Reklama. Chcete ji také?
Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!
Reklama. Chcete ji také?

Festival Ibérica 2018

Nejen Španělsko, nejen flamenko. Festival Ibérica roztančí a provoní Brno. Zamíří také do Prahy.
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Ibérica 2018
středa 27. června 2018 17:00
(konec +- středa 27. června 2018 21:00)
Brno
Brno (CZ)
Festival iberoamerické kultury Ibérica na přelomu června a července přiveze do Brna atmosféru Pyrenejského ostrova i Latinské a Jižní Ameriky. Od 27. června do 1. července nabídne spontánní fiestu s hudbou, tancem a pochutinami na Staré radnici, oblíbené tvůrčí dílny či filmovou přehlídku. Letošní Ibériku zahájí koncert kytarového dua Cortés & Gallardo v aule JAMU.

José María Gallardo reprezentuje svět klasické kytary a Miguel Angel Cortés naopak přichází z prostředí flamenkové dynastie Los Cortés. Brilantní technika a strhující andaluský feeling řadí toto kytarové duo mezi nejlepší na světě. "José María Gallardo byl uměleckým poradcem Paca de Lucíi při jeho legendárním nastudování Rodrigova koncertu Aranjuez a sám Paco de Lucía se o něm obdivně vyjádřil, když řekl, že kdyby měl být klasickým kytaristou, chtěl by být José María Gallardo," přibližuje umělecký ředitel festivalu Petr Vít.


Největší hvězdy 15. ročníku se pak představí při galakoncertu pod širým nebem na nádvoří Špilberku, který se uskuteční 29. června. Publikum se může těšit na dva koncerty fenomenálních umělců. Sergio de Lope patří bezesporu k nejlepším flamenkovým flétnistům a jeho kapela složená z virtuózních hráčů bude mít mezi sebou i skvělou flamenkovou tanečnici Gemu Moneo. Vycházející hvězda kytarového nebe Paco León dokázal i přes své mládí nadchnout publikum v mnoha zemích svojí spontánní a brilantní hrou. V Brně zahraje se svým triem a stejně jako v případě Sergia de Lopeho se bude jednat o českou premiéru. Podrobný program a vstupenky na galakoncert jsou k dispozici na webu iberica.cz, vstupenky lze zakoupit také v síti Ticketportal a v tradičních předprodejích.


Sergio de Lope loni potvrdil pozici jednoho z nejlepších flamenkových flétnistů současnosti i nejvyšším oceněním, které získal v nejprestižnější flamenkové soutěži Festival de las Minas en la Unión. "Sergio de Lope je hráčem se strhujícím flamenkovým feelingem, pod nímž pulsuje bezchybný compás, jenž je alfou a omegou samotného flamenka. Spolupracoval s celou plejádou špičkových flamenkových umělců a vystupoval na významných festivalech v mnoha zemích," říká Vít. Mladý Andalusan byl navíc vybrán jako jeden z reprezentantů středomořské hudby do projektu Medinea, jehož hlavním organizátorem je legendární Berklee School of Music. Sergio de Lope zahraje na Ibérice hned dvakrát. Po zmíněném galakoncertu na brněnském Špilberku se 30. 6. představí v instrumentální podobě se svým kvartetem v pražském Jazzdocku.K festivalu Ibérica kromě koncertů neodmyslitelně patří mistrovské workshopy a tvůrčí dílny. "Je nám potěšením, že se role lektora stejně jako v předchozích letech ujme i hlavní hvězda galavečera. Kurz Sergia de Lopeho bude samozřejmě určen pro pokročilé, ale v nabídce nechybí ani kurzy pro začátečníky, a to jak taneční, tak hudební," říká koordinátorka tvůrčích dílen Maria Cristina Roa. Nabídka tvůrčích dílen, které se uskuteční v SVČ Lužánky uprostřed největšího brněnského parku, zahrnuje lekce flamenka, latino dance, tanga či bachaty. Muzikanti si přijdou na své při lekcích hry na cajón, flamenkovou kytaru či ikonické kastaněty. Kurzy povedou oblíbení lektoři z předchozích ročníků jako Alvaro Vargas, Virginia Delgado, Blanca Perdiguer, Dario Piga, Zulay Fonseca nebo David Pérez.


Doprovodný program nabídne gastronomickou přehlídku na Staré radnici doplněnou hudebními a tanečními vystoupeními. Chybět nebude ani projekce španělské a iberoamerické kinematografie v TIC Brno na Radnické ulici, kde pořadatelé promítnou například kultovní film Flamenco Carlose Saury nebo historický snímek Padající hvězda od Luise Miňarra. Zájemci o jihoamerickou kulturu se mohou těšit na přednášku etnologa a spisovatele Mnislava Zeleného-Atapany na téma výchovy dětí u indiánů Amazonie. Festival láká také na výstavu kolumbijského výtvarníka Zamo Tamaye. "Výstavu Zamo Tamaye v Galeryji 9 na Lidické ulici zahájí sám autor action paintingem. Můžeme se těšit na tvorbu vpravdě všestranného umělce, jenž se vyjadřuje nejen v rovině výtvarné, často ovlivněné komiksem, ale je rovněž básníkem a pohotovým hudebním a vizuálním improvizátorem," zve Vít.

