstaviště
Praha 7 (CZ)
Přesně za týden v pražské Incheba Areně vystoupí jeden z tvůrců gangsterského a za práva černochů bojujícího rapu. Ice Cube se neproslavil jen deskami s kapelou NWA, která dodnes dominuje v žebříčcích nejlepších skupin historie, ale i jako herec. Po boku George Clooneyho a Marka Wahlberga si zahrál například ve filmu Tři králové.

Stejně jako na své aktuální desce Raw Footage, i v rozhovoru se drží politických témat. Vysvětluje mimo jiné i to, proč je pro hiphopový žánr americký prezident Barack Obama menší padouch než George Bush.

Co říkají hiphopeři na zvolení Baracka Obamy prezidentem?

Podle mě je to skvělá věc pro naši zemi, a to nejen proto, že je černoch. Ten historický význam dochází každému, ale jde spíš o to, že se zdá být tím pravým chlápkem. Černá pleť sama o sobě může být jen těžko v něčem výhodou. To je ten poslední důvod, proč ho zvolili. Popravdě, nemyslel jsem si, že je na to Amerika dost zralá.

Kapela The Roots říká, že si předchozí Bushova vláda "vysloužila od hiphopového národa jen jakousi vykleštěnou reakci". Podepsal byste se pod to?

Určitě. Už během let vlády Billa Clintona v hip hopu umřel aktivismus. Každý si tehdy vydechl a měl pocit, že se věci mění k lepšímu. Zbylo jen velmi málo umělců, kteří by dokázali odpovědět nebo reagovat na prezidenta, jako je Bush. Jeho prezidentování pak hip hop totálně vyhodilo z rovnováhy. Lidi šíleli z událostí 11. září, takže se stavěli za patriotismus, do něhož spadla i velká část hiphopové komunity. Ameriku to zaslepilo a začala přehlížet problémy s vlastním prezidentem. Bushe přitom musíme vážně důkladně prozkoumat, protože to byl on, kdo Ameriku srazil dolů.

Proč myslíte, že byl během Bushovy vlády hip hop tichý jako pěna, když za časů NWA, vašich prvních sólových desek a kapel jako Public Enemy na konci funkčního období Ronalda Reagana to bylo přesně naopak?

Musíte si uvědomit, že v hudebním průmyslu tou dobou vládli průkopníci hip hopu. U moci byli samotní zakládající otcové rapu! V jeden moment se ale mainstreamu povedlo zatnout do hip hopu svoje drápy a udělat z něj záležitost velkých nahrávacích společností. Jakmile to dokázal, byl další postup jasný: rozhodně nepropagovat takový hip hop, který by pro systém znamenal výzvu, ale naopak hip hop, jenž se zabývá jenom kravinami. Kapely jako Public Enemy byly odsunuty do pozadí a nahrazeny partami nabízejícími "únikový" hip hop glorifikující prachy, káry a ženský. Šance přinášet nějaké politické poselství byla pryč.

Může tohle změnit prezident Barack Obama?

Nejspíš ne. Protože takový je trend. Pokud hiphopová komunita nahlas nepromluvila o Bushovi, nebude mluvit ani o Obamovi. Bush byl přitom pro žánr, jako je hip hop, dokonalým padouchem, a to Obama není. On je nadějí. Nakonec by z té situace mohlo vzejít více optimismu. Postoje jako "Nechci chodit do školy. Nás černochy ji nenechají udělat", to jsou srač.., Obama tohle všechno shodil ze stolu. Přítomnost politických kapel v hlavním proudu už je minulost. Mainstream už se rozhodl. Chce jen to, co bude zachovávat srač.. navěky.

Ve svém novém videoklipu Gangsta Rap Made Me Do It naznačujete, že má americká společnost tendenci svalovat všechny své neduhy na hip hop. Proč?

Je to jednoduchý, děláme jedinou současnou muziku, která je upřímná. Mluvíme o tom dobrém, o tom zlém i o tom hnusném a mladí to berou. Někdo říká, že když máme vliv na mládež, tak bychom to měli dělat čisťoučký. Ale to si zřejmě neuvědomuje, že hip hop je mezi nimi respektovaný, protože mluvíme o tom, co cítíme. Nesnažíme se nic skrývat. Pokud z něčeho šílíme, tak si pište, že to uslyšíte z naší desky.

zdroj: idnes.cz
Fred
(Fred Durst)
sobota 4. 4. 2009 08:00
Durst, Fred. 2009. Obama předskokanem ICE CUBA. Co si ICE CUBE myslí o Americe?. Vychytané.cz. [Online] 4. 4. 2009. [Citace: 9. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=1823. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Obama-predskokanem-ICE-CUBA.-Co-si-ICE-CUBE-mysli-o-Americe?
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.089s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 44.197.198.214
Serverový čas: pátek 9. prosince 2022 19:48