Reklama. Chcete ji také?
Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!
Reklama. Chcete ji také?

Menteatrál, festival divadel tvořících s lidmi s mentálním postižením

Menteatrál v Neratově v Orlických horách již podeváté ukáže, proč mají být lidé s postižením profesionálními umělci.
Přidat na Facebook
Neratov v Orlických horách se stane poslední červencový víkend dějištěm setkání divadelních souborů tvořících s lidmi s mentálním postižením. Festival Menteatrál tradičně nabídne divadelní představení, koncert, letní kino, výstavu a také rozšířený blok workshopů, seminářů a diskuzí. Letošní ročník proběhne od čtvrtka 27. 7. do neděle 30. 7. 2023.

Menteatrál je festival divadelních souborů, které pracují s herci s mentálním hendikepem a jsou nebo mají ambici stát se součástí české profesionální divadelní scény a nabízí divákům největší koncentraci nových počinům v tomto specifickém divadelním odvětví.

„Na našem festivalu se snažíme vytvářet co nejlepší podmínky pro umělce i diváky. V České republice neexistuje plně profesionální divadelní soubor lidí s mentálním postižením, přestože umělecká úroveň souborů je velmi vysoká.

Je to ostuda, že pro ně v Česku nejsou podmínky, přesto že by o profesionalizaci velmi stály. Podobné soubory jsou v západním světě naprosto běžné, mají podporu státu a lidé s postižením jsou v nich profesionálními umělci. Menteatrál se snaží vytvořit co nejlepší podmínky pro soubory i pro diváky a dát možnost vzniknout takovému uměleckému i diváckému podhoubí, ze kterého může růst scéna tohoto specifického divadla.“ popisuje Jan Čtvrtník, ředitel festivalu.

Na otázku, jaké novinky letos festival čekají, odpovídá hlavní produkční Zuzana Čtvrtníková:
„Festival má letos poprvé čtyři dny. Rozhodli jsme se rozšířit program o další workshopy, které nabídnou souborům i dalším účastníkům potkat se přímo při tvorbě. Snažíme se tím naplnit potřebu umělců i diváků potkat se nejen při prezentaci inscenací, ale také při tvorbě samotné.”

Program festivalu
Festival zahájí ve čtvrtek večer Taneční studio Light a poté talk show za účasti zástupců všech souborů. V pátek proběhnou workshopy práce s loutkou a pohybem ve specifickém divadle. Večerní program nabídne divákům slavnostní festivalovou mši v kostele Nanebevzetí Panny Marie a poté koprodukční premiéru spolku Jiné jeviště a Divadla Alfa z Plzně, ve které budou účinkovat herci z neratovského chráněného bydlení. Poté bude následovat koncert Ondřeje Galušky and The Odd Gifts.
Sobotní program začne dopoledním workshopem a seminářem a bude pokračovat sérií představení souborů Zemětřes z Centra Kociánka Brno, Divadla Aldente, DS Jindřich, Tanečního studia Light a Divadla Ujeto. O noční program se postará DJ Květina a Noční kino. Festival zakončí nedělní festivalová mše a závěrečná diskuze.
Během festivalu se můžou diváci těšit také na výstavu Divadla Aldente, která proběhne v netradičním pojetí v neratovském kostele.

Vstupné na festival je dobrovolné, při vstupu na festival se však diváci mohou dozvědět více o možnostech podpory festivalu a zaplatit doporučené či donátorské vstupné a vyjádřit festivalu a umělcům podporu, bez které by festival nemohl vzniknout.
Menteatrál je bezbariérový a koná se na třech scénách zajištěných proti veškeré nepřízni počasí. Podrobný program a další praktické informace naleznou návštěvníci na webu www.menteatral.cz
Tina
(Martina )
čtvrtek 20. 7. 2023 08:00
, Martina . 2023. Menteatrál, festival divadel tvořících s lidmi s mentálním postižením. Vychytané.cz. [Online] 20. 7. 2023. [Citace: 22. 5. 2024.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=14264. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Menteatral,-festival-divadel-tvoricich-s-lidmi-s-mentalnim-postizenim
Reklama. Chcete ji také?
Reklama. Chcete ji také?
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.095s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2024
Vaše IP: 34.236.191.0
Serverový čas: středa 22. května 2024 03:20