Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Ondřej Vetchý převzal ve Zlíně Zlatý střevíček

ZLÍN - 61. ročník zlínského Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež je u svého konce. Celkem se v době jeho konání od 9. do 15. září v soutěžních kategoriích promítlo 125 filmů.
Přidat na Facebook
Z nich porota vybrala a ocenila ty nejlepší – Zlaté střevíčky získaly norský snímek Supersestry!, iránský Školní poklad, brazilský film Valentina a animovaný snímek Zvuky spoza lúky. Zvláštní cenou pak porota ocenila český animovaný film Myši patří do nebe. Letošním tématem festivalu byla Literatura ve filmu.

Sedm dní plných filmů i doprovodného programu, kterými ve druhé, podzimní části festivalu ožil celý Zlín, je pro tento rok minulostí. Zlín Film Festival zakončil ve středu 15. září slavnostní galavečer za přítomnosti kamer České televize. Zlaté střevíčky tady převzali tvůrci oceněných filmů.

„Mám velkou radost, že navzdory všem nástrahám osudu náš festival stále žije a hledá si nové cesty, jak se dostat ke svým divákům. A věřím, že tak jako film dokáže adaptovat velké literární předlohy, i my se dokážeme vždy adaptovat v nových podmínkách, i když to není lehké,“ vyzdvihl prezident festivalu Čestmír Vančura.

Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní film pro děti a současně i Cenu dětské poroty za nejlepší celovečerní film pro děti získal norský film Supersestry!, Zlatým střevíčkem byly také oceněny íránský snímek Školní poklad (nejlepší celovečerní film pro dospívající), brazilský film Valentina (nejlepší celovečerní film pro mládež) a český animovaný snímek Zvuky spoza lúky (nejlepší krátký animovaný film pro děti). Zvláštní uznání poroty bylo uděleno také českému animovanému filmu Myši patří do nebe.

Zlatý střevíček za mimořádný přínos českému filmu převzal herec Ondřej Vetchý. „Když se dozvíte, že vám někde chtějí dát cenu, je ten první pocit samozřejmě hezký. Jelikož se ale jedná o cenu za delší časový úsek, začnete hned přemýšlet o tom, proč byste ji měl získat zrovna vy a ne někdo jiný,“ reagoval Ondřej Vetchý a dodal: “ Navíc všechna ocenění mají hodnotu především v okamžik, kdy se to dozvíte a pak když cenu přebíráte. Myslím, že ten večer dává té ceně hlavní smysl. Zpětné vazby a reflexe si vždy velmi vážím, ale nijak je nepřeceňuji. Protože je to rozhodnutí subjektivní.“

Hollywoodský producent Bill Gerber převzal v rámci své návštěvy Cenu prezidenta festivalu. Do Zlína zavítala i řada dalších filmových osobností – režiséři Denisa Grimmová, Jan Bubeníček a Barbara Kronenberg, producent Petr Oukropec, Sarah Doignon, kulturní atašé a zástupkyně ředitele Francouzského institutu, herec Ivan Shvedoff i letošní Young Stars Veronika Divišová a Oskar Hes.

Herečky Anna Geislerová a Klára Issová odhalily své hvězdy na chodníku slávy na prostranství před Velkým kinem. Uvedení řady filmů se účastnily delegace tvůrců – například ke snímkům Sami, Joe a já, Přes hranici, Město, Spící město, Francisca, Spaceboy, Jak jsem chodil s Amber, Zoufalky nebo Malé baletky.

Na festival se akreditovalo 2 300 hostů. „Do kina na filmové projekce zavítalo kolem 11 tisíc diváků, doprovodný program přilákal do festivalových lokací podle našich odhadů na 70 tisíc zlínských i mimozlínských návštěvníků,“ přiblížila výkonná ředitelka Jarmila Záhorová.

„Těší nás, že si lidé našli cestu do kina, v kinosálech jsme přivítali i žáky 18 škol. Oproti minulému roku jsme naplnili i kapacitu všech filmových workshopů určených pro školní kolektivy,“ uvedla umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu Markéta Pášmová. „Kromě toho ale mají školy z celé České republiky možnost sledovat vybrané filmy online. Zapojilo se 43 převážně mimozlínských škol, ve kterých se uskutečnilo více než 180 online projekcí. Zhlédnout filmy online lze i po skončení festivalu až do 17. září.“

Tradiční součástí programu byla aukce Salonu filmových klapek. Letošní 24. ročník dosáhl rekordního výsledku. Za 125 umělecky ztvárněných klapek dali letos dražitelé celkem 2 752 tisíc Kč. Z výtěžku Nadační fond FILMTALENT ZLÍN podpoří 31 projektů mladých filmových tvůrců.

Zlín Film Festival byl také svědkem oslav 90 let od založení Barrandov Studia. Jejich součástí byl koncert Filmové melodie Ondřeje Soukupa nebo výstava unikátních kostýmů z filmů a pohádek.

Novinkou je od 61. ročníku spolupráce s charitativním partnerem, kterým je Patron dětí. Charitativní projekt Nadace Sirius chce návštěvníky Zlín Film Festivalu upozornit na příběhy dětí ze znevýhodněných rodin.

Poslední část Zlín Film Festivalu se odehraje od 24. do 26. září v podobě Mikulovských ozvěn. Organizátoři také oznámili termín, kdy by se měl uskutečnit 62. Zlín Film Festival – od 26. května do 1. června 2022.

Více na www.zlinfest.cz

Zdroj: Ing. Kateřina Martykánová
Tina
(Martina )
čtvrtek 16. 9. 2021 10:00
, Martina . 2021. Ondřej Vetchý převzal ve Zlíně Zlatý střevíček. Vychytané.cz. [Online] 16. 9. 2021. [Citace: 26. 11. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=13888. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Ondrej-Vetchy-prevzal-ve-Zline-Zlaty-strevicek
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.1s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 3.229.117.149
Serverový čas: sobota 26. listopadu 2022 23:13