Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Kávafest podporuje Nedoklubko

Předčasně narozená miminka se mnohdy vejdou do dlaně a váží často jen pár set gramů. Přesto právě tyto malinké, nedonošené děti, dostanou ihned po svém narození povzbuzení do života a to ve formě pořádné dávky kofeinu, která se rovná deseti espressům najednou.
Přidat na Facebook
I když se to zdá neuvěřitelné, kofein má pozitivní vliv na vývoj plic nedonošenců a pomáhá tomuto orgánu s jeho pravidelnou činností. Podle odborníků, slouží tato látka v neonatologii a to speciálně v medikaci předčasně narozených dětí, mezi základní preparáty, a to již po dlouhé léta.

„Kofein je centrální stimulans, stimuluje u dítěte dechové centrum v mozku, respektive efektivně brání jeho útlumu. Zlepšuje stažlivost rozhodujících dechových svalů, zejména bránice, snižuje četnost a závažnost intervalů bezdeší. A ovlivňuje i produkci moči a střevní činnost,“ vysvětlil účinky kofeinu u nedonošenců primář Novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně MUDr. Jozef Macko, Ph.D.

I na tomto oddělení se intenzivně věnují stabilizaci předčasně narozených dětí na porodním sále po porodu. Proto i tady je kofein prakticky první lék, který předčasně narozený malinký novorozenec dostane.

„Ihned po porodu nitrožilně, později při dobré toleranci mateřského mléka pak ústy, respektive sondou do žaludku. A u nejmenších dětí je to lék, který novorozenec dostává po dobu několika týdnů,“ doplnil Jozef Macko.

„Kofein je v současné době celosvětově nejužívanějším lékem v neonatologii. Dá se říct, že prakticky každé těžce a extrémně nezralé miminko je léčeno kofeinem,“ přiblížila také neonatoložka MUDr. Terezou Lamberská, Ph.D. pro organizaci Nedoklubko.

Ročně se v České republice narodí okolo osmi tisíc pěti set nedonošených dětí.

Kofein namíchaný spolu s kyselinou citronovou (kofein citrát), který se podává přímo do žaludku, stojí podle pracovníků neonatologie dvacet korun za jednu dávku.

A právě rodiče dětí narozených před 37. týdnem těhotenství a neonatalogická oddělení u nás, podporuje nezisková organizace Nedoklubko. Tato organizace mimo jiné uzavřela spolupráci s festivalem kávy, Kávafest, který se koná v říjnu ve Zlíně. Organizátoři se dohodli, že z každé vstupenky na tento festival, půjde výtěžek dvaceti korun, pro Nedoklubko, na podporu kofeinové terapie nedonošených dětí.

Hlavním cílem neziskové organizace Nedoklubko je psychosociální podpora rodičů předčasně narozených dětí v celé České republice. Zvyšuje informovanost veřejnosti o problematice předčasného porodu a české neonatologii. Pracuje na osvětě, podporuje výzkum a prevenci předčasného porodu.

Členové organizace Nedoklubko budou pro zájemce o kofeinovou terapii u předčasně narozených novorozenců k dispozici i na festivalu Kávafest, aby jim tyto informace přiblížili.

V pořadí již sedmý ročník Kávafestu se uskuteční v sobotu 14. října v Galerii Desítka, v 10. patře Obchodního domu Zlín. Festival mohou zájemci navštívit v době od 10 do 17 hodin.

www.kavafest.cz
Tina
(Martina )
úterý 3. 10. 2023 08:00
, Martina . 2023. Kávafest podporuje Nedoklubko. Vychytané.cz. [Online] 3. 10. 2023. [Citace: 11. 12. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=14308. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Kavafest-podporuje-Nedoklubko
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.105s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 44.220.249.141
Serverový čas: pondělí 11. prosince 2023 06:24