Reklama. Chcete ji také?
Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!
Reklama. Chcete ji také?

Každej se někdy napije...

V polovině července zamíří do kin film Zápisník alkoholičky režiséra Dana Svátka, který se vrací k tématu pití a alkoholu.
Přidat na Facebook
Tentokrát z pohledu ženské závislosti. A stejně jako v případě tragikomedie Úsměvy smutných mužů, která vznikla podle autobiografického bestselleru Josefa Formánka, vychází ze skutečných prožitků. Ty na svém blogu Zápisník alkoholičky sdílela Michaela Duffková, která za svou autentickou zpověď získala cenu Magnesia Litera. V hlavní roli podává strhující herecký výkon Tereza Ramba. Dále hrají Miloslav König, Martin Finger, Miroslav Hanuš, Jan Plouhar, Oskar Hes nebo Barbora Lukešová. Zápisník alkoholičky vstoupí do kin 11. července 2024.

Jak snadné je propadnout závislosti, jak těžké si ji připustit, a ještě těžší se z ní dostat. Zápisník alkoholičky nabízí otevřenou a upřímnou filmovou zpověď abstinující alkoholičky a pohled na alkoholismus žen. „Musím říct, že jsem hodně rozmýšlela, jestli roli vzít, hlavně kvůli dětem. Když jsem dostala scénář s tím, že bych to rozhodně měla hrát, úplně jsem se vyděsila. Necítila jsem se ještě připravená na takový ponor. Dá se říct, že jsem si od prvního porodu vybírala pozitivnější témata,“ popisuje Tereza Ramba svoje seznámení s rolí. „Ale nakonec jsem po veliké rodinné poradě a po pečlivém uvážení zjistila, že mě to šíleně láká. Teď zpětně jsem za to rozhodnutí vzít tenhle projekt neskutečně vděčná. Je to masakr, ale občerstvilo mě to, otevřelo to ve mně spoustu témat.“

Mladá, krásná a úspěšná žena se vdá, stane se maminkou a plánuje si budoucnost. Vlastně jí nic nechybí, občas si dá jednu skleničku, někdy i dvě. A pak už opravdu poslední. A pak se najednou ocitá úplně na dně. Jak těžké je si problém s pitím přiznat? Proč není překážkou závislosti ani malé dítě? Kde vzít sílu se léčit a co následuje poté? Hlavní hrdinka se rozhodla nevzdat, nastoupit léčbu a bojovat se svým démonem i o svou rodinu.

Podobný příběh zažívá dnes překvapivě mnoho žen, většinou v tajnosti. Autorka blogu a knižní předlohy Michaela Duffková našla odvahu o své závislosti veřejně mluvit. „Pro mě je ten film ještě něco jiného než pro diváka. Když ho vidím, vrací mě to do všech

těch událostí. Je to těžké, ale ve chvíli, kdy mě to jako člověka, o kterém to je, do těch situaci vrací, je to ukazatelem toho, jak moc je ten film dobře udělaný a autentický. Terka podala tak uvěřitelný výkon, že i moje rodina mě v ní viděla,” říká k filmu Michaela Duffková.

„Terezu jsem, vzhledem k tomu, jak byla v roli přesvědčivá, každý den na place podezříval, že někde tajně doplňuje hladinu alkoholu v krvi,“ uvádí se smíchem režisér Dan Svátek a už bez nadsázky dodává: „Ne, vážně, z Terky jako herečky jsem nadšený. Talent je jedna věc, ale přístup je neméně důležitý. Když už se pro tu roli rozhodla, věděla, že do toho dá všechno. Nejen mentálně, ale také co se týče organizace jejího života během natáčení i následků po skončení natáčení – ať už fyzických, nebo psychických. V určitý moment Tereza zjistila, že je potřeba pro tu roli obětovat maximum. A to se režisérům nestává každý den, to mi věřte.“

Upoutávka ukazuje, že v určitý moment musela Tereza Ramba obětovat své vlasy, aby spolu se svou postavou prošla dramatickou proměnou. „Vůbec se mi nechtělo, ale cítila jsem, že je to potřeba. Dan je úžasný režisér. Netlačí na vás, ale v podstatě vždycky dostane, co chce. Já byla šťastná, že mi vlasy konečně dorostly, ale zároveň je pro mě práce důležitější než paráda, to je asi jasný,“ nelituje Tereza Ramba, která bude v Zápisníku alkoholičky k vidění v kinech od 11. července 2024.
Tina
(Martina )
úterý 4. 6. 2024 08:00
, Martina . 2024. Každej se někdy napije.... Vychytané.cz. [Online] 4. 6. 2024. [Citace: 16. 7. 2024.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=14420. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Kazdej-se-nekdy-napije...
Reklama. Chcete ji také?
Reklama. Chcete ji také?
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.079s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2024
Vaše IP: 3.238.121.7
Serverový čas: úterý 16. července 2024 04:45