Bucktown Boombox středa 20. prosince 2017 21:00 (konec +- čtvrtek 21. prosince 2017 04:00) Futurum Club Praha (CZ)
Smif N Wessun a celý Boot Camp Clik ale u nás v Čechách rezonujou i dvacet let poté. I když neútočí z rádiových frekvencí a nikdy tu nebudou hrát v hale, to propojení tu je. Co je tady jinak, líp, co se do nás trefuje? Nohavice tuhle, pecka támhle, kérka jinde, souznění všude. Jako jsou party sezónní, co přichází s fanfárama a odchází do ticha skoro stejně rychle. Tak jsou party skalní, který možná s menší pompou, ale zůstávaj pevně jako Timberland boots. Jako brand, kterýmu můžeš věřit. Na hledišti i v jevišti. Mezi rapáky i fanoušky. Odpovědi možná nejlíp ilustruje 5 příběhů: PIO Squad, Champion Sound, Roccaflex Sound, Tomáše Sochůrka a Ruck Pý, vysvětlující, proč jsou zrovna Tek a Steele, Black Moon, Sean Price / Boot Camp Clik jejich srdeční záležitostí, proč cejtěj “pouto, který nejde zpřetrhat”, proč jsou PNC for life:
Příběh 1:
PIO Squad ft. Smif N Wessun - “Co si zasel”
Filip z PIO Squad vzpomíná, jak se jim povedlo dojít od nadšeného poslouchání k nahrání společné skladby: “Smif N Wessun mám najetý od úplně prvních dnů, co sem se začal věnovat rapu, dostali se mi hluboko pod kůži svým reálným přístupem ke hře, jejich hlasy a flow mi vždycky vyvolávaly husí kůži. Tek a Steele mají message, jsou to velký osobnosti, který se drží nohama pevně na zemi, počítaj s překážkama a jdou cílevědomě dopředu. Jejich odkaz je úspěch, ale nikoli za každou cenu, jsou mnohem hloub. Tohle mně a celý crew kolem PIO bylo vždycky hodně blízký. Je to skoro 10 let, co sme pozvali SNW na koncert a do studia a dodneska je ten vibe na stejným levelu. Track “Co si zasel” je spontánním propojením dvou různejch jazyků, ale podobnejch myslí. A že sme byli high jak mraky vo tom žádná, Bucktown boys a Jihlavskej squad měli vždycky čuch na excelentní kush. A že mě se Steelem málem vodvezli fízlové i s mojí starou Vectrou?!...heh, to k tomu patří, stále v duši rebel. Těšim se na show SNW s live bandem v Praze, to si určitě nenechám ujít a ty, kdo čteš tyhle řádky, se přidej taky.”
Příběh 2:
Black Moon + Champion Sound - Enta Da Stage výroční evropský turné
Radimo, kapelník Champion Sound bude dirigovat za SNW a vzpomíná, jak se na rodinu BCC napojili s Black Moon: “Naše první evropská tour s Champion Sound byla s Diamondem D. První výjezd ven, euforie. Ale teprve při druhý tour s Black Moon se ukázalo, že sound labelu Duck Down, pod který patří právě Boot Camp Clik a tedy i Smif N Wessun, je přesně náš šálek kávy. Temný, strikce, ale zároveň soul. Bicí vysamplovaný ze starejch soulovejch věcí, ideální matro pro Champion Sound. S Black Moon si troufám říct už jsme ‘family’, výrazně za hranicí profesionálního vztahu. Ve světle toho všeho se moc těším, až navážeme se Smif. Týpky jsem viděl rapovat a umí to velmi dobře. Smif N Wessun a Champion Sound? Perfect match!”
Příběh 3:
Tomáš Sochůrek, Studio Jižák a zahulený atmo
I místní zvukařská legenda ze Studia Jižák Tomáš Sochůrek našla zalíbení v zahuleném soundu alba Dah Shinin od Smif N Wessun: “Já to slyšel někdy v 90. letech. Myslím, že nejvíc mě zaujalo, protože jsem v tý době hulil trávu, že je to totální atmo. Oproti těm mejm oblíbencům jako Cypress Hill a tak je to daleko víc měkký, ale temný a atmosférický. Chlápci prozpěvujou. Je to cely zakouřený. Jedna z desek, která se mi neoposlouchala půl roku/rok v kuse, slyšel jsem to třeba 30x v měsíci. Čistá atmosféra.”
