Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Praha o víkendu zažije největší world music událost roku

Proběhne festival Respect
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
RESPECT FESTIVAL 2016
sobota 11. června 2016 13:00
(konec +- sobota 11. června 2016 20:00)
Výstaviště Holešovice
Praha (CZ)
Nadcházející víkend 11. a 12. června, zažije Praha největší world music událost roku – proběhne 19. ročník festivalu Respect. Na louce pod Bruselskou cestou na Výstavišti v Holešovicích bude znít podmanivá hudba z Etiopie, tradiční muzika z Bretaně, spirituální trance s hebrejsko-beduínskými kořeny z Galileje i nakažlivé rytmy z ukrajinských venkovských tancovaček. Promyšlená dramaturgie s jasným názorem nabídne originální a silné zážitky, které je u nás jinde těžké najít. Poprvé v Praze vystoupí charismatický africký velikán Mahmoud Ahmed. Kromě něj se představí izraelští Diwan Saz, vizionářský francouzský houslista Jacky Molard či živelní Hudaki Village Band. Návštěvníci se mohou těšit i na u nás dobře známé Zuco 103 nebo Attwenger.

Vedle opulentní hudební hostiny čeká návštěvníky také gastronomický koncert chutí z celého světa. Milovníci dobrého jídla budou moci okusit lahůdky libanonské, indické, tibetské či javánské provenience a chybět nebude ani pestrý výběr fair trade pochoutek. Respect festival dává tradičně prostor pro prezentaci také četným neziskovým organizacím. „Náš festival je od počátku platformou pro kulturní diverzitu, mapujeme hudbu nejen jako umělecký fenomén, ale jako nástroj boje za svobodu, toleranci a pochopení mezi lidmi,“ říká zakladatel a šéf Respectu Borek Holeček. Ani letos tak ve festivalovém areálu nebudou chybět Lékaři bez Hranic, Amnesty International, Člověk v tísni, sdružení Arnika či SIMI - Sdružení pro integraci a migraci.

Respect Festival 2016 proběhne na louce pod Bruselskou cestou v areálu Výstaviště v pražských Holešovicích 11. a 12. června. Dvoudenní vstupenky v ceně 570 Kč a jednodenní v ceně 470 Kč jsou v předprodeji v sítích GoOut, Ticketpro a Ticketportal. Děti do 15 let mají vstup zdarma. Více informací na www.rachot.cz

Bohatý program je připraven také pro děti a chybět nebudou umělecké instalace, které ve festivalovém areálu umístí například Lukáš Rais, Patrik Proško či Marianna Stránská.

Poprvé do našich končit zavítá etiopská megastar Mahmoud Ahmed, jenž jako mladík začínal v císařské kapele panovníka Haile Selasie, později převzal z rukou Roberta Planta cenu BBC za nejlepšího afrického umělce a svou hudbou zaujal i Jima Jarmusche, který jeho nahrávky použil ve filmu Zlomené květiny. Bohatou minulost za sebou má i jeden z letošních festivalových objevů Hudaki Village Band. Živelná kapela z Podkarpatské Rusi hrávala na venkovských svatbách, před pěti lety zaujali na slavném festivalu Szigét a v době protestů koncertovali na policií obklíčeném Kyjevském náměstí Maidan. Unikátní spojení kultur i hudebních vlivů pak nabídne Diwan Saz. Sestava z Galileje má židovské, arabské i křesťanské členy, kterým vévodí sotva patnáctiletý beduín s neuvěřitelným hlasem.

Za pozornost rozhodně stojí i nakažlivě zábavní alpští punkeři Attwenger, kteří se nebojí ani jódlování, zakladatelé brazilectra Zuco 103, či zpěvačka Foune Diarra a houslista Jacky Molard, kteří ve společném projektu N’Diale originálně propojují africkou a bretaňskou hudbu. Kvintesencí tradiční egyptské muzikality s takřka tanečními groovy zaujmou ve Francii žijící Egypťan Tarek Abdallah, fundovaný inovátor arabské loutny oudu, s o generaci starším mistrem tamburiny riqq Adel Shams El-Dinem.

PROGRAM RESPECT FESTIVALU 2016
So | 11/6, 13.00
MAYER-STROSS LTD. (ČESKÁ REPUBLIKA)
MAHMOUD AHMED (Etiopie)
HUDAKI VILLAGE BAND (Ukrajina)
KAMEL EL HARRACHI (Alžír/Francie)
TAREK ABDALLAH & ADEL SHAMS EL-DIN (Egypt/Francie)
 
Ne | 14/6, 13.00
ZUCO 103 (Brazílie/Nizozemsko)
DIWAN SAZ (Izrael)
N’DIALE (Mali/Francie)
ATTWENGER (Rakousko)
JACKY MOLARD QUARTET (Francie)

Mahmoud Ahmed ­ Hlas pevný jak ocel z africké země, která nikdy nebyla kolonií
Mahmoud Ahmed patří k největším zpěvákům celého kontinentu, v baladách má ponor Otise Reddinga a v improvizacích rozlet Nusrata Fateh Ali Khana. Jako nejlepší africký umělec získal cenu BBC. V historii festivalu Respect je Mahmoud Ahmed tím umělecky nejzásadnějším hostem.

