Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Festival Knižní lázně bude již počtvrté pečovat o duševní zdraví

Již počtvrté bude letos pečovat o duševní zdraví svých návštěvníků formou „literárního wellbeingu“, tedy příjemně stráveného času ve společnosti knih, festival Knižní lázně.
Přidat na Facebook
Třídenní letní akce pojatá jako setkání malých knižní nakladatelů, knihkupců a čtenářů oživí od 21. do 23. července kolonádu Maxima Gorkého v Mariánských Lázních. Ambasadory letošního ročníku jsou herečka Barbora Seidlová a spisovatel a básník Petr Borkovec. Jako hosté letošních Knižních lázní se představí například spisovatelka a novinářka Magdaléna Platzová, básník Radek Malý, knižní influencerka Karolína Zoe Meixnerová či spisovatel Jindřich Mann-Aškenazy. Organizátoři festivalu reagují i na úmrtí spisovatele Milana Kundery a připomenou jeho dílo formou diskuse s novinářem Petrem Fischerem.

Součástí programu bude dvoudenní knižní jarmark, autorská a scénická čtení, diskuse, tvůrčí dílny a koncerty, ale také relaxační aktivity, jako jsou například meditace či kontemplativní chůze. Festival odstartuje v pátek 21. července v 16 hodin autorským čtením Magdalény Platzové a Petra Borkovce, v 19 hodin bude pokračovat tradičním Předvečerem Knižních lázní na kolonádě Lesního mlýna s koncertem pop-r’n’b-softrockové kapely 20 Minutes, za níž stojí jednovaječná dvojčata Simona a Alex D. Katzer.

V sobotu ve čtvrt na jedenáct na dopoledne na hlavním pódiu spisovatelka a novinářka Magdaléna Platzová představí v rámci autorského čtení svůj román inspirovaný osudem Kafkovy snoubenky Felice Bauerové Život po Kafkovi, novinář Petr Fischer přednese svou úvahu nad dílem zesnulého

spisovatele Milana Kundery. Zároveň zde pořadatelé slavnostně zahájí druhý ročník Letní školy psaní pro začínající autory, kterou Knižní lázně organizují se značkou Magnesia. „Letní školu psaní jsme založili na podporu mladých talentů a jsme šťastni, že absolventka loňského ročníku Klára Pavlovcová zaujala svou tvorbou nakladatelství Verzone natolik, že letos budeme moci v rámci Knižních lázních pokřtít její krásnou knihy pro děti Puňťa a Ťuňta: Jak se chtěli dostat na vrchol potravního řetězce,“ říká organizátorka Knižních lázní Klára Khine. Lekci o čtení v rámci letošní Letní školy psaní povede knižní influencerka Karolína Zoe Meixnerová. Ta se spolu s literární publicistkou Barborou Votavovou také zúčastní sobotní diskuse na téma „Čteme, co chceme?“. Chybět nebude diskuse na téma současné poezie a jejího místa ve společnosti s Petrem Borkovcem a Annou Řezníčkovou. Sobotní program bude probíhat i v dalších částech města, například v Domě Chopin bude v 10 hodin startovat stezka spisovatelů po stopách slavných hostů Mariánských Lázní a ve 14 hodin zde herečka Bára Seidlová spolu s Danielou a Nikolou Zbytovskými uvedou představení Pejskové z repertoáru jejich souboru Divadlo MaléHry. Tato divadelní hra spojená se stejnojmennou knížkou Daniely Zbytovské pobaví děti i jejich rodiče a všechny, kdo mají rádi pejsky. Na malé stage na kolonádě bude program probíhat od 10.30 hodin a nabídne divadelní představení pro děti a dospělé nebo tvůrčí dílny. Před půl devátou večer vystoupí Joachim Dvořák z nakladatelství Labyrint spolu s influencerkou Valerií Noskovou z Read & Ride a řadou dalších osobností z oblasti literatury v rámci svižných prezentací na Pecha Kucha Night. V neděli ve 12 hodin na hlavním pódiu svůj nový román Stříbrný kouzelník, který letos vydalo nakladatelství Labyrint, uvede spisovatel a filmař Jindřich Mann-Aškenazy.

Nedělní program na hlavní kolonádě zpestří ve 13 hodin koncert Alberta Romanuttiho a Jana Foukala, tvůrčí dvojice známé z filmu Sami doma. Následovat bude diskuse na téma Co se skrývá za překladem poezie? s Petrem Borkovcem a Sylvou Ficovou. Návštěvníci budou moci zhlédnout i stand-up o ženách v literatuře v podání Anny Štičkové. Malá stage nabídne kromě jiných aktivit i workshop na téma knižního influencerství či scénické čtení Mírové pohádky Maria Lodiho.

Stejně jako loni i letos vyhlásili organizátoři Knižních lázní spolu s partnerskými hotely a s Institutem lázeňství a balneologie Čtenářský pobyt pro širokou veřejnost. Právě důraz na čtení jako na podporu dobré duševní kondici a schopnosti porozumění a pozitivní komunikace je totiž jednou z hlavních myšlenek festivalu. Zájemci o pobyt měli za úkol zodpovědět několik jednoduchých otázek týkajících se své momentální psychické pohody, životního příběhu či ideální představy pracovního dne. Ze zaslaných odpovědí vybrali organizátoři tři účastnice, které prokázaly odvahu a sílu načrtnout svůj životní příběh. Ty získají pozvánku na letošní ročník Knižních lázní a pobyt s ubytováním a polopenzí ve čtyř- a pětihvězdičkových hotelech v Mariánských Lázních. „Chtěla bych vyjádřit poděkování všem přihlášeným za jejich došlé odpovědi a speciálně jim přeji, ať se některá zmiňovaná duševní zranění uzdraví úplně a co nejdříve, vyhoření ať se promění v klidný prostor pro odpočinek, a ať k tomu všemu pomůže i četba,“ říká organizátorka Knižních lázní Klára Khine.

Knižní lázně organizuje Klára Khine, zázemí Knižním lázním v Mariánkách poskytne spolek Švihák, který zde pořádá od roku 2014 různé kulturní akce. Autory vizuálu čtvrtého ročníku jarmarku knih Knižní lázně jsou výtvarníci David Černý 85 a Michal Škapa. Celý projekt se koná za podpory Ministerstva kultury, Státního fondu kultury, města Mariánské Lázně a Karlovarského kraje. Letní škola psaní je realizována ve spolupráci s Mattoni 1873 se značkou Magnesia. Partnery čtenářského pobytu jsou Orea Hotels & Resorts Mariánské Lázně, Falkensteiner Spa Resort Marienbad a Ensana Health Spa Hotels. Vstupné na sobotní slavnostní zahájení i na Pecha Kucha Night činí 150 korun, většina programu je zdarma či za symbolický poplatek a přistupná široké veřejnosti, víkendový knižní jarmark i koncert je pro veřejnost zdarma. Vstupenky lze zakoupit v předprodeji v síti Goout na https://goout.net/cs/knizni-lazne-2023/szomvxv/
Více na www.kniznilazne.cz
Tina
(Martina )
čtvrtek 20. 7. 2023 10:00
, Martina . 2023. Festival Knižní lázně bude již počtvrté pečovat o duševní zdraví. Vychytané.cz. [Online] 20. 7. 2023. [Citace: 27. 9. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=14266. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Festival-Knizni-lazne-bude-jiz-poctvrte-pecovat-o-dusevni-zdravi
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.093s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 3.235.188.113
Serverový čas: středa 27. září 2023 01:17