Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Audiovizuální ceny TRILOBIT 2018

Zájem o křišťálové trofeje mezi filmaři roste, slavnostní předávání cen v Berouně připomene dirigenta Václava Talicha
Přidat na Facebook
Po stopách dirigenta Václava Talicha se vydá další ročník audiovizuálních cen TRILOBIT 2018. Slavnostní večer filmových ocenění, jejichž doménou je posuzování kvality či společenského přínosu filmových děl poprvé veřejně uvedených v uplynulém roce, připomene životní příběh jedné z našich největších dirigentských osobností a zároveň ikony města Berouna, kde se ceny již tradičně udílejí. 31. výroční ceny Českého filmového a televizního svaz FITES, z.s. budou rozdány v neděli 14. ledna 2018 v Kulturním domě Plzeňka v Berouně, potřetí za přítomnosti kamer České televize, která slavnostní ceremoniál uvede na programu ČT art. Vedle oceněných filmových tvůrců a významných hostů vystoupí jako hlavní aktéři večera moderátoři Martin Myšička a Vasil Fridrich, kteří ztvární dvojrole a divákům se představí i ve své původní herecké profesi. Pořadateli cen TRILOBIT 2018 jsou Český filmový a televizní svaz FITES, z.s., Městské kulturní centrum Beroun a město Beroun, kde budou ceny uděleny po osmnácté.

„Ceny TRILOBIT jsou udělovány pouze dílům, která oslovují diváky skrze lidskost, mravnost, kulturnost a demokracii. Právě pro svůj mravní kredit jsou tyto ceny zcela jedinečné a pro nás v Berouně motivující. Jsem opravdu rád, že uplatňování těchto principů je, alespoň co se TRILOBITU týká, spojováno s naším městem a velice se těším na to, co přinese nadcházející ročník,“ vysvětluje starosta města Beroun Ivan Kůs.

„FITES usiluje o to, aby slavnostní večery byly pojaté pokaždé trochu jinak, přitom libreto svátku filmařů z celé republiky bylo inspirováno i historickými a kulturními kořeny místa, ve kterém se ceny TRILOBIT udělují. A tak po loňském hledání trilobitů, jež jsou s územím města Berouna pevně spjaty, pokračuje i nadcházející ročník v duchu této myšlenky,“ uvádí předseda Českého filmového a televizního svazu FITES, Martin Vadas a doplňuje: „Václav Talich strávil v Berouně část svého života a na okraji města dodnes stojí jeho vila, což ne každý ví. Proto se náš tvůrčí tým rozhodl oživit jeho slávu a alespoň na jeden večer ji prostřednictvím dramaturgického konceptu vrátit do povědomí. Pana Talicha tedy přivítáme na Plzeňce, ale oslovíme jej třeba i v berounských ulicích.“

Ceny TRILOBIT jsou jedním z nejstarších ocenění svého druhu a mezi filmovými tvůrci je vysoce považováno. O zisk některé z cen je stále větší zájem. Do klání o křišťálové plastiky 31. ročníku se přihlásilo rekordních 140 audiovizuálních děl, což je o 50 více než v loňském roce. I letošní ročník nabídne rozmanitou podívanou a speciální scénu. Porotci budou hledat a objevovat pravé perly ve filmovém oceánu a svými výroky během slavnostního večera vyzdvihnou kvality jednotlivých počinů. Moderátoři rozehrají humorné scénky, nebude nouze o doprovodné projekce na nové velkoformátové obrazovce, ke slovu se dostanou i ocenění tvůrci a vedle filmového dostane prostor i hudební program. Tentokrát žáci berounské ZUŠ nesoucí Talichovo jméno příznačně zahrají v různých muzikantských sestavách a v jejich podání uslyšíme také sborový zpěv.

Hlavním mediálním partnerem cen TRILOBIT 2018 je Česká televize. Křišťálové plastiky vyrábí a poskytuje nižborská sklárna Rückl Crystal. Slavnostnímu udílení bude jako obvykle předcházet doprovodný program – tradiční Dopoledne s Večerníčkem a projekce favorizovaných snímků v Městském kině Beroun.

Předprodej vstupenek na slavnostní udílení cen a na doprovodný program – odpolední projekci v kině bude probíhat od 18. prosince výhradně v Městském informačním centru Beroun. Cena vstupenky je symbolických 160 Kč. Vstupné na Dopoledne s Večerníčky je zdarma. Více informací je možné získat na tel. 311 654 321 či emailu mic@mkcberoun.cz Vstupenka na slavnostní večer na Plzeňce dále opravňuje ke vstupu na odpolední projekci v kině zdarma. Ta se uskuteční v den slavnostního udílení cen 14. ledna. Další informace budou průběžně zveřejňovány na webových stránkách www.cenytrilobit.cz, www.mkcberoun.cz, www.mesto-beroun.cz a na www.kinoberoun.cz

„Město Beroun je spojeno nejen s trilobitem kamenným, ale počínaje rokem 2000 také s TRILOBITEM filmovým. Za sedmnáct let, kdy je ocenění udělováno v Berouně, si tento svátek filmařů i diváků vydobyl přední místo v kulturním kalendáři města. A já věřím, že svou rostoucí prestiž obhájí TRILOBIT i tentokrát, nejen po osmnácté v našem městě, ale také jako celorepublikově významná událost, která vstupuje do svého jednatřicátého ročníku,“ říká Kateřina Masopustová, ředitelka MKC Beroun.

