Dust and Light – The Burning Man Collection aneb oslava „bláznovství“ skrz objektiv Marka Musila
Na Malé Straně se prohání roztodivné stroje, lidé se tam vášnivě milují, bouchají ohňostroje a všichni jsou happy. Pokud jste si ničeho zvláštního nevšimli, když jste zrovna procházeli těmi místy, tak to bude tím, že vše mlčenlivě žije na fotografiích známého fotografa Marka Musila, který se vrátil ze slavného festivalu Burning Man, konajícího se v Nevadské poušti.
V Nikon Photo Gallery se 13. října při slavnostní vernisáži, před níž se její účastníci mohli příjemně naladit ledově namraženým Jägermeisterem, otevřel veřejnosti svět nepředstavitelných a nekonečných uměleckých možností, neutuchající lásky, šílenství a svobody, kterou můžete zažít pouze na festivalu Burning Man. Marek Musil nikdy nepřestává lovit nejlepší momenty, proto jich oslepen pískem a téměř udušen horkým vzduchem jako oficiální fotograf akce pořídil neuvěřitelné 4000. Do galerie se jich vešlo ale jen 30.
Obří deštníkové kolo, zdánlivě si odskočené z filmu Tima Burtna, neonová pojízdná ryba, lucernový pouštní průvod nebo mlžný cyklista, to je jen zlomek toho, co můžete na výstavě až do 20. 11. 2016 vidět a nechat k sobě promluvit. Výtvarný pohled Marka Musila je na fotografiích opravdu znatelný. Díky němu se mu podařilo zdánlivou nehybnost rozpohybovat a vyprávět příběh o nespoutané oslavě života. Výstava působí jako jeden pulsující celek, v němž se klasicky komponované záběry uměleckých instalací střídají s momentkami lidí ve víru dění.
Burning Man
Festival Burning Man (Hořící muž) vznikl v roce 1986 docela náhodou. Larry Harvey, zakladatel akce, se totiž netradičním způsobem na Baker Beach v San Franciscu vyrovnával s rozchodem s jeho přítelkyní tím, že zapálil dřevěnou sochu se psem. Tento happening sledovalo nemálo diváků, a proto ho začal opakovat každý rok. Z nenápadného aktu se stal legendární festival svobodného setkávání, sdílení zážitků a seberealizace, na nějž doráží až 50 000 návštěvníků, kteří se aktivně zapojují do uměleckých performancí a užívají si „dočasné autonomní zóny“, kdy si mohou všichni dělat, co chtějí, pokud dodržují daná pravidla. Dnes se Burning Man koná vždy na přelomu srpna a září a organizuje ho sdružení Black Rock City LLC. Rituál pálení sochy na konci festivalu zůstal, jen její měřítko se zněkolikanásobilo.
Marek Musil
Marek Musil (1974) je český fotograf s osobitým stylem a vlastním přístupem k tématu. Jeho umělecký pohled na svět formovaly pobyty po Evropě, Africe, na Blízkém východě, v New Yorku a v celých Spojených státech. Žije v Praze a fotí pro nejpřednější módní a lifestylové magazíny a reklamní agentury.
Dodala: Jana Kalinová
Missquire(Michaela Chovancová)
pondělí 17. 10. 2016 08:00
Chovancová, Michaela. 2016. Burning Man očima Marka Musila.
Vychytané.cz. [Online] 17. 10. 2016. [Citace: 23. 11. 2024.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=10746. ISSN 1802-2677.
link na článek:
http://clanky.vychytane.cz/Burning-Man-ocima-Marka-Musila