Festival Ibérica je nejvýznamnější akcí svého druhu v Česku a za dobu své historie představil domácímu publiku elitu flamenka v čele s Gerardo Núñezem, Carmen Cortés, Albou Heredií, Arcángelem, Albou Molinou, Jorgem Pardo, Marií Serrano, Patricií Guerrero a mnoha dalšími.PROGRAM IBÉRICA 2018

27. 6.
Brno, Aula JAMU 19:30
Cortés & Gallardo – koncert španělského kytarového dua

28. 6.
Brno, Stará radnice 11:00 – 21:00
Fiesta Gastronómica – iberoamerická kuchyně, hudba a tanec

29. 6.
Brno, Špilberk 20:00
Flamenkový galakoncert Ibérica: Sergio de Lope, Paco León, Gema Moneo a další

30. 6.
Praha, Jazzdock 19:00
Ibérica v Praze – Sergio de Lope cuarteto

Doprovodný program:

27. 6.
Brno, Galeryje 9 (Lidická 9)
Zamo Tamay – vernisáž výstavy kolumbijského výtvarníka 17:00

27. 6. – 1. 7.
Brno, TIC Brno (Radnická 4)
Přehlídka španělských a latinskoamerických filmů 20:00

28. 6.
Brno, Stará radnice 17:00
Vyhlášení vítězů výtvarné soutěže Ibérica Creativa

Brno, Stará radnice 19:00
Mnislav Zelený Atapana – Výchova dětí u indiánů Amazonie

29. 6.
Brno, Špilberk 18:00
Fiesta Gastronómica na Špilberku

Brno, SVČ Lužánky 13:00 – 19:00
Mistrovské workshopy

30. 6. – 1. 7.
Brno, SVČ Lužánky 9:00-21:00
Tvůrčí dílny Ibérica (flamenkový tanec, kytara, perkuse, bachata, tango)

1. 7.
Brno, SVČ Lužánky 17:30
Závěrečná fiestaHISTORIE FESTIVALU IBÉRICA
Za dobu svého trvání se stala Ibérica významnou kulturní akcí, která dávno překročila rámec regionu a vytvořila unikátní prostor pro setkávání španělských, latinskoamerických, českých a slovenských umělců. Festival se těší konstantně vzrůstající popularitě – na minulý ročník zavítal rekordní počet návštěvníků – úctyhodných 4500. Ibérica se stala významnou kulturní akcí, která patří k největším festivalům svého druhu v celém středoevropském prostoru.

Začátky festivalu Ibérica jsou téměř filmové. Prvotním impulsem bylo setkání dvou bratranců – Jiřího Pištěláka a kytaristy Petra Víta, žijícího v té době v Andalusii. Právě v jejich hlavách se zrodila myšlenka uspořádat jedinečný festival iberoamerické kultury, pro který si vybrali Boskovice jako místo s bohatou kulturní historií a neopakovatelnou atmosférou. Neméně důležité bylo setkání s rodinou Mensdorff-Pouilly, s jejíž podporou se podařilo uspořádat první úspěšný ročník festivalu. Boskovice tak poskytovaly celých jedenáct let své prostory s neopakovatelnou atmosférou nejen pro pořádání koncertů, ale také tvůrčích dílen, na kterých si účastníci navzájem předávali své umělecké zkušenosti.

Po jedenácti úspěšných ročnících v Boskovicích festival přijal novou výzvu. Svoje brány otevřelo v roce 2015 Ibérice město Brno. Přesun hlavních aktivit do Brna přinesl širší možnosti kulturního vyžití pro obyvatele jihomoravské metropole i novou motivaci realizačnímu týmu. V jedinečných brněnských kulisách hradu Špilberk či v nádherných sálech historických budov vytvořili festivaloví návštěvníci neopakovatelnou atmosféru. Festival Ibérica, původně orientovaný na kulturu iberského poloostrova zároveň rozšířil svůj záběr, nabídl prostor také všem ostatním španělsky či portugalsky mluvícím zemím a stal se tak festivalem iberoamerických kultur.

Každý rok se mohou návštěvníci festivalu těšit na temperamentní španělskou hudbu v podání talentovaných muzikantů, strhující vystoupení flamenkových tanečnic a tanečníků, hudební a taneční tvůrčí dílny, stejně jako na rozmanité doprovodné aktivity. Mezi ně patří např. výstavy španělských umělců, ukázky ze španělské a latinsko americké kinematografie či degustace španělských vín a delikates.
Brány festivalu, jehož umělecká hodnota je díky všem umělcům vystupujícím na festivalu velmi vysoká, jsou otevřené všem zájemcům o iberoamerickou kulturu. Každý z ročníků je něčím výjimečný a zcela neopakovatelný. Atmosféra slunného léta v kombinaci s horkokrevnou hudbou a tancem však prostupuje napříč všemi ročníky festivalu a Ibérica se stává prostorem pro stále nová setkání, propojování odlišností kultur a tradic.Dodala: Lucie Čunderliková

Tina
(Martina )
středa 23. 5. 2018 08:00
, Martina . 2018. Festival Ibérica 2018. Vychytané.cz. [Online] 23. 5. 2018. [Citace: 18. 5. 2024.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=12216. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Festival-Iberica-2018
Reklama. Chcete ji také?
Reklama. Chcete ji také?
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.102s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2024
Vaše IP: 3.239.95.36
Serverový čas: sobota 18. května 2024 19:15