Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Do Česka poprvé zavítá nobelista Mario Vargas Llosa

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha si jako čestného hosta 25. ročníku vybral Latinskou Ameriku. Od 9. do 12. května 2019 tak na výstavišti vHolešovicích přiblíží českým čtenářům zevrubně pestrost literárního regionu. Do Prahy při té příležitosti zavítá řada latinskoamerických autorů.
Přidat na Facebook
Největší hvězdou bude bezesporu génius hovořící mnoha literárními hlasy, nobelista Mario Vargas Llosa. Do Česka přijede poprvé právě na pozvání Světa knihy Praha. Osobně svou tvorbu představí také Bernardo Carvalho, Rodrigo Fresán, Álvaro Enrigue, David Ungerči Mariana Enríquezová a další významní latinskoameričtí spisovatelé a hosté.

Ve Španělsku žijící peruánský spisovatel, politik, novinář a esejista Mario Vargas Llosa patří k nejvýznačnějším současným autorům nejen v latinskoamerickém regionu. V roce 2010 obdržel Nobelovu cenu za literaturu. Udělena mu byla za „kartografii struktur moci a za pronikavé obrazy jednotlivcova vzdoru, revolty a jeho porážky“. „Více než patnáct let se snaží různí organizátoři či instituce v České republice pozvat nobelistu a světovou literární hvězdu, kterou je Mario Vargas Llosa. Vždy odmítl. O to větší máme radost, že souhlasil s naším pozváním a do Prahy v květnu přijede,“ upozorňuje na jedinečnost tohoto hosta dramaturg programu Guillaume Basset. „Domnívám se, že jeho návštěva dokládá, jak stoupá renomé literárního festivalu i veletrhu Svět knihy Praha," dodává.

Dnes dvaaosmdesátiletý Mario Vargas Llosa se narodil v Peru, kde také na Národní univerzitě San Marcos vystudoval literaturu a práva. Už v šestnácti letech přispíval jako amatérský novinář do místních periodik a v roce 1957 začal také publikovat první povídky. Studijní stipendium ho zavedlo do Madridu, kde vsoučasnosti žije, od začátku devadesátých let má španělské občanství. Pobýval ale i v dalších evropských zemích –působil v Paříži či Londýně, kde přednášel na předních univerzitách a zároveň se živil jako spisovatel.

Úspěch zaznamenal už jeho první román Město a psi ( La ciudad y los perros) z roku 1963. Za „monumentální dílo“ je pak považována jeho třetí kniha Conversación en La Catedral. Do Llosovy tvorby se promítá také jeho politická angažovanost – v roce 1990 se dokonce ucházel o prezidentský úřad – znatelná je například v politickém thrilleru z roku 2000 Kozlova slavnost (La fiesta del Chivo).

Jako spisovatel se ale Llosa drží v nejvyšších patrech, jak se díky překladům mnoha jeho knih mohli přesvědčit i čeští čtenáři. U příležitosti veletrhu Svět knihy Praha 2019 vydává navíc Argo romány Chvála macechy (Elogio de la madrastra) a Pětinároží (Cinco esquinas), první z textů v překladu Jana Hlouška, druhý Anežky Charvátové.

Vedle Maria Vargase Llosy budou mít návštěvníci Světa knihy příležitost poznat i další zajímavé literáty Latinské Ameriky. Do Prahy zamíří ze všech tří amerických kontinentů. „Na stánku čestného hosta bude možnost se blíže seznámit s literaturou Argentiny, Chile, Dominikánské republiky, Mexika, Peru a portugalsky mluvící, rozlohou největší země oblasti – Brazílie. Další země budou zastoupeny jednotlivou knižní produkcí či návštěvou autorů...,“ upřesnil ředitel Světa knihy Praha Radovan Auer.

Zdroj: Michalea Dostálová
Tina
(Martina )
středa 27. 2. 2019 08:00
, Martina . 2019. Do Česka poprvé zavítá nobelista Mario Vargas Llosa. Vychytané.cz. [Online] 27. 2. 2019. [Citace: 28. 11. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=12838. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Do-Ceska-poprve-zavita-nobelista-Mario-Vargas-Llosa
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.095s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 34.239.154.240
Serverový čas: pondělí 28. listopadu 2022 02:06