Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

V pondělí se bude v pražském Rock Café hrát pro život

PRAHA - Mnoho osobností českého kulturního a společenského života se v pondělí 27. března potká v pražském klubu Rock Café, aby vystoupili v rámci benefičního „Koncertu pro život“ na podporu dárcovství kostní dřeně, který začne v 18:00 hodin. Cílem je přivést do registru dárců dřeně co nejvíce lidí, kteří jsou ochotni darovat život.
Přidat na Facebook
V pondělí se bude v klubu Rock Café na Národní třídě ve velkém pomáhat. Uskuteční se zde od 18:00 hodin Koncert pro život. Během benefičního koncertu bez nároku na honorář vystoupí a dárcovství kostní dřeně/ krvetvorných buněk podpoří operní pěvkyně Dagmar Pecková se studentským sborem Gut!, kapely Švihadlo, Terne Čhave, Vasilův Rubáš, Jump Into The Field, muzikanti Xavier Baumaxa, Anna Julie Slováčková, Lucie Redlová, Bára Zmeková a mnozí další.

O mluvené slovo se postarají stand up komici Adéla Elbel, Kateřina Hašková, Dominik Heřman Lev, youtubeři Tomáš Šedivý, Rady, biskup Církve československé husitské Pavel Pechanec a další. Společně s primářem Pavlem Jindrou dorazí i herec a patron registru Ondřej Vetchý. Benefici na dálku podpoří také zpěvák Tomáš Klus, který s registrem dlouhodobě spolupracuje. Koncert pro život bude moderovat Jan Tuna, který s nápadem přišel a společně s Českým národním registrem dárců dřeně a klubem Rock Café ho pořádá.

„V naší zemi onemocní každoročně stovky lidí včetně malých dětí chorobami krvetvorby, které vážně ohrožují jejich životy. Poslední nadějí pro těžce nemocného je dobrovolník, který se zapsal do Českého národního registru dárců dřeně a jehož transplantační znaky jsou zcela náhodně podobné znakům pacienta. Najít toho pravého dárce pro konkrétního pacienta je jako hledání jehly v kupce sena. Čím víc nás ale v registru bude, tím větší šanci dostanou všichni pacienti,“ upozorňuje MUDr. Pavel Jindra, vedoucí lékař Českého národního registru dárců dřeně a primář hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň.

„Když jsem se dozvěděl, že lidí, kteří mohou darovat život, není dostatek, nebylo co řešit. Sám jsem v registru už od svých sedmadvaceti let a řídím se heslem “Když můžeš pomoci, musíš!“. Spoustu lidí netuší, že registrace, ani darování kostní dřeně, tedy krvetvorných buněk nejsou vůbec náročné a není třeba se vůbec bát. Při registraci si pouze vatovou tyčinkou vytřete ústa, nebo vám odeberou 2-3 ml krve. Krvetvorné buňky lze pak darovat také separací z krve, což je něco jako darování plazmy,“ říká organizátor Koncertu pro život, novinář a moderátor Jan Tuna.

„Stále se nám nedaří najít vhodného dárce cca pro každého čtvrtého pacienta, nebo ho najdeme příliš pozdě a nemoc je rychlejší. Jediné, jak to můžeme změnit, je neustále rozšiřovat registr o mladé zdravé dobrovolníky ochotné v případě shody s pacientem darovat své krvetvorné buňky. Šance, že zrovna vy budete shodní s pacientem a budete reálně darovat, je bohužel pouze 1 %. Právě proto potřebujeme registr co největší,“ doplňuje jej Kláry Conková z Českého národního registru dárců dřeně.
Tina
(Martina )
pátek 24. 3. 2023 12:00
, Martina . 2023. V pondělí se bude v pražském Rock Café hrát pro život. Vychytané.cz. [Online] 24. 3. 2023. [Citace: 2. 6. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=14193. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/V-pondeli-se-bude-v-prazskem-Rock-Cafe-hrat-pro-zivot
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.126s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 44.200.145.223
Serverový čas: pátek 2. června 2023 17:56