Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Barevné tóny festivalu Respect rozezní příští víkend Prahu

Do pestrých hudebních krajin Etiopie, Egypta, Ukrajiny, Alžírska, Izraele ale i Francie, Rakouska či Nizozemska zve již příští víkend, 11. a 12. června, festival Respect.
Přidat na Facebook
Článek se týká akce
RESPECT FESTIVAL 2016
sobota 11. června 2016 13:00
(konec +- sobota 11. června 2016 20:00)
Výstaviště Holešovice
Praha (CZ)
Nejstarší česká přehlídka world music se letos již po 19. vydává na objevnou cestu napříč regiony i hudebními žánry. Na louce pod Bruselskou cestou na Výstavišti Holešovice se vystřídají například u nás známí Zuco 103 a Attwenger, ale zároveň se v české premiéře představí i legendy jako Mahmoud Ahmed nebo objev Respectu festivalu divocí Hudaki Village Band.

Poprvé v Praze vystoupí africký velikán Mahmoud Ahmed, jenž jako mladík začínal v císařské kapele panovníka Haile Selasie, později převzal z rukou Roberta Planta cenu BBC za nejlepšího afrického umělce a svou hudbou zaujal i Jima Jarmusche, který jeho nahrávky použil ve filmu Zlomené květiny. Bohatou minulost za sebou má i jeden z letošních festivalových objevů Hudaki Village Band. Živelná kapela z Podkarpatské Rusi hrávala na venkovských svatbách, před pěti lety zaujali na slavném festivalu Szigét a v době protestů koncertovali na policií obklíčeném Kyjevském náměstí Maidan. Unikátní spojení kultur i hudebních vlivů pak nabídne Diwan Saz. Sestava z Galileje má židovské, arabské i křesťanské členy, kterým vévodí sotva patnáctiletý beduín s neuvěřitelným hlasem.

Za pozornost rozhodně stojí i nakažlivě zábavní alpští punkeři Attwenger, kteří se nebojí ani jódlování, zakladatelé brazilectra Zuco 103, či zpěvačka Foune Diarra a houslista Jacky Molard, kteří ve společném projektu N’Diale originálně propojují africkou a bretaňskou hudbu. Kvintesencí tradiční egyptské muzikality s takřka tanečními groovy zaujmou ve Francii žijící Egypťan Tarek Abdallah, fundovaný inovátor arabské loutny oudu, s o generaci starším mistrem tamburiny riqq Adel Shams El-Dinem.

Respect Festival 2016 proběhne na louce pod Bruselskou cestou v areálu Výstaviště v pražských Holešovicích 11. a 12. června. Dvoudenní vstupenky v ceně 570 Kč a jednodenní v ceně 470 Kč jsou v předprodeji v sítích GoOut, Ticketpro a Ticketportal. Více informací na www.rachot.cz

Vedle opulentní hudební hostiny nabídne Respect také gastronomický koncert chutí z celého světa. Milovníci dobrého jídla budou moci okusit lahůdky indické, tibetské či javánské provenience, prostá chutná jídla kočovné kuchyně i tradiční italské speciality. Chybět nebude ani program pro děti a umělecké instalace, které ve festivalovém areálu umístí například Lukáš Rais, Patrik Proško či Marianna Stránská.PROGRAM RESPECT FESTIVALU 2016
So | 11/6, 13.00
MAHMOUD AHMED (Etiopie)
HUDAKI VILLAGE BAND (Ukrajina)
KAMEL EL HARRACHI (Alžír/Francie)
TAREK ABDALLAH & ADEL SHAMS EL-DIN (Egypt/Francie)
 
Ne | 14/6, 13.00
ZUCO 103 (Brazílie/Nizozemsko)
DIWAN SAZ (Izrael)
N’DIALE (Mali/Francie)
ATTWENGER (Rakousko)
JACKY MOLARD QUARTET (Francie)

Mahmoud Ahmed ­ Hlas pevný jak ocel z africké země, která nikdy nebyla kolonií
Mahmoud Ahmed patří k největším zpěvákům celého kontinentu, v baladách má ponor Otise Reddinga a v improvizacích rozlet Nusrata Fateh Ali Khana. Jako nejlepší africký umělec získal cenu BBC. V historii festivalu Respect je Mahmoud Ahmed tím umělecky nejzásadnějším hostem.

