Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Zahraje Habib Koité, zázrak z Mali a Windows Vista

Do Česka se vrací jeden z nejvýznamnějších západoafrických hudebníků Habib Koité. Vystoupení slavného písničkáře a jeho kapely Bamada proběhne v rámci festivalu Colours of Ostrava 2008..
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Colours of Ostrava
čtvrtek 10. července 2008 21:00
(konec +- pátek 11. července 2008 04:00)
Slezskoostravský hrad
Ostrava (CZ)
AFRICKÝ PÍSNIČKÁŘ. Zpěvák a virtuózní kytarista Habib Koité zůstává africky autentický a zároveň dobře pochopitelný i pro rockové a popové publikum.

Koité bývá díky uchvacující kytarové hře označován za afrického Claptona. Jde však o přirovnání povrchní. Mihotavá, pestrobarevná Koitého akustická kytara využívá prvků známých z blues, rocku i latiny, ovšem v jejich původní podobě, která neztratila návaznost na africké kořeny.
„Moje písně jsou jako hudební cesta po Mali. V Mali máme tolik rytmů a stylů, že nemusíme přebírat muziku odjinud,“ vysvětluje Koité. Hudební věda mu dává za pravdu. Je to přesně naopak, americké blues a jazz a následně celá populární hudba převzaly africkou tradici ukrytou v paměti a genech někdejších černých otroků.

Koitého písně charakterizují nevtíravě hitové ambice, pozitivní taneční náboj a smysl pro humor, probleskující navzdory závažným sociálním tématům některých textů.O ochotě dělat si legraci třeba sám ze sebe svědčí už název Koitého kapely Balada. Jde o nadávku, kterou venkovští Malijci označují nafoukané obyvatele hlavního malijského města Bamako. Hudební kouzelník informačního věku Habib Koité (*1958) pochází z významné malijské rodiny griotů, kasty hudebníků a kronikářů.

Narodil se jako osmý ze sedmnácti sourozenců a i v rámci mimořádně talentované rodiny získal pověst zázračného dítěte. Od jedenácti let si vydělával hraním po klubech. V rekordně krátkém čase vystudoval Bamako National Institute Of Arts, kde se následně věnoval pedagogické činnosti. Skupinu Bamada založil Koité v roce 1988. Mezinárodního věhlasu dosáhl hned díky debutu Muso ko (1995) a stal se spolu se Salifem Keitou a zpěvačkou Oumou Sangaré nejznámějším malijským hudebníkem.

Koitého spoluhráči jsou uznávaní západoafričtí hudebníci, mezi kterými vyniká stařičký vituózní hráč na balafon (druh xylofonu), legendární Kélétigui Diabate. Dvě Koitého písně si vybrala společnost Microsoft jako součást Windows Vista. Habibova hudba se tak dostala do milionů PC. Malijského písničkáře často zvou jako hosta západní umělci, například americký bluesman Eric Bibb nebo fenomenální hráčka na slide-kytaru Bonnie Raitt. V současnosti propaguje Habib Koité vynikající čtvrté studiové album Afriki (2007). Čtyři písně z desky si zájemci mohou stáhnout na adrese: www.myspace.com/habibkoite

O tom jak Malijský génius „umí“ i velké roztančené show pod širým nebem, přesvěědčí ještě letos všechny fanoušky v rámci festivalu Colours Of Ostrava.

Autor: P&J Music
Zdroj: Tomáš. S. Polívka /www.denik.cz
www.colours.cz


majkl
(Michal Gaja)
středa 2. 7. 2008 08:00
Gaja, Michal. 2008. Zahraje Habib Koité, zázrak z Mali a Windows Vista. Vychytané.cz. [Online] 2. 7. 2008. [Citace: 28. 11. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=1167. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Zahraje-Habib-Koite,-zazrak-z-Mali-a-Windows-Vista
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.097s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 34.239.154.240
Serverový čas: pondělí 28. listopadu 2022 02:10