Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

IVAN KRAL a jeho Later Year

ČR - Ivan Kral zemřel po vážné nemoci na začátku letošního února, těsně před vydáním svého posledního studiového alba Smile. Nyní vychází CD box Later Years zahrnující tři jeho autorská alba z uplynulých let.
Přidat na Facebook
Komplet posledních alb Ivana Krale – Always (2014), Colors (2018) a Smile (2020) – připomíná hudební legendu s nezaměnitelným rukopisem. V jeho tvorbě převažovaly písně o lásce, partnerství a dalších mezilidských vztazích. Většinu jich napsal společně se svou textařkou a manželkou Cindy Hudson, která s ním na písních spolupracovala dvacet let. Sama vznik písní popisuje: „Ivanův postup byl následující – nejdřív nahrál melodii s kytarou nebo klavírem a následně ji vylepšoval. Potom mi řekl, o čem by chtěl, aby písnička byla – o lásce, zlomeném srdci, energii atd. Chodívala jsem do své kanceláře s tužkou a papírem a opakovaně tu melodii poslouchala. Obvykle jsem napsala nejdřív refrén, potom vystavěla příběh textu se slokami. Samozřejmě jsem přitom dbala i na rytmus, fonetiku a rýmy. Snažila jsem se vyhýbat určitým zvukům, které neměl rád, jako třeba ,th’. Někdy jsem ukončila verš samohláskou, a to se mu líbilo. Ivan potom zkoušel text zpívat, dokud nebyl spokojený se svým frázováním. Někdy jsme se ale zasmáli a řekli si: ,Kašleme na všechny ty technické věci a napíšeme to, jak to cítíme’.”

Skladatel, hudebník, zpěvák a producent Ivan Kral se zapsal do historie světového rocku především díky spolupráci s Patti Smith, Iggy Popem a Johnem Calem. Jeho skladby hráli například David Bowie a U2. Od roku 1966 žil v USA. V devadesátých letech se začal vracet do Čech, kde spolupracoval mj. se skupinami Lucie, Mňága a Žďorp, Alice, s Lenkou Dusilovou a Jiřím Suchým. Za svoje album Nostalgia získal cenu Akademie populární hudby a další si odnesl jako producent v letech 1995 a 1998. Za hudbu k filmu Kabriolet byl v roce 2001 nominován na Českého lva. Je autorem nespočtu hitů včetně např. skladby dvacetiletí Sen (Lucie). Vydání svého posledního alba Smile se už bohužel nedočkal.

Zdroj: WARNER MUSIC ČR
Tina
(Martina )
čtvrtek 10. 9. 2020 10:00
, Martina . 2020. IVAN KRAL a jeho Later Year. Vychytané.cz. [Online] 10. 9. 2020. [Citace: 9. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=13649. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/IVAN-KRAL-a-jeho-Later-Year
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.091s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 34.239.154.240
Serverový čas: pátek 9. prosince 2022 04:04