Přihlášené snímky hodnotí dvě poroty, čímž jsou mezi jinými ceny TRILOBIT výjimečné. Odborná, složená ze znalců filmové tematiky a dětská porota tvořená žáky ZUŠ Václava Talicha v Berouně. Obě sedmičlenné poroty pracují od jara do zimy a udělují celkem deset cen: Hlavní cenu TRILOBIT 2018, tři ceny TRILOBIT 2018, Cenu Vladislava Vančury za celoživotní dílo nebo přínos audiovizi, Cenu Ferdinanda Vaňka (původně Cena Václava Havla) za přínos občanské společnosti, Cenu Josefa Škvoreckého za adaptaci literárního díla, Zvláštní cenu poroty a Cenu dětské poroty – Berounský medvídek 2018. Porota může rovněž udělit Zcela zvláštní cenu poroty – Zlatý citrón, která stále více získává na „nechvalné“ popularitě.

Dětská porota uděluje „svou vlastní“ Cenu dětské poroty – Berounský medvídek 2018 a v letošním ročníku zhlédne a vyhodnotí 23 titulů určených pro dětského diváka či celou rodinu, tedy projekcemi snímků stráví více než 16 hodin. V odborné porotě opět v čele s profesorem Vladimírem Justem tentokrát zasedli pedagog a bývalý děkan FAMU, profesor Jan Bernard, filmová střihačka Ivana Kačírková, redaktorka a scenáristka Českého rozhlasu Šárka Kosková, filmová kritička Alena Prokopová, dokumentarista Pavel Štingl a novinář a kritik Jan Svačina.


Pořadatelé: FITES, MKC BEROUN, město Beroun
Hlavní mediální partner: Česká televize

31. ročník se uskuteční pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje Ing. Jaroslavy Pokorné Jermanové a za podpory Ministerstva kultury České republiky, Středočeského kraje a Syndikátu novinářů.


O cenách TRILOBIT 

TRILOBIT je symbolem cen, které v 60. letech uděloval Svaz československých filmových a televizních umělců – FITES nejlepším uměleckým počinům za uplynulé roční období ve filmu a v televizi. Po karlovarském festivalu se tak jedná o jedno z nejstarších ocenění svého druhu v České republice. Ve svém oboru patří mezi nejprestižnější a současně je nejobtížnější je získat. Cena TRILOBIT byla poprvé udělena v roce 1966 a dále v letech 1967, 1968 a 1969. V lednu 1970 byla činnost FITESu zakázána, tím se i udělování cen TRILOBIT na dlouhá léta přerušilo. Cena byla obnovena až v roce 1991.
V roce 1995 Český filmový a televizní svaz FITES zřídil CENU VLADISLAVA VANČURY, udělovanou za dlouhodobý či celoživotní přínos rozvoji české audiovizuální kultury. Jejími nositeli se v předchozích letech stali Jiří Menzel, Oldřich Daněk, František Vláčil, Jan Špáta, Jiří Hubač, Jiří Krejčík, František Pavlíček, Vladimír Körner, Věra Chytilová, Arnošt Lustig, Jan Švankmajer, Pavel Koutecký in memoriam, Petr Weigl, Ladislav Helge, Miroslav Ondříček, František Filip, Jan Němec, Drahomíra Vihanová, Zdeněk Svěrák, Miloš Forman, Vojtěch Jasný a naposledy Jaromír Šofr.
Od roku 2000 se slavnostní udílení audiovizuálních cen TRILOBIT v Berouně stalo tradicí, 31. ročník se zde 14. ledna 2018 uskuteční po osmnácté.
Pořadateli cen TRILOBIT jsou Český filmový a televizní svaz FITES, z.s., Městské kulturní centrum Beroun a město Beroun.


Dodal: Barbora Dušková
Missquire
(Michaela Chovancová)
pátek 24. 11. 2017 08:00
Chovancová, Michaela. 2017. Audiovizuální ceny TRILOBIT 2018. Vychytané.cz. [Online] 24. 11. 2017. [Citace: 28. 1. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=11761. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Audiovizualni-ceny-TRILOBIT-2018
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.065s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 3.235.25.27
Serverový čas: sobota 28. ledna 2023 21:34