Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Jazz jako rituál představí Paláci Akropolis švýcarský skladatel Nik Bä

Hudební lahůdkářství Music Infinity uvítá 8. října v Paláci Akropolis výjimečnou postavu současného experimentálního jazzu.
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
Music Infinity
sobota 8. října 2016 19:30
(konec +- neděle 9. října 2016 02:30)
Palác Akropolis
Praha (CZ)
Své těleso Mobile přiveze do Prahy oceňovaný švýcarský klavírista a skladatel Nik Bärtsch. Českému publiku zde představí svoji ideu „rituální groove hudby“, která hledá zvukovou extázi v repeticích a minimalismu.

V prehistorických časech sloužila hudba jako součást náboženských rituálů, které propojovaly svět lidí s božskou přírodou. Tuto prapůvodní funkci hudby oživuje švýcarský klavírista, skladatel a producent Nik Bärtsch, který 8. října přiveze do Paláce Akropolis své hudební kvarteto Mobile. Praha si tak bude moci užít jeho jazzový rituál, který překračuje hranice kompozice i improvizace.

Nik Bärtsch založil své těleso Mobile v roce 1997 po letech hraní s klasickými jazzovými soubory. Zrodilo se z jeho fascinace repeticí a minimalismem, ale navazuje také například na tradiční japonskou hudbu. Jeho hudební filosofii definoval hned název prvního alba Nik Bärtsch Mobile z roku 2001 - Ritual Groove Music. Z elementů jazzu, funku či moderní vážné hudby splétá kvarteto hypnotickou síť do sebe zakleslých rytmů, které vtahují posluchače do šamanských rituálů evokujících předcivilizační éru.

Pro individuální virtuozitu zde není místo, v šestatřicetihodinových maratónech testuje Nik Bärtsch Mobile hranice našeho hudebního vnímání. „Kapela se stává organismem – jako zvíře, habitat či městský prostor. Každý zde musí myslet ušima a rukama.“ vysvětluje hudebník, který vystupuje i sólově či se „zen-funkovým“ projektem Ronin. S ním zavítal do České republiky v roce 2004. Na rozdíl od jeho elektrických grooveů je Mobile kompletně akustický, což jeho hudbě dodává přírodní rozměr.

Bärtsch má za sebou spolupráci s Laurie Andersonovou či klavíristou Hauschkou, doprovázel slavné tanečníky, je spolukurátorem festivalu Apples and Olives a provozuje label Ronin Rhythm Record. Desky jeho těles nicméně vychází i na proslavené značce ECM. Bärtsch žije v Curychu a je držitelem celé řady hudebních ocenění. Vloni se stal laureátem Švýcarské hudební ceny udělované ministerstvem kultury.

„Inteligentní a přesto nabitá emocemi a zcela jímavá je hudba Mobile. Zážitek, na nějž se nezapomíná.“ napsal o koncertě portál All About Jazz. Na druhou říjnovou sobotu se do Paláce Akropolis chystá díky Music Infinity něco velmi unikátního. Nik Bärtsch Mobile zavede posluchače na samotnou hranici jazzu a experimentální hudby.

Více informací a audio ukázky:
www.palacakropolis.cz
www.nikbaertsch.com

Předprodej lístků na www.palacakropolis, v kavárně Paláce Akropolis, na GoOut.cz, v Ticketpro

Dodala: Eva Kociánová
Missquire
(Michaela Chovancová)
úterý 20. 9. 2016 08:00
Chovancová, Michaela. 2016. Jazz jako rituál představí Paláci Akropolis švýcarský skladatel Nik Bä. Vychytané.cz. [Online] 20. 9. 2016. [Citace: 2. 2. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=10643. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Jazz-jako-ritual-predstavi-Palaci-Akropolis-svycarsky-skladatel-Nik-Bä
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.085s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 3.237.29.69
Serverový čas: čtvrtek 2. února 2023 02:44