Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Používáte počítač? 3 praktické tipy, jak ušetřit za elektřinu

ČR - Odeslání e-mailu s přílohou o velikosti 1 MB odpovídá zhruba hodinové spotřebě žárovky. Kromě využívání internetu zvyšuje nároky na množství elektrické energie při používání počítačů konkrétní vybavení i návyky, které lze poměrně snadno změnit.
Přidat na Facebook
Trávíte-li před monitorem velkou část dne, vyplatí se jim věnovat pozornost jak kvůli rodinnému rozpočtu, tak s ohledem na životní prostředí.

Statistiky uvádějí, že pokud by byl internet zemí, byl by třetím největším spotřebitelem elektřiny na světě hned za Čínou a Spojenými státy americkými. V současné době, kdy se vlivem protiepidemických opatření do online prostředí přesunula další část pracovních i volnočasových aktivit, stojí za to zamyslet se nad tím, jak i při této činnosti snížit spotřebu energie. Zajímavé postřehy a konkrétní rady shrnula do tří bodů Eduarda Hekšová, ředitelka nezávislé spotřebitelské organizace dTest.

1. Úspornější vybavení

O spotřebě rozhodujete už při výběru konkrétního modelu, zpravidla totiž roste s výkonností počítače. Zvyšují ji také připojené monitory s větší úhlopříčkou a reproduktory. K nejnáročnějším tak patří herní počítače, jejichž spotřeba může být až desetinásobně vyšší než u běžného notebooku. Až čtyřikrát více elektřiny než notebook může spotřebovat i kancelářský pevný počítač. Je-li to možné, pořiďte si úspornější vybavení, jakým jsou například zdroje s nejvyšší energetickou účinností 80 PLUS Platinum a procesory vyráběné nejnovější technologií (7nm). Ke snížení spotřeby pochopitelně přispívá vypínání počítače v pauzách mezi prací či hraním. Časté zapínání a vypínání však počítačům nesvědčí, kompromisem je tedy vypínání při odchodu z práce nebo přes noc.

2. Maily pod kontrolou

Právě efektivnější e-mailová korespondence skýtá řadu příležitostí pro snížení spotřeby energie. Se zajímavou kampaní přišel v loňském roce britský dodavatel energií OVO Energy. Vytipoval deset kategorií zbytečných e-mailů obsahujících pouze poděkování, přání hezkého večera či víkendu, pozdravy a podobně a během studie provedené v listopadu 2019 zjistil, že

se ve Velké Británii každý den odešle 64 miliónů zbytečných e-mailů. Pokud by každý dospělý Brit denně poslal o jeden e-mail méně, Velká Británie by ročně snížila své uhlíkové emise o 16 433 tun. To odpovídá více než 81 000 letů z Londýna do Madridu.

„Než odešlete e-mail, zkuste se zamyslet nad tím, jak ho napsat, tak aby si ze strany adresáta nevyžádal spoustu dalších zpráv kvůli upřesnění a doplnění informací. Do jednoho e-mailu spojte více témat, která s dotyčným řešíte. Zvažte také, kolika příjemcům v kopii musíte konkrétní sdělení směřovat. Přílohy nezapomínejte komprimovat a není-li nutná tisková kvalita fotografií, posílejte je v nízkém rozlišení,“ radí Eduarda Hekšová z dTestu.

Energeticky náročné není jen odesílání e-mailů, ale i jejich ponechání ve schránce. Ukládejte si tedy jen důležité zprávy, ostatní mažte. Archivované e-maily zařazujte do kategorií, snáze je pak najdete, čímž rovněž přispíváte ke snížení spotřeby energie.

3. Šetrné surfování

K plýtvání elektřinou vede i zbytečné, tedy například opakované, vyhledávání. Vyhnout se mu můžete promyšleným zadáváním dotazů. „Pomůže také přidání často navštěvovaných stránek do záložek nebo uložení získaných informací na disk počítače tak, abyste je měli po ruce a nemuseli je stále znovu vyhledávat,“ doporučuje Eduarda Hekšová.

Energeticky náročné jsou i stále populárnější aktivity jako zálohování v cloudu nebo streamování filmů, které vyžaduje připojení k internetu po celou dobu sledování.

„Na snižování spotřeby energií, které je jedním z prostředků v boji s energetickou chudobou, se zaměřuje i mezinárodní projekt STEP, kterého se dTest účastní společně s dalším spotřebitelskými organizacemi z členských států Evropské unie. Součástí projektu je poskytováno poradenství spotřebitelům postiženým energetickou chudobou,“ uzavírá Eduarda Hekšová. Více o projektu naleznete na www.stepenergy.eu/cs/



Zdroj: Insighters s.r.o
Ilustrační foto: Pixabay
Tina
(Martina )
pondělí 15. 2. 2021 08:00
, Martina . 2021. Používáte počítač? 3 praktické tipy, jak ušetřit za elektřinu. Vychytané.cz. [Online] 15. 2. 2021. [Citace: 2. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=13723. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Pouzivate-pocitac?-3-prakticke-tipy,-jak-usetrit-za-elektrinu
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.114s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 3.236.65.63
Serverový čas: pátek 2. prosince 2022 03:57