Příběh 4:
Roccaflex Sound ft. Smif N Wessun - “Soundbwoy Burreil Roccaflex Dubplate”
“Co si zasel” není jediná hudební spolupráce na trase Bucktown / Jihlava. Nahrával se tam i dubplate pro Roccaflex: “Není moc běžné a v Čechách už vůbec ne, aby reggaedancehall DJs nahrávali své dubplates i s hiphopovými umělci avšak v tomto případě to bylo skoro nutností. Všichni členové Roccaflex mají k hiphopu velice blízko, SW jsou největší klasika a Tek a Steele mají naopak velmi blízko k reggae a dancehallu, což se často promítá v jejich tvorbě. Jejich debutové album Da Shinin mám doma ještě na původní kazetě a i dnes, po všech těch letech, jej stále poslouchám, i když už jen v digitální podobě. Takže hned, jakmile jsme zaregistrovali, že SW budou vystupovat v Čechách, začali jsme domlouvat naší dubplate session. Vše se povedlo zrealizovat díky Affrovi a klukům z Pio Squad, v jejichž domácím jihlavském studiu i celá session proběhla (bigup).
Jak už bylo řečeno, nahrávali se tzn. dubplates, kdy vznikla speciální verze hitu “Soundbwoy Bureill” pro Roccaflex crew. Upravené lyrics a foundation reggae instrumentálka neboli riddim “High Fashion” nahradili původní beat a slova. “Soundbwoy Bureill” je už v originále tematicky clashový tune a navíc to je mega hit čili tahle volba byla jasná. Měli jsme připravenou i poupravenou verzi stejného riddimu s hiphopovým beatem, přeci jen jsou to rappeři a ne reggae artists nicméně Tek se Steelem byli jasně pro originální verzi tohoto klasického jamajského riddimu. Když jsem chtěl probrat naše lyrics, Steele se ohradil a řekl, ať nemám strach, že nejsou nějaký po…. DasEfx(SMÍCH) a že opravdu ví jak nahrát pořádný dubplate, o lyrics ať se nestarám, že to bude vražda a s tímto nás odkázal vedle do místnosti, že potřebují chvilku klid aby si vše sepsali a zkusili, jak jim text sedí na vybrané instro. O pár spliffů později byli kluci ready, naběhli k mikrofonu, najednou ze sebe s mocnou flow jim vlastní vysypali celý song, dohrálo se pár dodatečných vokálů, nějaké jingly a bylo hotovo, easy jako kdyby nahrávali dubplates každý den. Naprostý profíci přitom neskutečně v pohodě pánové. Kdyby mi před těmi x lety při poslechu Da Shinin někdo řekl, že jednou budeme společně sedět ve studiu a nahrávat, neuvěřím. Takže určitě neskutečný zážitek, zkušenost a radost z tohodle speciálního hudebního přírůstku do našeho dubboxu, který od nikoho jiného neuslyšíte!!!! Bohužel v Čechách není stále velké množství lidí, kteří by podobné speciální nahrávky, soundclashe a vůbec i takovéto prolínání stylů docenilo a tak věřím, že třeba tenhle pohled na SW z trochu jiné perspektivy někoho osloví a nadchne.”
Příběh 5:
Pyloveshiphop - Sean Price tetování na blogu BCC
Jak se Py od poslechu, obdivu a společnejch fotek dostal k tetování Sean Price na lýtku a jeho nahození na socials BCC: “Moje první hiphopový album, co jsem slyšel, bylo Enta Da Stage od Black Moon, z toho alba sem byl úplně hotovej, hotovej jsem z něho i teď. Moje nejoblíbenější album co znám je Dah Shinin od Smif. Nejlepší klubovej koncert co jsem zažil, tak byli Heltah Skeltah v Radost FX a pak BCC ve F2F. Viděl jsem všechny koncerty od nich, co byly v Česku, ať už Hip Hop Kemp, Praha, Jihlava. V pubertě jsem chodil ve fejkových timbech vojenský kšiltovce od dědy a poslouchal BCC. Po koncertech jsem vystával u backstage s foťákem a přál si fotku se svejma nejoblíbenějšíma interpretama, vždycky super. Jsem vděčnej za Hip Hop Kemp, když tam hráli Heltah Skeltah. Já stál opodál a najednou začal hukot. Nechápal jsem, otočil se a tam stál Sean Price. Mám s ním fotku a tu cením nejvíc… Na zprávu, že Sean P zemřel, jsem narazil na Facebooku. Bylo to pro mě tak nepředstavitelné a k neuvěření, že jsem to nepochopil, ale během chvíle se ta zpráva šířila jako lavina. Byla to pravda. Přejel mi neuvěřitelný mráz po zádech, s kámošema jsme to šli hned zapít a u toho poslouchali Monkey Barz. V podstatě pár dní po jeho úmrtí byl Hip Hop Kemp, což je svátek hiphopu, mluvilo se o tom všude, všude ho hráli a tam vznikl nápad na to tetování a rovnou se to i domluvilo. Když se pak fotka objevila na webu Duck Down, byli jsme šťastní. On totiž Sean P je můj i toho tatera nejoblíbenější rapper. General Steele z toho byl úplně hotovej a nahodili to na Duck Down stránky, manželka Seana Pho taky, takže super. Boot Camp Clik je pro mě srdeční záležitost - byla, je a bude.