Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Vychází jazzově laděný autorský debut klavíristky Nikol Bókové

NIKOL BÓKOVÁ je vzděláním a zaměřením především klasická klavíristka.
Přidat na Facebook
Pravidelně spolupracuje s předními českými orchestrálními tělesy a již v devíti letech poprvé vystoupila jako sólistka s Janáčkovou filharmonií Ostrava, s níž dodnes spolupracuje. Nyní vychází na labelu Animal Music její první ryze autorské album s názvem INNER PLACE nahrané v klasické sestavě jazzového tria klavír-kontrabas-bicí, které čerpá z jazzu, klasické hudby a minimalismu a částečně i z populární hudby. Ke spolupráci si přizvala talentované hráče mladé jazzové generace, kontrabasistu MARTINA KOCIÁNA a bubeníka MICHAŁA WIERZGOŃE. „Před nedávnem jsem propadla zvuku klasického jazzového tria a zjistila jsem, že toto je směr, kterým se chci ubírat.

V Martinovi a Michałovi jsem nalezla partnery, kteří hned pochopili můj záměr a mým skladbám dávají svými zkušenostmi a jazzovými postupy nový rozměr.“ Nikol své skladby často zapisuje vlastním originálním způsobem s důrazem na harmonické funkce, významné melodické prvky a intervaly a neváže se jazzovými pravidly a schématy. „Své skladby považuji spíše za „písničky“, ve kterých mohu bezprostředně vyjádřit příběh. Oproti klasice to vnímám jako přímočařejší a v jistém smyslu jednodušší vyjádření svých emocí. A necítím potřebu zařazovat se do určitého žánru“, říká o své tvorbě autorka. Zkušenosti nasbírané interpretací klasické hudby, povětšinou 20. století, však nelze popřít, a to jak v kompozičním, tak interpretačním slova smyslu. Skladby Nikol Bókové jsou přesně vybroušenými formálně jednoduchými miniaturami, v nichž lze nalézt stopy harmonické a melodické rafinovanosti klasické klavírní literatury a rovněž její klasickou interpretací definovaný způsob hry, dokonalá technika a dynamika úhozu jsou ve světě jazzového klavíru unikátní. Album INNER PLACE vykazuje vysokou kompoziční i interpretační vyzrálost, aniž ztrácí cokoli z čerstvosti debutu vycházející z toho, že autorka jeho prostřednictvím objevuje nové světy. NIKOL BÓKOVÁ ve své autorské tvorbě svobodně a bez jakýchkoli předsudků překračuje hranice hudebních žánrů, fascinovaná možnostmi, které jí nabízí.

NIKOL BÓKOVÁ je známá především jako interpretka klasické hudby, jejíž repertoár sahá od baroka až k soudobé hudbě. V roce 2018 ukončila studia na JAMU v Brně, během nichž absolvovala také roční sti pendium na Akademii Karla Szymanowského v Katovicích. Již během studií se účastnila různých soutěží, workshopů a interpretačních dílen pod vedením světoznámých pianistů. Se svým klasickým repertoárem vystupovala v Německu, Dánsku, Polsku, Itálii a na Slovensku a v roce 2017 přednesla sólový recitál na festivalu Janáčkův Máj. Vítězství v mezinárodní klavírní soutěži Vítězslava Nováka v roce 2015, na níž interpretovala dílo Oskara Nedbala, ji inspirovalo k vydání historicky první kompletní nahrávky dosud téměř neznámého klavírního díla tohoto skladatele ve spolupráci s Českým rozhlasem. Pravidelně vystupuje s předními českými orchestry, v nadcházející sezóně bude spolupracovat mimo jiné s Brno Contemporary Orchestra.

MARTIN KOCIÁN a MICHAŁ WIERZGOŃ jsou členy kapely PURPLE IS THE COLOR, kterou v roce 2015 založili spolu s rakouský klavíristou Simonem Raabem a saxofonistou Štěpánem Flagarem. Čtveřice mladých hráčů působí především na rakouské hudební scéně, avšak úspěšně koncertuje po celé Evropě a v roce 2018 se stala vítězem Central European Jazz Competition. Kocián i Wierzgoń jsou také členy kapely OSTRICH QUARTET, která byla jako historicky první český soubor vybrána do finále European Jazz Competition 2015 konané v Rotterdamu, kde bubeník Michał Wierzgoń získal ocenění pro nejlepšího sólistu.

Album INNER PLACE vzniklo ve studiu Divadla na Orlí v Brně ve spolupráci se zvukovým mistrem Janem Košuličem. Obal alba je dílem grafika Jonatana Kuny ze Studia Najbrt a fotografa Jana Valy. Album je ve fyzické i digitální distribuci společnosti SUPRAPHON a je též k dispozici na CD, mp3 a wav v e-shopu na stránkách ANIMAL MUSIC.

Dodala: Sára Foitová
Missquire
(Michaela Chovancová)
středa 10. 7. 2019 08:00
Chovancová, Michaela. 2019. Vychází jazzově laděný autorský debut klavíristky Nikol Bókové. Vychytané.cz. [Online] 10. 7. 2019. [Citace: 29. 11. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=13161. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Vychazi-jazzove-ladeny-autorsky-debut-klaviristky-Nikol-Bokove
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.068s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 100.24.118.144
Serverový čas: úterý 29. listopadu 2022 19:16