Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Bugge Wesseltoft vystoupí 25. října v Paláci Akropolis

Norský futurista Bugge Wesseltoft se vrací do Prahy se svým projektem New Conception of Jazz
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Bugge WESSELTOFT´s New Conception of Jazz
úterý 25. října 2016 19:30
(konec +- středa 26. října 2016 02:30)
Palác Akropolis
Praha (CZ)
Pokračování série Midnight Session přivítá v Paláci Akropolis norského jazzového inovátora Bugge Wesseltofta. V Praze vystoupí 25. října se svým tělesem New Conception Of Jazz, které pomohlo v polovině devadesátých let změnit směřování evropského jazzu od konzervované tradice k experimentům, aby začátkem nového milénia ukončilo své fungování. V letošním roce se k dvacátému výročí debutové desky rozhodl Wesseltoft oživit New Conception of Jazz a vyrazit znovu vstříc dobrodružstvím ve světě improvizací. Tentokrát k němu pozval čistě ženské kvarteto talentovaných norských hudebnic.

Wesseltoft do své hudby vstřebal vlivy moderní klubové elektroniky i world music a jeho label Jazzland je poslední dvě dekády důležitým hybatelem dění nejen na norské scéně.

Evropskému jazzu v polovině devadesátých let dominoval konzervativismus, vítr žádaných změn přivál z Norska. Ze severu přišly v letech 1997 a 1998 zásadní nahrávky N.P. Molvaera (Khmer) a Supersilent (1-3), které ale ještě o rok předběhlo album New Conception Of Jazz stejnojmenné skupiny kolem klavíristy Bugge Wesseltofta. Vsadilo na kolektivní improvizaci, velkorysé použití elektronických grooveů a definovalo nu-jazzový hybrid. Hlavně ale odstartovalo novou vlnu fúzování jazzu s dalšími žánry, jíž se Bugge Wesseltoft stal lodivodem.

Dokonalý hudební samorost Wesseltoft uměl na klavír již ve svých třech letech, ale všechno další formální hudební vzdělání tvrdohlavě odmítal. Jeho jediným učitelem tak byla kolekce desek jeho otce, jež ho nasměřovala k jazzu. Ten ale nikdy nebyl jediný – jako puberťák hrál v punkových kapelách, později je jeho ikonický syntezátor Prophet-5 slyšet na deskách norských popových kapel. V roce 1990 vydává společné album s Janem Gabarekem na ECM Records. O tři roky později využívá nabídky festivalu v městečku Voss a pro svoji skladbu A Little War Story sestavuje svoji první vlastní kapelu, v níž je i trumpetista Nils Petter Molvaer. Potkává se zde i se zpěvačkou Sidsel Endresen, s níž v následujících letech vydal několik pozoruhodných desek natočených jen ve dvojici. Dvě z nich obdržely norskou výroční cenu Grammy.

V roce 1994 Bugge zakládá sebevědomě nazvaný projekt New Conception of Jazz, s nímž odvážně překračuje hranice jazzové ortodoxie směrem k aktuálním trendům v klubové hudbě. House, techno, ambient, ale i hluková hudba nebo volná improvizace, to všechno Bugge přimíchává do výbušného energického koktejlu, který nejlépe chutná na deskách Sharing (1998) nebo Moving (2002). Pod hlavičkou New Conception of Jazz vydal celkově čtyři studiová alba a také jedno koncertní, které zachycuje triumfální světovou šňůru z první poloviny dekády. Po ní se New Conception of Jazz rozchází.

V posledních letech Bugge koncertuje hlavně sám s piánem, spolupracuje s takovými jmény jako jsou francouzský klasik klubové hudby Laurent Garnier či kytarista John Scofield. Také ho výrazně ovlivnila indická hudba a s několika místními muzikanty založil projekt Ragatronics. V letošním roce se k dvacátému výročí debutové desky rozhodl Wesseltoft oživit New Conception of Jazz a vyrazit znovu vstříc dobrodružstvím ve světě improvizací. Tentokrát k němu pozval čistě ženské kvarteto talentovaných norských hudebnic. Comebackové turné zavede band Buggeho Wesseltofta i do Prahy – 25. října zahrají na večírku Midnight Session v Paláci Akropolis.

Více informací a audio ukázky:
www.palacakropolis.cz
http://www.ohsotrue.de/ncoj

Předprodej lístků na www.palacakropolis, v kavárně Paláce Akropolis, na GoOut.cz, v Ticketpro

Dodala: Eva Kociánová
Missquire
(Michaela Chovancová)
pátek 14. 10. 2016 08:00
Chovancová, Michaela. 2016. Bugge Wesseltoft vystoupí 25. října v Paláci Akropolis. Vychytané.cz. [Online] 14. 10. 2016. [Citace: 7. 7. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=10740. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Bugge-Wesseltoft-vystoupi-25.-rijna-v-Palaci-Akropolis
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.077s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 18.207.133.27
Serverový čas: čtvrtek 7. července 2022 04:04