Hudaki Village Band - Svůdné rytmy venkovských tancovaček z Podkarpatské Rusi
Hudaki Village Band prošli tou nejintenzivnější hudební průpravou na jihu Ukrajiny, kde se dodnes udržel tradiční způsob života. Stylem i nástrojovým vybavením patří do stejné kategorie jako světoznámé skupiny Taraf de Haidouks či Muzsikás. V době protestů koncertovali na policií obklíčeném Kyjevském náměstí Maidan a jsou jedním z největších letošních objevů Respectu.

Kamel el Harrachi - Hořké písně emigrantů pronikají napříč kulturami
Zatímco umělci jako Rachid Taha či Souad Massi vytvářejí moderní fúze alžírských stylů, Kamel El Harrachi čerpá z kořenů a navazuje na odkaz svého otce Dahmane El Harrachi, který byl paralelou Boba Dylana. Kamel hrou na mandolu, typický nástroj severní Afriky, propojuje hudební styly Alžíru, Francie a Španělska.

Tarek Abdallah a Adel Shams El­Din ­ Egyptská klasika v tanečním groove
Ve Francii žijící Egypťan Tarek Abdallah je tím nejfundovanějším inovátorem orientální loutny oud, která je předchůdcem našich evropských kytar. Jeho partnerem je o generaci starší mistr tamburiny riqq Adel Shams El­Din. Kritika přirovnává jejich souhru k vrcholným koncertům indického mistra Raviho Shankara s hráčem na tabla Alla Rakhou.

Zuco 103 - Návrat průkopníků brazilelectra
Jedna z nejkvalitnějších živých kapel na současné nizozemské hudební scéně. Do hudební historie se Zuco 103 zapsali jako zakladatelé tzv. Brazilectra - směsice jazzu, brazilské hudby a elekroniky, obohacená dalšími hudebními vlivy. Jako první zkombinovali sambu se samplovanou taneční hudbou. Na podiu překypují energií a jejich koncerty zaručují nezapomenutelný zážitek.Attwenger - Alpský punk
Spontánní a nakažlivě zábavná skupina, která je jedinou svého druhu na světě. Duo zpívající za doprovodu kvílejícího akordeonu, nadupaných bicích a elektroniky v hornorakouském dialektu, který míchá s angličtinou. Mísí punk s folklorem, hip hopem i elektronikou. Někdy dojde také na jódlování. Skupina hrdě trvající na své provinčnosti si vydobyla renomé po celém světě.

Diwan Saz - Spirituální trance s hebrejsko­beduínskýni kořeny
Sestava z Galileje na severu Izraele má židovské, arabské i křesťanské členy ­ a hraje hudbu stejně barvitou, jako je etnické složení blízkého Východu. S hráči světového renomé zpívá 15letý arabský beduínský klučina s hlasem ostrým jak písečná bouře. Na koncertech skupiny slyšíme hebrejštinu, arabštinu, turečtinu i perštinu. Hudebníci nabízejí mírumilovné poselství, které vytváří hudební most mezi politicky znepřátelenými regiony.

Jacky Molard Quartet ­ Hudba z Bretaně v nejsofistikovanější kvalitě
Houslový virtuos Jacky Molard a jeho akustický kvartet patří k tomu nejlepšímu, co Evropa nabízí na poli world music. Jejich repertoár sahá od ostře rytmických tanců až po uvolněnou improvizaci. Během své třicetileté dráhy rozvíjel Jacky tradiční bretaňskou hudbu a hledal spojnice s dalšími žánry ­ především z Balkánu i Afriky.

N’Diale ­ Magické spojení Bretaně a Mali
Hudební kořeny z rozdílných světadílů mají více společného než laik tuší, čehož důkazem je společný projekt bretaňského houslisty Jacky Molarda a malijské zpěvačky Foune Diarry, známé ze skupin Habiba Koitého či Amadou & Mariam. “Mix, který by od méně nadaných hudebníků vyzněl jako prázdná bublina, vytváří éterické spojení mezi Afrikou a Bretaní,” píše vlivný britský časopis fRoots.

Dodala: Lucie Čunderlíková
Missquire
(Michaela Chovancová)
čtvrtek 2. 6. 2016 08:00
Chovancová, Michaela. 2016. Barevné tóny festivalu Respect rozezní příští víkend Prahu. Vychytané.cz. [Online] 2. 6. 2016. [Citace: 29. 11. 2022.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=10347. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Barevne-tony-festivalu-Respect-rozezni-pristi-vikend-Prahu
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.073s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2022
Vaše IP: 18.207.136.189
Serverový čas: úterý 29. listopadu 2022 02:32