Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Iva Bittová nechává rozeznít Slovenské spevy Bély Bartóka na novém CD

Představí je i na Concentu Moraviae
Přidat na Facebook
Všestranná zpěvačka Iva Bittová se vrací ke spolupráci se skladatelem Vladimírem Godárem, který pro ni a smyčcový Mucha Quartet upravil slovenské lidové písně ze sbírky Bély Bartóka. Půvabné nové verze pod názvem Slovenské spevy aktuálně vydává slovenský label Pavian records. Iva Bittová je s doprovodem kvarteta koncertně zazpívá 16. a 17. června na festivalu Concentus Moraviae, kde připomene i tvorbu Leoše Janáčka. Album bude představeno i na samostatném společném turné, které Iva Bittová a věhlasné slovenské smyčcové kvarteto chystají v závěru letošního roku po městech České republiky i Slovenska.

Dnes po celém světě známý autor a vynikající klavírista Béla Bartók nebyl jen obdivovaným skladatelem, ale patřil i k nejvýznačnějším etnomuzikologům počátku dvacátého století. Vzhledem k tomu, že vyrůstal v rakousko-uherském mocnářství (roku 1881 se narodil v dnes rumunském Sânnicolau Mare), soustředil se především na folklór jeho zemí. A to natolik důkladně, že jen jeho sbírka slovenských lidových písní (a nutno dodat že sbírky písní maďarských a rumunských jsou rozsáhlejší), která se rozrůstala až do jeho smrti v americkém exilu v roce 1945, dnes obsahuje více než 3200 záznamů.

Album Slovenské spevy má tedy z čeho těžit. Úžasným způsobem se na něm spojuje živelnost dodnes svěžích melodií, vynikajícího pěveckého podání i citlivého instrumentálního doprovodu. Folklorní kořeny se tu potkávají se světem umělecké kompozice a Iva Bittová tu opět potvrzuje svou hlasovou univerzálnost a interpretační schopnosti. „Transkripce Vladimíra Godára Slovenských písní od Bély Bartóka mi opět umožnila proniknout do hudebního světa folkloru,”vysvětluje Iva Bittová.Na ploše téměř sedmdesáti minut zní 44 optimisticky radostných i teskných písní. Některé z nich jsou jen kratičké a působí jako fragment nebo skica, ale přesto okouzlují pestrostí, svými hudebními nápady a občas i nečekaným vtipem. K atmosféře, která má daleko k odosobnělé návštěvě zaprášeného skanzenu, přispívá i procítěné podání, svědčící o tom, jak se Bittová přirozeně sžila s tím, co už dnes považujeme za kulturní dědictví.

Známá zpěvačka, houslistka a herečka ne nadarmo bývá často označována za “hudební chameleonku”. Její cesta vedla přes brněnskou konzervatoř mezi dnes už legendy moravské alternativní scény, a odtud pak na mezinárodní scénu, včetně newyorské Carnegie Hall. Záběr má bez přehánění obdivuhodný. Nejsou ji cizí hudební performance ani programy zaměřené na děti, zpívala rock s kapelou Dunaj i operní árie, osobitě interpretuje lidové písně, vyzkoušela si experimentální jazz i houslové úpravy klasické hudby, a spolupracovala i s americkým avantgardním seskupením Bang On A Can All Stars . Dnes Ivu Bittovou často provází přívlastek “fenomenální” a album Slovenské spevy je už pětatřicáté v její diskografii.

Se slovenským skladatelem Vladimírem Godárem, který je mimo jiné držitelem dvou Českých lvů za hudbu k filmům Návrat idiota a Sluneční stát, spolupracuje Iva Bittová už dlouhá léta. K jejich hudebním setkáním patří například soundtrack k filmu Krajinka, skladba Ecce Puer na text Jamese Joyce, nebo projekt Mosty-Gešarim z roku 2001. Jejich zřejmě nejznámějším společným dílem je famózní album Mater z roku 2006.

Slovenský Mucha Quartet se věnuje interpretaci hudby od období vrcholného klasicismu po současnost a tvoří ho Juraj Tomka (první housle), Andrej Baran (druhé housle), Veronika Prokešová (viola) a Pavol Mucha (violoncello). Od roku 2003, kdy jej na bratislavské konzervatoři založili pravidelně koncertuje, včetně řady festivalů jako je Pražské jaro nebo Bordeaux String Quartet Festival. Hrál i při návštěvě anglické královny Alžběty II. na Slovensku a svůj debut oslavil v roce 2011 v Lucemburské Filharmonii. Provází ho řada ocenění: na 21. ročníku mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně kvarteto získalo první cenu za interpretaci jeho skladby, je vítězem soutěže Josef Windisch Preis ve Vídni, držitelem 3. ceny z mezinárodní soutěže Gianni Bergamo Classic Music Awards v Luganu nebo 1. ceny na Mezinárodní soutěži komorní hudby Antonína Dvořáka v Praze. „S Mucha kvartetem, velmi mladým a talentovaným tělesem z Bratislavy, jsme se v poměrně krátkém čase nastudování materiálu úžasně sehráli. Jejich mladistvá energie osvěžila a inspirovala mou interpretaci“, uzavírá Iva Bittová. 

Dodala: Silvie Marková
Missquire
(Michaela Chovancová)
pátek 10. 6. 2016 08:00
Chovancová, Michaela. 2016. Iva Bittová nechává rozeznít Slovenské spevy Bély Bartóka na novém CD. Vychytané.cz. [Online] 10. 6. 2016. [Citace: 27. 11. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=10375. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Iva-Bittova-nechava-rozeznit-Slovenske-spevy-Bely-Bartoka-na-novem-CD
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

Reklama. Chcete ji také?
o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.106s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 3.239.75.52
Serverový čas: neděle 27. listopadu 2022 12:53