Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Hlasujte pro ty, kteří se nebojí pomoci!

Marek Frňka z Veselé, Stanislav Laciga ze Zlína a Dita Hasoňová Putíková z Luhačovic postupují v kategorii Občan do hlasovacího období Ceny Salvator 2008. Veřejnost pro ně může hlasovat od 4. března a rozhodnout tak, kdo z nich si 16. dubna 2009 odnese Cenu hejtmana Zlínského kraje. Ta bude udělena již pošesté za podílení se na záchraně života, zdraví, majetku nebo bezpečnosti obyvatel. Letos budou ceny udělovány v sedmi kategoriích.
Přidat na Facebook
Do kategorie Občan bylo nominováno dvanáct příběhů, což je třikrát víc než v loňském roce. Ale jen tři nominace mohly postoupit do hlasovacího období. Nestranná komise po nelehkém rozhodování vybrala Marka Frňku z Veselé za záchranu dvou zraněných před uhořením v automobilu, Stanislava Lacigu a jeho rodinu za okamžitý zásah u tragické dopravní nehody a Ditu Hasoňovou Putíkovou za riskování vlastního života při pokusu o pomoc řidiči havarovaného vozidla.

„Není lehké rozhodnout, kdo z nich Cenu Salvator 2008 získá. Letos se nám sešla spousta příběhů, které nám potvrdily, že Cena Salvator má smysl. Poukazuje totiž na hrdiny mezi námi, kteří mají srdce na pravém místě,“ řekla manažerka projektu Petra Holáková, studentka Fakulty multimediálních komunikací zlínské univerzity. Veřejnost rozhodne v kategorii Občan hlasováním v době od 4. do 27. března prostřednictvím pohlednic umístěných v hlasovacích stojanech ve větších městech kraje nebo na stránkách www.cenasalvator.cz

Marek Frňka, Veselá


Nominovaný pomáhal při vážné dopravní nehodě, která se stala 10. prosince 2008 v obci Zašová. Na hořící nabouraný automobil jej upozornila žena, která byla u nehody přítomna. Společně pomohli dostat do bezpečné vzdálenosti zraněného chlapce ležícího u automobilu. Poté nominovaný s námahou vypáčil dveře a dostal do bezpečí řidiče, který byl zaklíněný v automobilu a nereagoval na okolí. Do dvou minut nato bylo auto již v plamenech. Bez pomoci nominovaného by oba zranění neměli šanci uniknout a uhořeli by.

Stanislav Laciga s manželkou Jarmilou a dcerou Barborou, Zlín


Dne 22. srpna 2008 byl pan Laciga na večeři s rodinou v restauraci kousek od křižovatky ve Zlíně - Prštném. V tu dobu se zde stala vážná dopravní nehoda dvou dodávek, po které zůstalo na místě šest zraněných pasažérů. Pan Laciga vyběhl z restaurace a začal poskytovat první pomoc zraněným. Do příjezdu složek integrovaného záchranného systému pomáhal s organizací situace a asistoval i po příjezdu záchranné služby. Pohotově mu pomáhala i jeho manželka a dcera. I přes tragickou bilanci nehody se díky okamžitému zásahu nominovaných ztráty na lidských životech minimalizovaly. Pan Laciga je členem Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje, byl ale nominován v kategorii Občan, protože takto zasáhl mimo službu.

Dita Hasoňová Putíková, Luhačovice


Nominovaná riskovala svůj život, aby pomohla těžce zraněnému devětačtyřicetiletému řidiči, který havaroval na zledovatělé cestě 4. prosince 2008 u Luhačovic. Dita Hasoňová Putíková kolem místa tragédie projížděla jen náhodou. Přestože havarované auto doutnalo a hrozil výbuch, paní Hasoňová neváhala a snažila se zaklíněného řidiče vytáhnout z vozu a poskytnout mu první pomoc. Zastavovala i projíždějící vozidla a žádala je o pomoc, ale nikdo se neodvážil k havarovanému autu přistoupit. Přes veškerou snahu se řidiče nepodařilo zachránit. Nominovaná je příslušnicí Policie ČR, byla však nominována v kategorii Občan, protože takto zasáhla mimo službu.

Kromě kategorie Občan bude Cena hejtmana Zlínského kraje udělena také v kategoriích Hasič, Policista, Zdravotník, Ostatní složky integrovaného záchranného systému, Dlouhodobá činnost a Dětská cena. Ve většině kategorií zvolí oceněného nestranná komise složená ze studentů a pedagogů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Popisy příběhů nominovaných ve všech těchto kategoriích jsou zveřejněny na internetových stránkách projektu.

Projekt Cena Salvator je organizován studenty Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně pod záštitou hejtmana Zlínského kraje MVDr. Stanislava Mišáka.

Zdroj: TZ CS Nela Mitrengová
.Štěpán
(Štěpán Prachař)
středa 4. 3. 2009 08:00
Prachař, Štěpán. 2009. Hlasujte pro ty, kteří se nebojí pomoci!. Vychytané.cz. [Online] 4. 3. 2009. [Citace: 9. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=1717. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Hlasujte-pro-ty,-kteri-se-neboji-pomoci!
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.109s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 44.197.198.214
Serverový čas: pátek 9. prosince 2022 21:14