Americké rockery Godsmack podpoří při české premiéře ve Velkém sále Lucerny crossoverová legenda The.Switch. Ti spoluvytváří naši rockovou scénu od roku 1996, tedy jen o rok méně, než američtí Godsmack tu zámořskou. „Vznikli jsme krátce před přelomem tisíciletí. Celá ta US nu-metal vlna v čele s Korn, Limp Bizkit , ale i Godsmack, Disturbed, Sevendust atd. nás spláchla jak tsunami. Byl to zejména nový sound, který do té doby v metalových žánrech neměl obdoby. Na hudbu The.Switch to mělo okamžitý dopad,“ vysvětluje kytarista The.Switch Michal Novák. Ostatně americké hudební scéně kapela přičuchla i během nahrávání posledního eponymního alba před třemi lety v prestižním Robert Lang Studios v Seattlu. „Zpráva, že si nás Godsmack vybrali jako předkapelu, v nás vyvolala pocity nostalgie, respektu a pokory k jedněm ze zásadních titánů celé té éry. Éry, která pro mnoho z nás trvá už bezmála 20 let. Bude pro každého z nás dalším z životních zážitků sdílet s hrdiny našeho dospívání jedno podium!” dodává Michal.
Koncert Godsmack v čele se zpěvákem a kytaristou Sullym Ernou se uskuteční o den dříve, než bylo původně plánováno, tedy 10. června 2019. Pořadatelé se po dohodě s umělcem rozhodli přesunout koncert z 11. června a vyjít tak vstříc žádostem fanoušků tvrdších žánrů, kteří se ve stejném čase chystají na koncert Slipknot.
The.Switch získali za 23 let své existence mnohá ocenění, vystoupili jako headliner festivalů nebo jako support velkých zahraničních hvězd Karnivool, KoRn, Skindred, Disturbed, Anthrax, Aiden a dalších. Natočili 9 úspěšných studiových nahrávek a nadchli zástupy příznivců i kritiků. Kapela je pověstná zejména svými českými texty, které od dekadentní abstrakce autora Jana Jareše postupně přešly do konkrétnější, mnohdy však ještě emotivnější podoby současného textaře básníka Tomáše Tajchnera. Koncem roku 2016 vydala k dvacátému výročí existence eponymní album The.Switch, které vzniklo v americkém Seattlu v Robert Lang Studios, kde v minulosti nahrávaly kapely jako Nirvana, Linkin Park, Foo Fighters, R.E.M. nebo Alice in Chains. V USA vznikl také dokument The.Faith a videoklip ke skladbě "Kam vedou naše kroky" Kapela minulý týden uzavřela úspěšné klubové turné po České republice.
Bostonští Godsmack jsou jednou z mála důležitých amerických tvrdých kapel, které Českou republiku zatím míjely. Stylově se pohybují ve vodách nu-metalu, hard rocku, post-grunge a heavy metalu, v jejich směřování lze nalézt volnou inspiraci takovými jmény, jako jsou Alice In Chains nebo Metallica, ale také Black Sabbath, Aerosmith, Led Zeppelin či Rush. Sully Erna spolu s kytaristou Tonym Rombolou, basistou Robbiem Merillem a bubeníkem Shannonem Larkinem mají na kontě sedm studiových alb, desítky songů v top ten amerických žebříčků a přes 20 milionů prodaných nosičů. Pro jejich tvorbu je zejména v poslední době typická hravost a nadhled, s jakou míchají hudební styly. V rozhovoru pro Forbes Sully Erna říká: „Dostali jsme se do fáze, kdy už se chceme muzikou hlavně bavit. Udělali jsme dost práce a víme, co nás ještě čeká. Ale je to jen rock and roll a není důvod být stále nahněvaný rebel a brát všechno vážně.“
Ikonická americká legenda Godsmack vystoupí 10. června 2019 ve Velkém sále pražské Lucerny představí nejen novinky z posledního alba, ale zabrousí i do vlastní bohaté a úspěšné historie. Předprodej vstupenek v ceně 900 Kč probíhá v sítích Ticketmaster a Ticketportal. Koncert přináší Charmenko CZ.
Godsmack vznikli v roce 1995 v Lawrence, asi osmdesátitisícovém městě v americkém státě Massachusetts. Sully Erna se tehdy rozhodl, že po dlouhé kariéře bubeníka, která začala v jeho třech letech, přejde do přední linie pódia a začne se realizovat jako zpěvák, autor a kytarista. V roce 1998 podepsali kontrakt s labelem Universal a zaznamenali první úspěch s eponymním albem, které dosáhlo třímilionového prodeje. V letech 1999 a 2000 zaujali na Ozzfestu a s druhým albem Awake se dočkali i nominace na Grammy v kategorii Best Rock Instrumental Performance za song Vampires. Úspěšná cesta pokračovala dále singlem I Stand Alone, kterému dopomohly k úspěchu také ohlasy kolem filmu The Scorpion King, a který má dnes na YouTube 125 miliónů zhlédnutí.
Dalšími milníky bylo album Faceless produkované spolupracovníkem Petera Gabriela či Tool Davidem Botrillem, či plně akustické Other Side z roku 2004. Album IV vzniklo ve spolupráci s producentem Andym Johnsem, který stál za zásadní deskou rockové historie Led Zeppelin IV, a rozšířilo dále zvukovou paletu spojenou se Sully Ernou a Godsmack. Album Good Times Bad Times vyšlo jako kompilace k 10 letům kapely a v úspěšném tažení rockovým světem kapela pokračovala i nadále na albech Oracle (2010), 1000hp (2014) i posledním loňským When Legends Rise.