Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Filmová podoba Hovorů s TGM - začalo natáčení

Jan Budař bude Čapek, Martin Huba bude Masaryk. Slavné Hovory s TGM vznikají jako film pro kina.
Přidat na Facebook
Ve čtvrtek 26. dubna, padla první klapka filmové podoby slavných Hovorů s TGM určené pro česká kina. Natáčení začalo v autentickém prostředí Topolčianského zámku, kde dva velikáni české demokracie, Karel Čapek a Tomáš Garrigue Masaryk, své debaty kdysi vedli. Karla Čapka ztvární Jan Budař, role T. G. Masaryka se ujme Martin Huba. Režisérem je Jakub Červenka, scénář připravil Pavel Kosatík, jako kameraman film nasnímá Jan Malíř.

"Je to film o dvou mimořádných mužích, je o tom, že emoce mohou být někdy silnější, než myšlenka, i u tak výjimečných lidí," říká režisér Jakub Červenka. "Filmem chceme připomenout základy, na nichž naše republika vznikla, a těmi jsou myšlenky demokracie, tolerance, pravdy a lásky."

Kniha Hovory s TGM vznikala během roku 1928 a vyšla k 10. výročí založení Československa. Filmové Hovory s TGM půjdou do kin u příležitosti 100. narozenin, které Česká republika letos slaví. Premiéra bude 18. října, v den oficiálního prohlášení nezávislosti Československého národa, tzv. Washingtonské deklarace. V letošním roce navíc uplyne 80 let od smrti Karla Čapka.

Pavel Kosatík vycházel při psaní scénáře ze samotné knihy, ale i z dosud nezveřejněných Masarykových dopisů. "Masaryk a Čapek jsou dost možná tím nejlepším, co jsme během sta let měli. Do jejich příběhu v přímém přenosu jsme chtěli vložit celý jejich život a dynamiku," dodává Kosatík k samotnému filmu.

Samotnému natáčení předcházely rešerše dobových materiálů i důkladné herecké zkoušky. Představitel T. G. Masaryka Martin Huba si pro roli nechal narůst typické Masarykovské vousy. Točit se bude na přelomu dubna a května v Topolčiankách, dotáčky jsou pak v plánu v Praze. V menších rolích se představí i Roman Luknár nebo Lucia Siposová.


O FILMU
Toho dne na podzim roku 1928 jsou dva symboly československé demokracie na vrcholu, stejně jako celé Československo. Kniha, která vznikala celý rok a která má národu představit jeho prezidenta, je hotová. Karel Čapek vyhledá v zahradě zámku v Topolčiankách Masaryka. Chce mu nabídnout část honoráře za knihu jejich hovorů, která vzniká k 10. výročí mladé Československé republiky. Prezident ale není v dobrém rozmaru, jeho dcera mu totiž zakázala knihu vydat. Toto setkání nebude snadné. Čapek sice spěchá, celou situaci nemůže ale nechat bez odezvy a nechává se zatáhnout do vzrušené debaty. Debaty o dcerách, o světě, o politice i politicích, o Češích, o lásce a o ženách. Masaryk ukazuje, že není pouze tatíček zakladatel a chladná ikona z učebnic, ale muž z masa a kostí. Vedle svých dějotvorných myšlenek a světonázorů odhaluje i schopnost vysoké politiky či dokonce intrik. Hovoří mimo jiné o svém mileneckém poměru a znovuobjevené sexualitě.

Střet dvou velikánů z různých generací má výbušný potenciál, přestože jejich jedinou zbraní jsou vycházkové hole a slova.

Dodal: Lukáš Vedral, Bontonfilm
Tina
(Martina )
pondělí 30. 4. 2018 08:00
, Martina . 2018. Filmová podoba Hovorů s TGM - začalo natáčení. Vychytané.cz. [Online] 30. 4. 2018. [Citace: 3. 10. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=12144. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Filmova-podoba-Hovoru-s-TGM---zacalo-nataceni
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.071s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 44.192.115.114
Serverový čas: úterý 3. října 2023 14:51