Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

William Basinski přiváží do Prahy svůj ambient rozpadu

Doprovodí ho projekt New Rome.
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Music Infinity: William Basinski
čtvrtek 25. října 2018 19:30
(konec +- pátek 26. října 2018 02:30)
Palác Akropolis
Praha (CZ)
Skladatel William Basinski, který vystoupí 25. září v Paláci Akropolis, patří mezi největší hvězdy ambientní minimalistické hudby. Ve svých melancholických kompozicích využívá manipulací s páskami či staré rozbité syntezátory a ve své hudbě zachycuje ulpívání času či rozpadání vzpomínek. Proslavil se kolekcí The Disintegration Loops, v Praze Basinski nabídne svůj zcela nový program On Time Out of Time, který využívá záznamy vesmírných signálů. Na večírku v rámci série Music Infinity se představí i polský ambientní hudebník Tomasz Bednarczyk vystupující pod jménem New Rome.

Zvuky rozpadajících se pásek, špatně fungujících přehrávačů, rozbitých syntezátorů, smyčky šumů a chyb, to jsou hlavní „nástroje“ amerického skladatele a hudebníka Williama Basinského. Ve své hudbě objevuje kouzlo analogových záznamů plných nedokonalostí, jež ve světě digitálního chladu evokují dynamiku života i jeho melancholii. Hudbu tvoří od osmdesátých let, kdy se pohybuje na newyorské scéně, proslavil se nicméně až na začátku našeho tisíciletí nahrávkou The Disintegration Loops, která zachytila úzkost Ameriky po teroristických útocích z roku 2001. V Praze se jedna ze zásadních postav současného ambientu objeví 25. září vůbec poprvé.

Na začátku byla krabice starých pásek, kterou William Basinski našel ve sklepě svého domu. Pocházely ze začátku osmdesátých let, z doby kdy komponoval svoji první desku Shortwave, která vyšla ale až v roce 1998 u Raster-Noton. Když se pásky pokusil digitalizovat, začaly se mu doslova rozpadat před očima a záznam mizel s každým dalším přehráním. Basinski se rozhodl tento proces zachytit ve skladbách, v nichž se motivy ze smyček pomalu noří do šumu. Když výsledek poprvé pouštěl svým přátelům na balkoně svého bytu v Brooklynu 11. září 2001, naskytla se jim hrůzná podívaná kouřové apokalypsy padajících Dvojčat, jež je vyfocená na obalu nahrávky. The Disintegration Loops popsali novináři jako „nejsmutnější hudbu na světě“ a po svém vydání v roce 2002 se okamžitě zařadily mezi klasické nahrávky ambientní hudby.

Basinski má za sebou přes dvacet alb, nespočet uměleckých instalací či soundtracků k avantgardním filmům. Napsal například také hudbu k opeře The Life and Death of Marina Abramovic. Do Prahy přijíždí s aktuálním albem On Time Out of Time, na němž využil záznamy zbytkových gravitačních vln, které dorazily k naší planetě po více než miliardu let dlouhém putování. Výsledkem jsou mohutné sonické kaskády vtažené do improvizací, v nichž Basinski využívá syntezátory a smyčky. Dronové vzkazy z kosmických dálav zapadají do jeho uměleckého tématu rozpadu a mizení času.

Druhým hostem Music Infinity bude polský skladatel Tomasz Bednarczyk známý poslední roky jako New Rome. Na polské ambientní scéně se pohybuje od poloviny minulé dekády, kdy na albech Let's Make Better Mistakes Tomorrow nebo Painting Sky Together míchal pastorální melodie s field recordings. Jeho kompozice připomínají žánrové dekonstrukce Tima Heckera, zároveň jsou zasazené do zvukové tradice východní Evropy. Výrazný úspěch zaznamenal také projekt Venter, v němž tvořil jednu polovinu a poslední roky vydává pod jménem New Rome. Jeho desky najdeme v katalozích značek 12k, Room40 a Instant Classic a 25. září si v Paláci Akropolis po boku Williama Basinského odbude Tomasz Bednarczyk alias New Rome svou českou premiéru.

www.mmlxii.com
http://soundcloud.com/somewhere_nowhere

Dodala: Eva Kociánová
Missquire
(Michaela Chovancová)
středa 17. 10. 2018 08:00
Chovancová, Michaela. 2018. William Basinski přiváží do Prahy svůj ambient rozpadu. Vychytané.cz. [Online] 17. 10. 2018. [Citace: 26. 11. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=12562. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/William-Basinski-privazi-do-Prahy-svuj-ambient-rozpadu
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.091s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 3.229.117.149
Serverový čas: sobota 26. listopadu 2022 20:05