Reklama. Chcete ji také?
Aktuální akce
Prosím zkontrolujte si, jakou oblast máte vybranou vpravo nahoře na stránce.
Nebo jednoduše nemáme v databázi žádnou další akci. Víte o nějaké? Řekněte nám o ní ve formuláři zde!
Reklama. Chcete ji také?

Dny Jeruzaléma představí pestrou hudební scénu města

Festival DNY JERUZALÉMA / DAYS OF JERUSALEM ukáže pestrou směs hudebních vlivů, které utváří tvář tohoto výjimečného města.
Přidat na Facebook
Dramaturgickým záměrem je nabídnout co nejvíce osobností ze scény, která je plná mnohdy nečekaných spojení, od elektroniky a hip hopu přes punk, jazz až ke country či etnu. Od 25. do 29. května se v Praze v prostorách Tiskárna na Vzduchu ve Stromovce vystřídají jeruzalémští muzikanti mnoha vyznání, nejen stylových. Výrazným lákadlem je uskupení Echo & Tito, které podpoří energické duo Malox. Zaujme jistě i mladá kapela Beta Zinq, rapper Muhammad Mughrabi, nebo energické seskupení OSOG. Hlavní hvězdou letošního ročníku je ADI, vlastním jménem Adi Ulmanski, interpretka, která si svou pozici na světové scéně elektronické hudby upevňuje každým dnem silněji. „Každý účinkující Dnů Jeruzaléma je svým způsobem originál, který z mnoha kulturních zdrojů a tradic vytváří jejich mísením v různých poměrech unikátní a nezaměnitelný hudební tvar. Vždy působivý, plný energie, barev, reflektující příběhy jednotlivce i složité společenské vazby, které jeho tvůrce obklopují,“ říká ředitelka festivalu Marina Šternová.

Dny Jeruzaléma se chystají potěšit nejen hudební fanoušky, ale zaútočí i na mnoho dalších smyslů. V rámci festivalu dojde i na kulinární umění jeruzalémských kuchařů, poprvé se objeví stánky s lokálními produkty, představí se mladí designéři či módní návrháři a pozornost jistě přitáhnou i zástupci jeruzalémské skateové komunity či filmové projekce. Letos bude mít premiéru také dětský program. Vstup na celý festival je zdarma. Podrobný program je k dispozici na www.daysofjerusalem.com.

Jeruzalém je znám svojí undergroundovou scénou. Politická, historická a náboženská stigmata, která život města vymezují, vytváří zcela odlišné podmínky pro hudební a kulturní život, než jaké jsou běžné třeba v Tel Avivu, který je otevřenou multikulturní metropolí klasického střihu. Ač se to může zdát k nevíře, existuje v Jeruzalémě hardcoreová, punková i rocková klubová scéna, včetně hipsterské, mapující nejnovější hudební trendy. Kluby v Jeruzalémě existují, jsou však skryty v domech a běžný návštěvník nemá leckdy šanci zjistit, kde se vlastně nalézají. To vše dává umělecké a hudební scéně zcela typické rysy, označí-li například někdo v Tel Avivu hudební či jiné dílo za „jeruzalémské“, všichni ví, oč běží, jakou atmosféru mohou očekávat. Jeruzalém dal světu mnoho výtečných hudebníků, kromě ADI a dalších muzikantů, které letos uvítáme na Dnech Jeruzaléma, jmenujme zejména písničkáře Asafa Avidana nebo fenomenálního jazzmana, kontrabasistu Avishaie Cohena. A sopranistka Hila Fahima bude hvězdou závěrečného koncertu letošního Pražského jara.

Během tří let se headlinerka letošního festivalu DNY JERUZALÉMA / DAYS OF JERUSALEM ADI vyšvihla díky unikátní směsici elektronických hiphopových beatů, zpěvu ve stylu r'n'b s vlivy trapu mezi nejzajímavější interprety taneční a elektronické scény. Stačila si již podmanit publikum na slavném Glastonbury, německém Meltu či DMJ Music Marathonu v New Yorku. Drobná žena si z pódia umí nekompromisně poradit s davy fanoušků, a stejně zdatně si vede i při studiové práci, sluší se zmínit zejména její spolupráci s hvězdným krajanem, producentem Borgorem, jejichž společné singly načetly na YouTube milióny kliků.

Zpěvačka Echo a zvukový mág Tito představí v rámci svého uskupení kombinaci ladného hlasu s hlubokými beaty elektronické hudby, dubu a hip hopu. Jejich vystoupení bude navíc obohaceno energickým duem Malox výtečného saxofonisty Eyala Talmudiho (známého z působení v kapele Balkan Beat Box) a bubeníka Roye Chena, kteří v rámci programu festivalu vystoupí i samostatně a roztančí publikum bouřlivým setem, zahrnujícím pestrou škálu hudebních žánrů od jazzu přes punk až po polku.

