Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!

Štace: Please The Trees na valníku - tour 2016

Tak trochu jiné koncertní turné kapely PLEASE THE TREES k desátému výročí jejího založení.
Přidat na Facebook
Please The Trees - A Song Is It’s Own World (OFICIÁLNÍ VIDEOKLIP) k druhému singlu z Alba CARP (vydalo Starcastic Records, 2015): https://youtu.be/MijaiDpX48I za nějž skupina získala Cenu kritiků Apollo a v kategorii alternativní hudba také nominace na ceny Anděl a Vinyla.PLEASE THE TREES se na začátku června letošního roku vypraví na poměrně neobvyklou koncertní šňůru po vlastech českých. Neobvyklou v tom, že svá vystoupení na každé štaci odehrají na korbě valníku, jenž na cestě od města k městu, od obce k obci, ode vsi ke vsi bude nedílnou součástí jejich tour-trucku, který tentokrát nebudou parkovat u ramp místních rockových klubů, aby aparaturu nanosili na pódium dovnitř, jak bývá obvyklé, ale na nejrůznějších veřejných prostranstvích daných míst. 

Ne, vůbec jsme nezanevřeli na kluby nebo tak něco! Jen chceme 10 let existence kapely nějak ozvláštnit - oslavit je nikoliv pompézně, ale pro nás spíš dobrodružněji,” říká na úvod k danému nápadu frontman-otec-zakladatel PLEASE THE TREES Václav Havelka. “Zároveň v tom za sebe vidím náš přirozený příklon k tomu dělat věci trošku jinak, než je zavedené, prostě mimo ozkoušené šablony. Nás to tak baví a prakticky nám nejde o nic jiného, než o naplnění potřeby tvořit po svém bez ambic někomu se líbit,” ozřejmuje dál Havelka základní filosofii hudebního hledačství své kapely. “A jestli se to, jak to děláme, někomu i líbí, je to pro nás příjemný bonus.“

PLEASE THE TREES svůj kočovný truck s valníkem v červnu vypravují do míst, k nimž je váže osobnější pouto – ať už je to např. Broumovsko, odkud pochází Havelkova maminka, nebo jsou to štace, kde si kapela v průběhu let přirozeně vybudovala nadstandardní vztah s místními promotéry-spiklenci, kteří jsou ochotní se podílet na podobně bláznivých nápadech. Je totiž víc než jasné, že technicky i propagačně zorganizovat vystoupení nedavové kapely mimo obvyklé kluby nebo sály místních hospod či kulturních domů je o dost náročnější, a to především finančně, a právě bez místních nadšenců by to nebylo možné. V plánu turné jsou občas i dva koncerty denně.
(přesný rozpis koncertů níže)
PLEASE THE TREES samozřejmě vědí, že šňůrou štací na valníku neobjevují Ameriku a nebudou prvními ani v našich zeměpisných šířkách. „Vždyť kočovné divadelní nebo cirkusové společnosti před sto a více lety to nedělaly jinak,“ říká Václav Havelka. „A určitě i jiné hudební skupiny před námi se o něco podobného pokusily. Naše inspirace je ovšem zejména v tom, že rock’n’roll de facto vznikl venku, na ulici, a určoval si tak svoje vlastní pravidla. Byla to pro něj nepohodlná, ale jediná možná cesta. Když později uvízl v konformitě, punk jej zas po svém do ulic vrátil, aby na chvíli zas mohl být nosným médiem pro vyjádření jasných postojů, názorů a vizí... /a podobným médiem v ulicích a na venkově bylo už dřív původní blues v USA nebo reggae na Jamajce.../ Nám samosebou nejde o nějakou převratnost, jen o touhu taky neustrnout, nezabřednout, neustále se vyvíjet, hledat a posouvat vlastní hranice. Tak si to děláme takhle nepohodlné a rozhodli jsme se vyrazit na turné s valníkem po venku. Jediným měřítkem úspěchu nám bude pocit sounáležitosti s lidmi, které bude naše vystoupení zajímat, pocit sdílení, komunikace či dokonce, dejme tomu, jakési spiklenectví. A třeba někde zastavíme dopravu, přerušíme vyučování, vytrhneme lidi z letargie - uvidíme,” doplňuje myšlenku s úsměvem Havelka.

PLEASE THE TREES si vystoupení na valníku pro jistotu vyzkoušeli už dřív, když takto např. nejprve v roce 2014 odehráli vystoupení na ulici před pražským klubem Újezd za plného provozu městské dopravy. Vloni svůj truck s aparaturou rozbalili na místním Jarmarku na náměstí v Poříčanech a v neposlední řadě takto na valníku odehráli v sugestivním prostředí karlínského Přístavu 186 00 také skvělý křest aktuálního alba CARP (Starcastic Reords, 2015), za nějž skupina získala Cenu kritiků Apollo*) a v kategorii alternativní hudba také nominace na ceny Anděl a Vinyla.