Hudaki Village Band - Svůdné rytmy venkovských tancovaček z Podkarpatské Rusi
Hudaki Village Band prošli tou nejintenzivnější hudební průpravou na jihu Ukrajiny, kde se dodnes udržel tradiční způsob života. Stylem i nástrojovým vybavením patří do stejné kategorie jako světoznámé skupiny Taraf de Haidouks či Muzsikás. V době protestů koncertovali na policií obklíčeném Kyjevském náměstí Maidan a jsou jedním z největších letošních objevů Respectu.

Kamel el Harrachi - Hořké písně emigrantů pronikají napříč kulturami
Zatímco umělci jako Rachid Taha či Souad Massi vytvářejí moderní fúze alžírských stylů, Kamel El Harrachi čerpá z kořenů a navazuje na odkaz svého otce Dahmane El Harrachi, který byl paralelou Boba Dylana. Kamel hrou na mandolu, typický nástroj severní Afriky, propojuje hudební styly Alžíru, Francie a Španělska.

Tarek Abdallah a Adel Shams El­Din ­ Egyptská klasika v tanečním groove
Ve Francii žijící Egypťan Tarek Abdallah je tím nejfundovanějším inovátorem orientální loutny oud, která je předchůdcem našich evropských kytar. Jeho partnerem je o generaci starší mistr tamburiny riqq Adel Shams El­Din. Kritika přirovnává jejich souhru k vrcholným koncertům indického mistra Raviho Shankara s hráčem na tabla Alla Rakhou.

Zuco 103 - Návrat průkopníků brazilelectra
Jedna z nejkvalitnějších živých kapel na současné nizozemské hudební scéně. Do hudební historie se Zuco 103 zapsali jako zakladatelé tzv. Brazilectra - směsice jazzu, brazilské hudby a elekroniky, obohacená dalšími hudebními vlivy. Jako první zkombinovali sambu se samplovanou taneční hudbou. Na podiu překypují energií a jejich koncerty zaručují nezapomenutelný zážitek.

Attwenger - Alpský punk
Spontánní a nakažlivě zábavná skupina, která je jedinou svého druhu na světě. Duo zpívající za doprovodu kvílejícího akordeonu, nadupaných bicích a elektroniky v hornorakouském dialektu, který míchá s angličtinou. Mísí punk s folklorem, hip hopem i elektronikou. Někdy dojde také na jódlování. Skupina hrdě trvající na své provinčnosti si vydobyla renomé po celém světě.

Diwan Saz - Spirituální trance s hebrejsko­beduínskýni kořeny
Sestava z Galileje na severu Izraele má židovské, arabské i křesťanské členy ­ a hraje hudbu stejně barvitou, jako je etnické složení blízkého Východu. S hráči světového renomé zpívá 15letý arabský beduínský klučina s hlasem ostrým jak písečná bouře. Na koncertech skupiny slyšíme hebrejštinu, arabštinu, turečtinu i perštinu. Hudebníci nabízejí mírumilovné poselství, které vytváří hudební most mezi politicky znepřátelenými regiony.

Jacky Molard Quartet ­ Hudba z Bretaně v nejsofistikovanější kvalitě
Houslový virtuos Jacky Molard a jeho akustický kvartet patří k tomu nejlepšímu, co Evropa nabízí na poli world music. Jejich repertoár sahá od ostře rytmických tanců až po uvolněnou improvizaci. Během své třicetileté dráhy rozvíjel Jacky tradiční bretaňskou hudbu a hledal spojnice s dalšími žánry ­ především z Balkánu i Afriky.

N’Diale ­ Magické spojení Bretaně a Mali
Hudební kořeny z rozdílných světadílů mají více společného než laik tuší, čehož důkazem je společný projekt bretaňského houslisty Jacky Molarda a malijské zpěvačky Foune Diarry, známé ze skupin Habiba Koitého či Amadou & Mariam. “Mix, který by od méně nadaných hudebníků vyzněl jako prázdná bublina, vytváří éterické spojení mezi Afrikou a Bretaní,” píše vlivný britský časopis fRoots.

Dodala: Lucie Čunderlíková
Missquire
(Michaela Chovancová)
čtvrtek 9. 6. 2016 08:00
Chovancová, Michaela. 2016. Praha o víkendu zažije největší world music událost roku . Vychytané.cz. [Online] 9. 6. 2016. [Citace: 28. 11. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=10351. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Praha-o-vikendu-zazije-nejvetsi-world-music-udalost-roku-
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.132s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 34.239.154.240
Serverový čas: pondělí 28. listopadu 2022 15:49