Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Opera Thaïs v sobotu 20/12/2008 v 17:45 ve Velkém kině

Velké kino ve Zlíně uvede v sobotu 20. prosince tentokrát už v 17:45 přímý přenos v HD kvalitě opery Thaïs z Metropolitní opery v New Yorku.
Přidat na Facebook
Čtvrtým přímým přenosem sezóny Live in HD z Metropolitní opery v New Yorku bude smyslná opera Thaïs od francouzského skladatele Julese Masseneta. Přenos se uskuteční v sobotu 20. prosince od 17:45 hodin a bude vysílán do 12 českých a moravských kin. Diváci se mohou opět těšit na hvězdné obsazení. V hlavních rolích vystoupí Renée Fleming a Thomas Hampson. Bonbónkem inscenace jsou kostýmy, které specielně pro Renée Fleming v roli Thaïs v Metropolitní opeře navrhnul slavný módní návrhář Christian Lacroix.

Děj opery se odehrává v kosmopolitní Alexandrii ve 4. století po Kristu. Thaïs (Renée Fleming) je egyptská kurtizána a Venušina kněžka, nejžádanější žena ve městě. Athanaël (Thomas Hampson) je mnich, který si předsevzal obrátit Thaïs na křesťanství. Na konci jejich příběhu se Thaïs stává světicí a nachází spásu, avšak Athanaël zjišťuje, že sešel ze své cesty svatého muže, když podlehnul pozemským touhám a do Thaïs se zamiloval. Opera končí Athanaëlovým zvoláním “Pitié!“ - „Slitování!“

Opera Thaïs je celá prostoupena smyslností. Jde o partituru s minuciézně propracovým hudebním předivem a dokonalým vykreslením psychologie ústřední dvojice. Tomu jistě napomohlo i velice kvalitní libreto Louise Galleta (1835-1898) napsané podle předlohy novely Anatola France. Libreto nepracuje s rýmy, je vystavěno ve volném verši po vzoru klasické řecké poezie.

Iscenace Thaïs byla v Metropolitní opeře premiérována 8. prosince tohoto roku. Americká média nešetřila v recenzích na premiéru chválou. Nejvíce pozornosti se dostalo představitelce titulní role Renée Fleming. List The New York Times ji označil za Nestydatě skvostnou Thaïs. Theatermania referovala o tom, že se Renée Fleming bezproblémů vypořádala s vysokými D v partu Thaïs. The Associated Press zase konstatoval, že trvalo 30 let než Metropolitní opera našla pěvkyni, která by si na jevišti Met mohla na Thaïs troufnout, a že není vyloučené, že na další Thaïs v Met můžeme čekat dalších 30 let.Více informací na www.metinhd.cz

Kina a divadla participující na Metropolitan Opera: Live in HD
Brno – Národní divadlo Brno, www.ndbrno.cz
České Budějovice – Kino Kotva, www.kinokotva.cz
Hradec Králové – Kino Centrál, www.kinocentral.cz
Chotěboř – Digitální kino Chotěboř, www.muzeum-chotebor.org
Jablonec nad Nisou, Kino Radnice, www.eurocentrumjablonec.cz (od 10. ledna 2009)
Karlovy Vary – Kino Panasonic, www.kinopanasonic.cz
Ostrava – Dům kultury města Ostravy, www.dkmoas.cz
Plzeň – Cinestar, www.cinestar.cz
Praha – Kino Aero, www.kinoaero.cz
Praha – Kino Světozor, www.kinosvetozor.cz
Zlín – Velké kino, www.velkekino.cz
Znojmo – Kino Svět, www.illusion.cz
Žatec – Městské divadlo a digitální kino, www.divadlozatec.cz
.Štěpán
(Štěpán Prachař)
čtvrtek 18. 12. 2008 13:00
Prachař, Štěpán. 2008. Opera Thaïs v sobotu 20/12/2008 v 17:45 ve Velkém kině. Vychytané.cz. [Online] 18. 12. 2008. [Citace: 28. 11. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=1525. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Opera-Thaïs-v-sobotu-20/12/2008-v-17:45-ve-Velkem-kine
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.068s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 100.24.118.144
Serverový čas: pondělí 28. listopadu 2022 09:21