(* - sošku ceny Apollo skupina věnovala do benefiční dražby ve prospěch projektu Kuchařky bez domova neziskové organizace Jako doma, jež spolupracuje s ženami bez domova  // finanční odměnu s oceněním Apollo spojenou (60.000,- Kč) skupina věnuje na realizaci dalšího dílu série Koncertů pro šumavskou divočinu, jíž jsou Please The Trees klíčovým spoluorganizátorem a snaží se tak přispět k osvětě s cílem upozornit na hrozbu developerských projektů a následné likvidace vzácné divoké přírody, pro jejíž ochranu byl na Šumavě zřízen národní park, ale jehož řádná ochranná správa je co volební období politicky ohrožována).

Hudbu používáme jako prostředek ke komunikaci napříč kulturami. Vnímáme ji jako nejvyšší formu umění právě díky faktu, že je fyzicky nedotknutelná. Nejsme obchodníci s emocemi, jen se snažíme pomocí hudby vzájemně komunikovat. Je pro nás radost být jako kapala spolu, tvořit a ty emoce předávat, resp. sdílet s dalšími. Z komerčního hlediska byla hudba devalvována nejdříve na zboží, poté dokonce na něco, co finanční hodnotu nemá. To je všeobecné zdání snad kvůli internetu a volnému stahování a tím nekontrolovaným přehlcením se hudbou obecně, čert ví. Ale nám tento fakt naopak umožňuje mít věci pevně ve svých rukách a vůbec na nikoho se nespoléhat. V tom je pro nás ve vytváření hudby její pravá hodnota,” připojují se Please The Trees k nepsanému manifestu mnohých svých kolegů sdílejících filosofii DIY (z anglického do it yourself, neboli udělej si sám). “Rock'n'roll pro nás není póza, móda, sex a drogy. Neusilujeme o členství v rock'n'rollové síni slávy, mauzoleu zasloužilých. Největší nebezečí se skrývá v nás samotných - v konformitě, která přichází s dospělostí, což samozřejmě nemíjí ani nás. I proto jsme se teď obraně seba sam rozhodli vyrazit na hodně nejisté turné s valníkem po venku…” 

Jak bylo naznačeno, turné štací na valníku bude pro skupinu PLEASE THE TREES oslavou deseti let od jejího založení v roce 2006 Václavem Havelkou (tehdy vystupujícím sólově pod nickem selFbrush) spolu se členy táborské skupiny Some Other Place. Z původní sestavy v Please The Trees zůstal již jen jejich tahoun Václav Havelka (kytara, zpěv), kterého už několik let na trio doplňují Jan Svačina (bicí) a Miroslav Syrný (basa). V této již ustálené sestavě kapela také realizovala své dosud poslední, velká uznání sklízející album CARP.

Více informací a aktualit: www.facebook.com/events/1463608210601791/   

“Štace”: Please The Trees na valníku - tour 2016
02.06. Broumov / Klub Eden + host: autorské čtení Hany'StinkyLundiakové (17.00)
02.06. Vernéřovice, Soulkostel (20.00)
03.06. Brno – Žabovřesky / Makovkého náměstí (14.00)
03.06. Brno / hlavní nádraží (čas bude upřesněn)
04.06. Buchlovice – Smraďavka / hospůdka U křížku + host: Vesela Partyja (18.00)
05.06. Zlín / hostinec Pod lípou: u příležitosti dernisáže výstavy fotografií Dušana Tománka + host: Jakub Šimanský (16.00)
06.06. Telč, park mezi ZŠ a gymnáziem (13.30)
06.06. Telč, klub Prostor (20.00)
11.06. Ústí nad Labem – Předlice / zahrada domu Člověka v tísni (18.00)
12.06. Liberec - Vratislavice nad Nisou / Zauhlovačka + host: Člověk pokrokový (17.00)
13.06. Prachatice / Živá vila (20.00)
14.06. Sušice / Veget café v Jablíčku (17.00)

ODKAZY:
www.pleasethetrees.com
www.facebook.com/pleasethetrees
http://bandcamp.pleasethetrees.com
www.facebook.com/pleasethetreesproject
http://www.starcasticrecords.cz

Dodala: Martina Chvojka Reková
Missquire
(Michaela Chovancová)
úterý 31. 5. 2016 08:00
Chovancová, Michaela. 2016. Štace: Please The Trees na valníku - tour 2016. Vychytané.cz. [Online] 31. 5. 2016. [Citace: 24. 9. 2023.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=10343. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Stace:-Please-The-Trees-na-valniku---tour-2016
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Všechno nejlepší!!
Dnes slaví narozeniny člen redakce! Redakce Blahopřeje! ;) 
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.086s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2023
Vaše IP: 3.239.59.31
Serverový čas: neděle 24. září 2023 01:53