Neméně energické bude i seskupení OSOG, jehož členové, odkojení hardcorem či punkem, míchají neslýchaný mix zemité americké country s komplikovaným předivem blízkovýchodních rytmů. Vystoupí také se svým side projektem OSOG Family Soundsystem.

Mladá kapela Beta Zinq vznikla teprve v loňském roce a hudební blog Raash ji označil za „to nejveselejší a nejzajímavější, co v hudbě loni vzniklo“. Jejich vystoupení na Dnech Jeruzaléma slibuje energickou smršť kytarových rifů s výrazným hlasem zpěvačky DaniLo. Tandem bubeníka a samplisty Itaie Reznika a klávesisty Omera Keinana R U OK s hostující etiopskou zpěvačkou Hewan představí mix elektronické hudby, drum’n’bass, trance a jazzu s R’n’B rytmy. Za mixážní pult se postaví na jedné z afterparties také jeden ze skate crew Doloreskateboarding DJ Flow Nevo.

Pozvání na festival letos přijali Lior Pinto a Itamar Kessler, špičkoví jeruzalémští skateboardisté. Spolu se svým kolegy Nevem a Gabrielem z iniciativy Doloreskateboarding kromě exhibice na U rampě předvedou i své graffiti skills a v rámci přednášky vysvětlí, jak se jim podařilo přesvědčit radnici, sponzory a také sousedy v okolí, že Jeruzalém potřebuje skatepark.DNY JERUZALÉMA / DAYS OF JERUSALEM

Název festivalu vychází z historického názvu města, které je považováno za jedno z nejdůležitějších míst v dějinách lidstva. Jeruzalém byl v průběhu tří tisíciletí nejednou zničen a znovu vybudován. Stále ale zůstával duchovním a kulturním průsečíkem - centrem, které vedlo vývoj společnosti dál. Days of Jerusalem představují Jeruzalém jako otevřený prostor pro mírovou koexistenci různých náboženství, jejich vzájemné poznávání a tolerantní soužití, v němž je místo pro spolupráci Židů i Arabů, stoupence judaismu, křesťanství i islámu. Festival Dny Jeruzaléma se pyšní nálepkou Hate Free Fest, kterou uděluje iniciativa HateFree Culture, jejíž postoje a hodnoty festival svým charakterem sdílí.

Cílem festivalu je přiblížit realitu města, které je přes propast vzdálenosti i věků intimně provázáno s evropskou kulturou. Pouto, které nejspíš nejlépe dokáží vyjádřit tamní umělci. Dny Jeruzaléma jsou apolitickou multikulturní akcí a dávají prostor jeruzalémským tvůrcům rozličných vyznání i národností. Festival si tedy klade za cíl posloužit jako platforma pro setkání, diskusi a konfrontaci pestrého spektra uměleckých pohledů a směrů, které se v srdci starobylého kulturního, duchovního a civilizačního centra už po staletí dynamicky rodí.
Fred
(Fred Durst)
pátek 6. 5. 2016 10:31
Durst, Fred. 2016. Dny Jeruzaléma představí pestrou hudební scénu města. Vychytané.cz. [Online] 6. 5. 2016. [Citace: 18. 4. 2024.] http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=10252. ISSN 1802-2677.
link na článek: http://clanky.vychytane.cz/Dny-Jeruzalema-predstavi-pestrou-hudebni-scenu-mesta
Reklama. Chcete ji také?
Reklama. Chcete ji také?
Hledání na Vychytané.cz
text-fotky-akci DJ-vystupující

Prohledávat:   články    akce   
Seznam redaktorů naleznete zde
Fotoreporty z akcí
Nezobrazil se vám žádný fotoreport? Nebo ten správný? A vybrali jste si o pár řádků výše ten správný region? ;)

o serveru Vychytané.cz
(c) Vychytané.cz, 2003-2009. Všechna práva vyhrazena. Použité zdroje citujeme dle normy ČSN ISO 690. Registrace ISSN: 1802-2677. | Více o Vychytané.cz
Pravidla mediálního partnerství | Chcete se k nám přidat? Neustále hledáme fotografy a fotoreportéry! | Jak fotíme a které fotky nestahujeme | Chcete nám uploadovat fotoreport? Můžete!
Máte problém se zobrazením? Zkuste znovu načíst nastavení stránky. Generování stránky trvalo 0.129s.
 

Odkazy, které by vás mohly zajímat..


(c) Vychytané.cz, 2004-2024
Vaše IP: 3.230.143.213
Serverový čas: čtvrtek 18. dubna 2024 02:57