Vítězem 23. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest je islandsko-dánské drama Vrabčáci osmatřicetiletého rodáka z Reykjavíku režiséra Rúnara Rúnarssona. Cenu za nejlepší film si odvezl i z MFF v San Sebastiánu a bodoval také na festivalu v Chicagu. Grand Prix Febiofestu je spojena s částkou 5 000 eur pro režiséra a 5 000 eur pro potenciálního českého distributora. Citlivý příběh o chlapeckém dospívání v dechberoucích přírodních kulisách islandského venkova podkresluje hudba klávesisty slavné islandské kapely Sigur Rós. Ceny festival rozdal na čtvrtečním slavnostním ceremoniálu, festivalové projekce pro veřejnost pokračují ještě celý pátek.
Porota včele s ekonomem Janem Švejnarem ocenila na filmu především silný a věrohodný příběh o tématu dospívání, který zbytečně netlačí na city. Vyzdvihla také herecké výkony a nepředvídatelný závěr filmu. Film vypráví příběh šestnáctiletého chlapce Ariho, mj. zpěváka v chlapeckém sboru, na hranici mezi dětstvím a pubertou. Ari je odeslán z islandské metropole za otcem a babičkou na sever ostrova, kde vládne polární den. V prostředí drsného venkova hledá hlavní hrdina vztah ke svým blízkým a kamarádce z dětství.
Letošního ročníku Febiofestu se zúčastnilo více než 50 zahraničních hostů, pět z nich převzalo Kristiána za přínos světové kinematografii. Mezi nimi i italská filmová legenda režisér Marco Bellocchio, slovenská herečka Emília Vášáryová, skotský herec a režisér Peter Mullan nebo španělská herecká ikona Carmen Maura, která si svým bezprostředním vystupováním získala srdce festivalových diváků už na slavnostním zahájení festivalu. Pátého Kristiána převzal na zakončovacím ceremoniálu jeden z nejžádanějších scenáristů současnosti, autor Královny nebo Rivalů, Peter Morgan. Na festival přijel i jeden z nejlepších evropských herců mladší generace Daniel Brühl, který zde uvedl i zbrusu nové drama Kolonie.
Organizátoři festivalu navázali na své loňské aktivity kolem vězněného ukrajinského filmaře Olega Sentsova a zcela nově tak byla letos udělena cena Amnesty International Febiofest Award, jejímž prostřednictvím Febiofest vyjádřil podporu diktátorskými režimy nespravedlivě vězněným umělcům a novinářům na celém světě. Tříčlenná porota ve složení herečka Martha Issová, ředitel Amnesty International ČR Mark Martin a dramaturg MFF Rotterdam Gertjan Zuilhof ocenila kolumbijsko-francouzsko-urugayský koprodukční snímek Mlčení řeky o chlapci bez otce žijícím v pralese, jehož dětství skončí nálezem mrtvoly, kterou vyplavila řeka. Dle vyjádření poroty se jedná o nečekaný filmový klenot natočený s použitím minima prostředků a díky mistrné práci kamery z něj lze skoro cítit místo a čas, v nichž se příběh odehrává.
Vítězem soutěže „I ty jsi filmařem“, soutěže filmů natočených na tablet nebo mobil a určené pro veřejnost, se stal film Tmavě bílá od Jakuba Janči. Porota ve složení režisérů Marko Škop, Petr Václav a Jordi Niubó film ocenila za autorské, subjektivní a poutavé vytvoření autonomního světa s výrazným obrazem a moderním viděním postavy psance, která prchá před nepřehlédnutelnou mocí systémů a má plán, jak přetvořit současnou společnost. Vítěz soutěže získal Apple iPhone 6s.
Letošního ročníku Febiofestu, který se konal především v multikině CineStar Praha - Anděl, se zúčastnilo aktuálně více než 62 tisíc návštěvníků, projekce pro veřejnost budou ještě v pátek pokračovat. Letos podruhé organizátoři pořádali vybrané projekce také v CineStaru na Černém Mostě, o které byl ze strany diváků opět velký zájem. Dílčí projekce proběhly i v kinech Lucerna, Aero a Dlabačov. Slavnostní zahájení včetně úvodního filmu se konalo letos poprvé v Obecním domě, zakončení pak v CineStaru na Andělu a v přilehlém hotelu andel's, kde probíhala po tři večery i filmově-gurmánská sekce Culinary Cinema. Součástí festivalu byl i hudební doprovodný program Febiofest Music Fest.
Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest každoročně podporuje charitativně zaměřené společnosti. Letos se jedná o organizaci Život 90, jež pomáhá seniorům v tísni způsobené zanedbáváním či domácím násilím. Festival jí věnuje 17 680 korun, část ze vstupného vybraného na Projekcích charitativního partnerství.
Vybrané filmy budou moci filmoví fanoušci zhlédnout hned po Velikonocích v rámci Regionálních ozvěn Febiofestu od 29. března do 21. dubna ve čtrnácti českých městech: Hradec Králové (29. 3. – 31. 3.), Pardubice (30. 3. – 1. 4.), České Budějovice (31. 3. – 2. 4.), Ostrava (4. 4. – 6. 4.), Olomouc (5. 4. – 7. 4.), Plzeň (6. 4. – 8. 4.), Děčín (7. 4. – 9. 4.), Chomutov (11. 4. – 13. 4.), Karlovy Vary (12. 4. – 14. 4.), Jablonec nad Nisou (13. 4. – 15. 4.), Mladá Boleslav (14. 4. – 16. 4.), Mikulov (15. 4. – 17. 4.), Brno (18. 4. – 20. 4.) a Zlín (19. 4. – 21. 4.).