Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Rakouský virtuóz na hang Manu Delago dorazí do Paláce Akropolis

Po úspěšném vystoupení na Festivalu Spectaculare 2016 se do Prahy vrací rakouský hráč na perkusivní nástroj hang Manu Delago.
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
MUSIC INFINITY: MANU DELAGO + SOPHIE HUTCHINGS
neděle 16. dubna 2017 19:30
(konec +- pondělí 17. dubna 2017 02:30)
Palác Akropolis
Praha (CZ)
Spolupracovník Björk, Anoushky Shankar nebo Joss Stone přiveze na večírek Music Infinity 19. dubna své nové album Metromonk. V Paláci Akropolis ho doplní ještě australská skladatelka a klavíristka Sophie Hutchings.

Perkusivní nástroj hang vypadá jako dvě kovové mísy položené na sebe a na konci minulého tisíciletí ho vymysleli ve Švýcarsku. Vyrobilo se ho ale jen několik tisíc kusů, které jsou dnes považované za rarity. Když nástroj v roce 2003 objevil rakouský perkusionista Manu Delago, změnilo mu to život. Někdejší bubeník několika rakouských rockových či jazzových skupin v něm objevil nebývalé možnosti a vydal se s ním v následujících letech na pozoruhodnou hudební výpravu napříč žánry jako jsou jazz nebo downtempo.

V počátku jeho pokusů jak aplikovat zvuk hangu bylo duo Living Room založené v roce 2006 s klarinetistou Christophem Pepe Auerem. V následující dekádě je jeho hra slyšet v projektech zasahujích od world music až po drum’n’bass. V seznamu spolupracovníka Manu Delaga najdete taková jména jako Anoushka Shankar, Joss Stone, Bugge Wesseltofte, Cinematic Orchestra či Andreya Triana. Nejprestižnější z nich ale byla určitě kolaborace s islandskou zpěvačkou Björk, která si ho pozvala k natáčení alba Biophilia a také následné turné.

Jeho vlastní koncertní těleso Manu Delago Handmade je podepsané pod albem z roku 2007, o pět let později připravil společnou nahrávku s Londýnským symfonickým orchestrem. V jeho diskografii jsou ale i desky vydané pod jeho jménem, které originálně navazují na downtempo. Album Silver Kobalt vyšlo péčí prestižního brightonského labelu Tru Thoughts, na aktuální desce Metromonk hostuje například legendární francouzský trumpetista Erik Truffaz. „Chci vytvářet svěží, elektronické zvuky, které ale vznikají při živém hraní a proto zní organicky a lidsky,“ vysvětluje Delago, jehož virtuózní hra na hang je sama o sobě velkým zážitkem.

Žijeme ve světě, který svojí rychlostí a hlukem sám vytváří poptávku po hudebním zážitku zcela opačného druhu. Lékem na civilizační shon může být třeba něžná, meditativní hudba australské skladatelky Sophie Hutchingsové, která od začátku tisíciletí patří do vlny tzv. moderní klasiky, jež navazuje na vážnohudební minimalismus s impulzy ambientu či filmové hudby. Se jmény jako jsou Michael Nyman, Max Richter nebo Nils Frahm spojuje Hutchingsovou cit pro hudební něžnost, která ale vůbec nepostrádá intenzitu. Její debutové album Becalmed z roku 2010 zařadil časopis MOJO mezi pět nejlepších nezávisle vydaných desek a ohodnotil slovy „strhující, vitální a majestátně melodické“.

Sophie Hutchingsová zatím vydala tři dlouhohrající alba, loňské Wide Asleep se objevilo v několika výročních žebříčcích a klavíristka byla také nominována na australskou cenu National Live Music Awards jako nejlepší instrumentální koncertní hudebník. Její uhrančivě krásné kompozice na deskách doplňují smyčcové aranže a nově i vokální sbory. Společně vytváří náladu na hraně bdění a spánku, vědomí mizejícího do slastné náruče klidu.

16. dubna si hudebnice ze Sydney odbude na večírku Music Infinity svoji českou premiéru.

Více informací:
www.palacakropolis.cz
www.manudelago.com
www.sophiehutchings.com

Předprodej lístků www.palacakropolis, v kavárně Paláce Akropolis, GoOut

Dodala: Eva Kociánová
Missquire
(Michaela Chovancová)
pondělí 27. 3. 2017 18:00
Chovancová, Michaela. 2017. Rakouský virtuóz na hang Manu Delago dorazí do Paláce Akropolis. Vychytané.cz. [Online] 27. 3. 2017. [Citace: 5. 12. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=11206. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Rakousky-virtuoz-na-hang-Manu-Delago-dorazi-do-Palace-Akropolis
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Všechno nejlepší!!
Dnes slaví narozeniny člen redakce! Redakce Blahopřeje! ;) 
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.113s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 18.207.136.189
Serverový čas: pondělí 5. prosince 2022 13:16