Reklama. Chcete ji také?
Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!
Reklama. Chcete ji také?

FILM: SWEET COUNTRY

Australský film s hvězdným obsazením, 6 vítězství a 10 nominací z prestižních filmových festivalů! v kinech od 2. srpna 2018.
Přidat na Facebook
Sweet Country se odehrává v pustém vnitrozemí Alice Springs v Severním teritoriu.
Traumatizovaný veterán z 1. světové války Harry March (Ewen Leslie) požádá rančera Micka Kennedyho (Thomas M. Wright) o zapůjčení domorodých dělníků na výpomoc, Kennedy vyšle svého čeledína Archieho (Gibson John) a chlapce Philomaca (Tremayne Doolan/Trevon Doolan).

Po jejich příjezdu na Harryho ranč, Harry Philomaca okamžitě spoutá okovy. V noci se Philomac vyprostí a uteče. Dostane se na sousední ranč Black Hill, kde jsou pouze domorodý hlavní čeledín Sam Kelly (Hamilton Morris) a jeho těhotná manželka Lizzie (Natassia Gorey-Furber), protože jejich šéf Fred Smith (Sam Neill) odjel do města.
Philomacovi byl v patách Harry na koni. Přijíždí na Black Hill, rozzuřeně vtrhne na statek a žádá o vydání chlapce. Harry řve a hrozí puškou. Když začne pálit po Samovi Kellym, Sam Harryho v sebeobraně zabije.
V obavách o vlasní bezpečnost se Sam a Lizzie okamžitě vydávají na útěk. V patách mají skupinu ozbrojených pronásledovatelů, kteří je honí pustinou a pouštní krajinou.
Sam se nakonec – v obavách o zdraví své těhotné manželky – rozhodne vzdát a podrobit se soudnímu řízení týkajícího se zabití v sebeobraně. V soudní síní se před soudcem Taylorem (Matt Day) vyjeví pravda o Samových činech – a Sam je z důvodu sebeobrany osvobozen. Spravedlnosti bylo učiněno zadost.
Fred, Sam, Lizzie a Lucy (Shanika Cole) se vydávají na cestu domů, ale brzy poté, co odjedou z města, se ozve výstřel…


Sweet Country je strhující filmová a zvuková vize, odehrávající se v poušti nádherného MacDonnellova pohoří v oblasti Alice Spings ve střední Austrálii, v režii laureáta ceny Camera d’Or Cannes 2009 Warwicka Thorntona, který do hlavních rolí obsadil Sama Neilla, Bryana Browna, Ewena Leslieho, Thomase M. Wrighta, Natassiu Gorey- Furber, Anni Finsterer a Matta Daye. Film však také představuje také nové tváře Hamiltona Morrise, Gibsona Johna, Tremayne Doolana a Trevona Doolana.
Natáčení probíhalo koncem roku 2016 podle scénáře Stevena McGregora, v produkci Greer Simpkin and Davida Jowseyho za společnost Bunya Productions a koproducenta Davida Trantera.


Režijní explikace – Warwick Thornton

Sweet Country je dobový western odehrávající se ve střední Austrálii. Je v něm vše, co k žánru patří - hranice, konfiskace půdy, podřízení a porobení obyvatel i monumentální záběry krajiny.
Je inspirován skutečnými událostmi. Na začátku mi ho popsal scenárista David Tranter, který ho znal z dědečkova vyprávění.
Reálný příběh domorodého muže jménem Wilaberta Jack, který byl ve 20. letech minulého století zatčen a souzen za vraždu bělocha v australském vnitrozemí. Nakonec ho uznali nevinným z důvodu sebeobrany. V politickém klimatu té doby však nebyl rozsudek bílou veřejností přijat a Wilaberta Jack se nakonec stal obětí lynčování.
Wilaberta Jack je v našem filmu Sam, který se stal samostatnou postavou s vlastním příběhem. Zatímco Sam posouvá děj dopředu a je naším protagonistou, příběh zasáhne také postava Philomaca.
Philomac je čtrnáctiletý domorodý chlapec, který žije na dobytčím ranči a jeho dospívání spadá do doby sociálních bouří a kulturního boje v hraniční oblasti australského vnitrozemí ve 20. letech minulého století.
Sweet Country se natáčela v MacDonnellově pohoří. Strhující krajina, kde jsem vyrostl, hraje velmi důležitou roli zejména ve scénách dokreslujících pronásledování Sama a Lizzie.
Využívá ohromný otevřený prostor pouště a jejího ticha ke zdůraznění příběhu hrdinů a jejich strádání. Vzájemná komunikace domorodců odráží autentičnost místní kultury - využívá pohledů, gest rukou a toto porozumění mezi nimi tak vyniká lépe, než v dialogu.
Britská vláda tehdy násilím zabrala půdu původních obyvatel, kteří však stále dodržují hlubokou a komplexní spleť pradávných domorodých zákonů, zvyků a života.
Příběh se odehrává v roce 1929 na hraniční základně, kde do sebe narážejí dva odlišné kulturní světy. Jde o místo, kde se střetávají domorodci a přistěhovalci jako dvě tektonické desky. Jde o střet kultur, světonázorů a ducha, který přetrvává dodnes, od doby kdy se první kolonizátoři vylodili v Austrálii.
Klíčové otázky, na které upozorňujeme ve filmu, se zřídka dostávají do povědomí široké veřejnosti. David Tranter a Steven McGregor napsali autentický příběh světa, který je stejně tak brutální, jako procítěný.
Mým cílem bylo využít přístupnost žánru westernu, abych divákům umožnil vstoupit do příběhu, nechat se vtáhnout do tohoto světa a prožít výzvy, kterým čelili okupovaní lidé.
Chtěl bych prolomit kulturní hranice mezi námi a všechny nás spojit.Producentská explikace – Greer Simpkin a David Jowsey

