Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

První díl Zlín Film Festivalu skončil, druhý startuje již za 99 dní

ZLÍN - Zlín Film Festival má za sebou první, jarní část. Vůbec poprvé využili organizátoři online platformu a pro živé vysílání i speciálně vybudované studio. Kromě oceněných filmů z minulého ročníku nabídl besedy, filmové workshopy, animované filmy, virtuální prohlídky a další zajímavé pořady.
Přidat na Facebook
Součástí bylo i vyhlášení Ceny TA ČR a Evropské ceny pro dětské filmy ECFA. Díky projektu „Česká animace letí do světa“ mohly vybrané filmy sledovat i děti v dalších sedmi zemích.

Od 28. května do 1. června se opět dočkali příznivci kvalitní světové kinematografie. V tradičním termínu Zlín Film Festivalu ale jeho organizátoři z epidemiologických důvodů zvolili netradiční formu a festival se téměř celý odehrál online. Příležitost ke zhlédnutí programu tak dostali diváci z celé České republiky. „Jejich zájem předčil naše očekávání. Dohromady u našich filmů a pořadů strávili diváci téměř 120 tisíc minut, což představuje přes 82 dnů,“ uvedla výkonná ředitelka ZFF Jarmila Záhorová. Zájem byl i o program pro školy, kterého se zúčastnilo 40 škol, z toho dvě třetiny byly mimo zlínské.

Historii i současnost filmu ve Zlíně připomněl celodenní stream hned úvodní den festivalu. Komponovaný pořad „Zlínský film žije aneb točíme už 85 let!“ dokázal, že Zlín je už zase filmovým městem. „Ve Zlíně se opravdu zase točí. Dá se říci, že máme velmi dobře našlápnuto a lidé v branži spolu kooperují,“ vyzdvihla umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová. „Náš region je schopný vytvořit příležitosti a podmínky pro filmaře. Navíc zlínské školy vychovávají studenty, jež jsou schopni a ochotni se na natáčení podílet. Máme pocit, že se Zlín už skutečně vrátil na mapu filmového průmyslu.“ Záznam tohoto i dalších neplacených pořadů z festivalového studia je i nadále k dispozici v archivu festivalové televize.

Pořad se vysílal ze studia, který organizační štáb festivalu vybudoval vlastními silami. Celý online festival pak odbavil na své, pro tyto účely vytvořené, platformě. „Na vysílání jsme spolupracovali i se studenty Ateliéru audiovize Univerzity Tomáše Bati a velmi oceňujeme jejich profesionální přístup a nasazení,“ dodala Jarmila Záhorová.

I přesto, že byl festival online, zavítala v jeho průběhu do Zlína celá řada významných hostů. Ať už to byl Petr Tichý, ředitel Barrandov Studia, které letos slaví 90 let od svého založení, ředitel Národního muzea Michal Lukeš, předseda Technologické agentury ČR Petr Kovalinka, účastníci živých besed, jako například komiksový recenzent Ondřej Král a zástupci fanoušků ze skupiny Potterfan, režiséři, producenti a další filmoví odborníci.

Neodmyslitelnou součástí festivalu je předávání cen. Ve Zlíně byly během jarní části festivalu vyhlášeny hned dvě. Filmovou cenu TA ČR spolu udělují Technologická agentura ČR a Zlín Film Festival. Za popularizaci vědy mezi mládeží se letos rozhodli ocenit Národní muzeum. Vyhlášeny byly i ceny ECFA určené nejlepším evropským dětským filmům. Oceněny byly litevský krátký film Matilda a náhradní hlava, francouzský dokument Zítřek je náš a celovečerní snímek Marona, který vznikl ve francouzsko-rumunsko-belgické koprodukci.

Kromě dětí v České republice měli možnost sledovat festivalové animované pásmo pod názvem „České animace letí do světa“ i desetitisíce dětí ve světě včetně znevýhodněných dětí v Indii. „Díky spolupráci se spřátelenými zahraničními filmovými festivaly a Českými centry v těchto zemích se mohly s českou animovanou tvorbou seznámit také v Japonsku, Jižní Koreji, Mexiku, Turecku, na Kubě a Ukrajině. Máme z toho radost, je to nebývalý projekt a skvělá reprezentace pro českou kinematografii,“ uvedl Čestmír Vančura a doplnil, že v době ukončení festivalu v ČR překročila sledovanost festivalového animovaného pásma v zahraničí hranici padesáti tisíc dětí.

„Právě jsem viděl animáčky ze zlínského festivalu. Jsou opravdu dobré a kreativní. Moc se mi líbí,“ potvrzuje v zaslaném videu devítiletý Rishit Goel z indické školy Shemrock v Mohali

Část festivalu se odehrála i na živo přímo ve Zlíně. Po loňském úspěchu připravili organizátoři v rámci festivalu autokino. To nabídlo tři filmové projekce, které byly vyprodány do posledního parkovacího místa. V OZC Zlaté jablko pak proběhla výstava výtvarných děl zrakově postižených dětí a mládeže z Mezinárodní výtvarné soutěže Radost tvořit a také expozice 24. Salonu filmových klapek. Tím ve Zlíně odstartovala Klapka tour, výstavu pak dále budou mít příležitost zhlédnout návštěvníci v Olomouci, Mladé Boleslavi a Brně. Poté se klapky vrátí do Zlína, kde se v rámci podzimní části festivalu uskuteční jejich dražba.

Druhá část 61. Zlín Film Festivalu se uskuteční od 9. do 15. září v obvyklém formátu, tedy s klasickými projekcemi soutěžních i dalších filmů a doprovodným programem korespondujícím s nosným tématem letošního ročníku, kterým je „Literatura ve filmu“.

Více na www.zlinfest.cz


Zdroj: Ing. Kateřina Martykánová
Tina
(Martina )
středa 2. 6. 2021 19:00
, Martina . 2021. První díl Zlín Film Festivalu skončil, druhý startuje již za 99 dní. Vychytané.cz. [Online] 2. 6. 2021. [Citace: 4. 12. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=13807. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Prvni-dil-Zlin-Film-Festivalu-skoncil,-druhy-startuje-jiz-za-99-dni
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Všechno nejlepší!!
Dnes slaví narozeniny člen redakce! Redakce Blahopřeje! ;) 
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.093s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 18.205.26.39
Serverový čas: pondělí 4. prosince 2023 21:03