Filmy Warwicka Thorntona určují jasnou pozici tohoto jedinečného tvůrce v australské kinematografii. Jeho vynikající snímek Samson a Dalila získal prestižní cenu Camera d’Or na festivalu v Cannes v roce 2009, jeho krátké filmy byly vybrány na řadu mezinárodních festivalů A-kategorie. Nana i Greenbush byly v premiéře uvedeny na MFF v Berlíně, kde Nana vyhrála Křišťálového medvěda za Nejlepší krátkometrážní film.
Každý Warwickův film nabízí silnou osobní vizi. Warwick Thornton je především režisérem, ale je také oceňovaným kameramanem. Film Sweet Country natočil společně se svým synem Dylanem Riverem.
Jde o dobový western a thriller o pronásledování, naplňující jedinečnou a uměleckou Thortonovu vizi. Warwick využívá klasické westernové ikonografie, jak je zřejmé z kostýmů, lokací i výpravy. Přitom však ale do filmu vnáší svůj vlastní, jedineční styl snímání a komponování.
Filmový casting skvěle kombinuje australské herecké hvězdy a debutující místní herce z Alice Springs. Díky tomu příběh i jeho svět získává silný dojem autentičnosti.
Je zde Sam Neill jako pobožný dobrodinec "Fred Smith", Bryan Brown jako místní drsný policejní seržant "Fletcher", Ewen Leslie jako traumatizovaný veterán 1. světové války "Harry March" a Thomas M. Wright jako sobecký a narcistní "Kennedy". Všichni podávají výjimečné herecké výkony.

V ničem nezaostávají ani herecké výkony místních domorodých herců z Alice Springs. Většina z nich pochází z kmene "Arrente". Hamilton Morris hraje "Sama Kellyho", jednu z hlavních rolí filmu. Hamilton již účinkoval v televizním seriálu "8MMM", který se také točil v Alice Springs. Úlohu chlapce Philomaca ztvárnila třináctiletá jednovaječná dvojčata Tremayne a Trevon Doolan. Pro ně to byla první zkušenost před kamerou a společně úžasně zobrazili dospívání zranitelného Philomaca v rychle se proměňujícím světě.
Fiktivní městečko "Henry" je umístěno v usedlosti Ooramina, zhruba 30 kilometrů od města Alice Springs. Ooramina se může pochlubit několika dobovými budovami, které byly postaveny jako kulisy pro předchozí natáčení, které nikdy neproběhlo. Architekt filmu Tony Cronin dokázal rozšířit a upravit tyto existující budovy, a také přistavět další, a tak vzniklo dobové městečko Henry.
První Evropané, kteří se přijeli usadit ve střední Austrálii, byli především misionáři a kazatelé. Ve Sweet Country je to postava "Freda Smithe" (Sam Neill), která zastupuje toto náboženské působení na domorodé obyvatele.
Fred je dobrý člověk, přesvědčen, že "před Bohem jsme si všichni rovni," a chová se ke svým domorodým dělníkům slušně. Sledujeme Freda, jak zanechá ranč na starost svému vrchnímu čeledínovi "Samovi Kellymu" (Hamilton Morris) a vydá se do pohraničního městečka Henry, aby dohlížel na stavbu nového kostela. Nakonec se ale dozvíme, že Fredovy dobré pohnutky nic neznamenají a jeho víra nemůže "spasit" Sama.
Sweet Country nepoužívá filmovou hudbu. Režisér Warwick Thornton se rozhodl hudbu ve filmu nemít a místo toho chtěl vytvořit zvukový prostor pouště, aby diváci mohli procítit a poslechnout si pouštní vítr, zvuky ptáků a hmyzu.
Sweet Country je struhující, komplexní a vrstevnaté dílo, které fantasticky funguje jako akční thriller o pronásledování, ale je i zároveň sondou do násilí a bigotnosti naší země a její historie.
Sweet Country přináší příběh černobílého konfliktu na hranicích, převrací své ústřední téma spravedlnosti vzhůru nohama a zároveň překvapuje i dojímá své publikum.Sweet Country má na seznamu celkem 6 vítězství a 10 nominací z prestižních filmových festivalů.
Dodala: Johana Turner
Tina
(Martina )
pátek 8. 6. 2018 08:00
, Martina . 2018. FILM: SWEET COUNTRY. Vychytané.cz. [Online] 8. 6. 2018. [Citace: 4. 7. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=12281. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/FILM:-SWEET-COUNTRY
Reklama. Chcete ji také?
Reklama. Chcete ji také?
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.079s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 3.238.24.209
Serverový čas: pondělí 4. července 2022 05:01